Na metr a půl vysoký památník, který by měl připomínat, podle koho název města vznikl, je vypsaná veřejná sbírka.

„Na bankovním účtu, sběrných listinách a ve dvou kasičkách, které máme umístěné v místním informačním centru a v prodejně elektro, je zatím dvacet a půl tisíc korun,“ uvedl Arnold Rubeš, který se o veřejnou sbírku stará.

Novou dominantu bude mít Brtnice. V centru města by měla vyrůst metr a půl vysoká ocelová plastika medvěda brtníka uměleckého kováře Pavla Tasovského z Náměště nad Oslavou.

Foto: DENÍK/Libor Plíhal

Pomoci mají sponzoři

To je ale jen malá část peněz, která bude na vybudování díla zapotřebí. Celkové náklady na plastiku by se měly pohybovat mezi 250 až 300 tisíci korun.

„Peníze se snažíme sehnat od místních podnikatelů nebo od firem v Jihlavě,“ připustil Rubeš. „V našem snažení by nám mohlo pomoci to, že nás podnikatelé znají kvůli pořádání Brtnických kovadlin,“ doplnil.

Pokud vše půjde podle plánu, měla by plastika z oceli na místě vyrůst během příštího roku. „Až mi dá někdo pokyn, že už je vše dohodnuto s památkáři a na památník jsou i peníze, hned se dám do práce. Hotový bych potom mohl být do půl roku od zahájení prací,“ uvedl Pavel Tasovský.

Na vyjádření památkářů iniciátoři akce právě čekají. „Odeslali jsme jim své návrhy na umístění, ke kterým se mají vyjádřit, ale odpověď jsme ještě nedostali. S realizací chceme začít co nejdříve. veřejnou sbírku, které právě probíhá, máme totiž povolenou jen na tři roky. Její platnost tedy vyprší 22. října 2010,“ dodal Rubeš.

Vedení radnice nápad vybudovat památník brtníka vítá. „Jednoznačně tuto akce podporujeme. Osobně by se mi pomník nejvíce líbil v blízkosti Židovského mostu. Najít vhodné místo bude ale ještě složité. Brtnice je památkovou zónou a některými místy, kte je uvažováno plastiku umístit, vedou navíc sítě,“ řekla starostka Marie Kružíková.