Slavnosti se uskuteční u příležitosti šesti set padesátiletého výročí od první písemné zmínky o Žirovnici.

Jak je zvykem, slavnosti vypuknou ve čtrnáct hodin odpoledne přivítáním středověkého průvodu na hlavním nádvoří zámku.

„Průvod nejdříve projde město a bude svým rykem lákat k návštěvě slavností. Poté vyrazí na zámek,“ informovala vedoucí odboru kultury žirovnické
radnice Ivana Musilová. Kdo se rozhodne slavností navštívit, pak se může v prostoru bývalého středověkého hradu těšit na bohatý program.

Rytířské souboje

Divácky nejaktraktivnější budou rytířské souboje. Letos přijedou na zámek hned čtyři šermířské skupiny. Z Jindřichova Hradce Gladiátoři a skupina Jindřich. Mečem budou vládnout také Sígři z Pelhřimova a až ze Strakonic přijede předvést své umění skupina Vendeta.

Veškeré Šermířské souboje se budou odehrávat v přírodním divadle žirovnického zámku.

Tam bude také na programu i divadelní představení v podaní tamního divadelního spolku. Řinčení mečů v přírodním divadle utichne úderem půl osmé večer. Na řadě bude totiž hudební vystoupení bluegrassové skupiny Kvintet z Písku a také písničkáře a právníka Ivo Jahelky.

Opeření dravci

Novinkou loňských slavností byli sokolníci. Ti, se svými opeřenými dravci, zavítají na zámek i letos. A tak jako minulý rok, obsadí zámecký parkán.
Středověké slavnosti by se neobešly bez dobové hudby. O tu se postará kapela Gomus z Hradce Králové. Jejich éterické melodie mohou návštěvníci poslouchat na druhém zámeckém nádvoří.

Jako tradičně se bude v prostorách hradu konat i středověký trh. Trhovci budou na svých stáncích nabízet jak proutěné zboží, medovinu a staročeské dobroty.

Na programu je i vystoupení žáků tamní základní umělecké školy.

Pro ty nejmenší jsou připraveny pohádkové inscenace. Po celou dobu slavností bude v zámeckém sklepení předvádět právo útrpné skupina Rebel z Pacova.

Během slavností si mohou návštěvníci prohlédnou nejen interiér bývalého středověkého hradu. Otevřena bude i expozice v zámeckém Špýcharu. Tam je k vidění i výstava s názve Historie a současnost Podkarpatské Rusy.