Letos se na nádvoří zámku představí čtrnáct výrobců hraček a vesměs půjde o ta-kové, kteří vyrábějí hračky 
v malých sériích a s výrazným podílem ruční práce. „Možná polovina vystavovatelů jsou řemeslníci, kteří svoje hračky vyrábějí sami, největší vystavující firma má snad jen pět zaměstnanců," přiblížil chystanou festivalovou expozici Petr Pech z pořádající Správy kulturních zařízení města Kamenice nad Lipou.
Zájem vystavovat svoji produkci na kamenickém zámku u příležitosti jubilejního desátého Hračkobraní opět převyšoval kapacitu, pořadatel si tak mohl a musel vybírat. „Přihlásilo se přibližně třicet výrobců, ale víc než čtrnáct se jich k nám na zámek nevejde," doplnil Pech.
Festival obsadí nádvoří, přízemí a sklepení. Po dobu Hračkobraní bude zaplněna zámecká zahrada.

Festival začne fanfárami ve středu v deset hodin. Pak už čeká malé i větší návštěvníky každodenní proud nejrůznějších představení, během něhož dostanou prostor žongléři, loutkoherci i herci opravdoví. „Představení, která se konají v zámecké zahradě, jsou určena malým i velkým, ostatně Hračkobraní je od počátku festivalem pro ty, kteří si nezapomněli hrát bez rozdílu věku," připomněl Pech.

To platí bezezbytku pro tvůrčí dílny, které se staly nezbytnou součástí Hračkobraní. Těchto dílen letos pořa-datelé připravili více než dvě desítky, přičemž některé budou v akci pouze ve vybrané festivalové dny. „Za těch deset let tvůrčích dílen stále přibývá, a to na úkor vystavovatelů. Děti, a někdy i jejich rodiče, si chtějí spíš hrát, než jen koukat na vystavené exponáty," podělil se o zkušenost Petr Pech.
Z toho důvodu se během 
desetileté historie proměnily 
i stánky vystavovatelů, kteří vyrábějí hračky z přírodních materiálů. „Herní prvky se stále více objevují přímo 
u stánků vystavovatelů," dodal Pech.

Loni na Hračkobraní zavítalo osm tisíc návštěvníků. „Byli bychom rádi, kdyby návštěvníků bylo alespoň tolik jako loni," uzavřel Pech.

Hračkobraní 2015

l Koná se od středy 8. do neděle 12. 7. na zámku v Kamenici n. L.
l Otevřeno vždy od 10 do 17 hodin
l Letos vystavuje 14 výrobců hraček z přírodních materiálů
l Připraveno bude přes dvacet tvůrčích dílen
l Součástí festivalu jsou divadelní představení
l Individuální i rodinné vstupné