„Nyní pracujeme na zajištění inženýrských sítí a příjezdové silnice k jedenácti parcelám. Ty jsou už rozprodané, akorát potřebujeme dodělat vše potřebné, aby majitelé mohli začít s výstavbou rodinných domů,“ sdělil lukavecký starosta Pavel Kubec.

Všechny parcely byly rychle prodané, což potvrzuje zájem o bydlení v Lukavci. Proto by starosta i nadále rád pokračoval v rozšiřování nabídky stavebních příležitostí.

„Vlastníme pozemek, kde už máme hotovou i technickou vybavenost. Počítáme, že na něm vznikne šest dalších parcel. Napřed ale musíme vyřešit změnu územního plánu,“ vysvětlil Kubec.

Dalším projektem, do kterého se městys letos pustí, je příprava podnikatelské zóny.

„Plánujeme vybudování menšího zázemí pro podnikatele. V současné době vykupujeme pozemky. Rádi bychom už letos na podzim nabídli místa v podnikatelské zóně případným zájemcům,“ pokračoval starosta.

Vrty místo oleje

Lukavečtí školáci se letos mohou těšit na nové vytápění v základní škole.

„Dosud jsme budovu vytápěli lehkým topným olejem. Ten je ale příliš drahý. Za jednu sezónu se v teplo proměnilo tři čtvrtě milionu korun z rozpočtu městyse. Rozhodli jsme se proto vybudovat podzemní vrty a sluneční kolektory, které budou školu vytápět,“ vysvětlil starosta.
Náklady na pořízení nového topení se vyšplhají na dvanáct milionů korun.

Městys, který čítá více než tisíc obyvatel, problémy s nezaměstnaností netrápí. Práci přímo v Lukavci najde většina obyvatel. Mezi největší zaměstnavatele patří dřevozpracující družstvo.

Za největší problém Lukavce starosta považuje nedostatečnou dopravní obslužnost.

„Dálkové autobusy tudy vůbec nejezdí. A spojení po okolí končí pátkem. O víkendu se odsud autobusem nikam nedostanete,“ podotkl Pavel Kubec.

Kulturní dům musí počkat

Jinak ale starosta vybavenost obce chválí. „Máme kvalitní vodu, kanalizaci. Lékařská péče je pro obyvatele zajištěna. Doufám, že se všem lidem v Lukavci dobře žije,“ řekl.

Do budoucna by se mohl dočkat opravy také kulturní dům, do kterého se postupem času přestěhuje i knihovna.

Plánuje se také využití budovy bývalé školy jako domu pro seniory. „Realizace těchto záměrů ale záleží na tom, kolik budeme mít k dispozici
peněz v rozpočtu a jak se nám zadaří s žádostmi o dotace,“ uzavřel starosta Kubec.

Střípky z historie
První historicky doložená zmínka o obci pochází z druhé poloviny čtrnáctého století, kdy panství patřilo vladyckému rodu Lukaveckým z Lukavce, kteří zde zůstali až do počátku sedmnáctého století. V roce 1623 byl Mikuláš mladší Lukavecký z Lukavce za účast na stavovském povstání zbaven majetku. Ten pak přešel do rukou Wolfa Jiřího z Pöttingu. Poté panství vystřídalo několik různých majitelů. Posledním z nich byl Jiří Pryl. Po jeho útěku do zahraničí mu byl v roce 1948 majetek znárodněn. V roce 1995 koupilo převážnou část panství dřevozpracující družstvo Lukavec. V roce 2002 obec oslavila výročí 650 let od první zmínky o obci. V roce 2006 byl obci oficiálně navrácen titul městyse.

Lukavec v číslech

První písemná zmínka o obci pochází z roku 1352
Městys leží v nadmořské výšce 579 metrů
Trvale zde žije 1070 obyvatel
Rozkládá se na ploše 21,49 kilometrů čtverečných
K Lukavci patří místní části Bezděkov, Týmova Ves a Velká Ves
V říjnu 2006 byl obci vrácen titul městyse
Mezi lukavecké pamětihodnosti patří zámek, kostel svatého Václava na náměstí, kašna, Tomáškův vodní mlýn, kaple Panny Marie, židovský hřbitov, Boží muka svatého Rocha, stálá expozice Antonína Sovy v pavilonu Hříbek a sousoší Kalvárie

Vybavenost obce
Funguje tady mateřská i základní škola
Několikrát týdně zde ordinuje praktický, dětský i zubní lékař.
Obyvatelům je k dispozici kancelář České pošty, prodejna potravin, drogerie, cukrárna či řeznictví

Kultura
V Lukavci každoročně pořádají čtyři plesy. Na své si přijdou také nejmenší obyvatelé, kteří se mohou pravidelně koncem června těšit na dětský den plný zábavy nazvaný Lukavecký zvonec. Tradicí je také maškarní karneval nebo pálení čarodějnic.
Stranou nezůstávají ani spolky. Fungují zde dobrovolní hasiči, tělovýchovná jednota, myslivecký a včelařský spolek.