Ten vyjede na svou pouť republikou 6. července 2007 z festivalových Karlových Varů a 22 dní bude putovat až do Slavonic, kde svoji prázdninovou cestu 27. července ukončí. Celou trasu naleznete v tabulce na: www.cd.cz/index.php

Promítat se budou pohádky pro větší děti ze zlatého archivu České televize. Promítání bude probíhat vždy v 16.00 hodin pro letní tábory dětí a mládeže a pro dětské domovy (rezervovaná představení, která nejsou určena veřejnosti).

Den

Datum

Zastávka

Neděle

22. července 2007

Pelhřimov

Pondělí

23. července 2007

Pelhřimov

Úterý

24. července 2007

Třešť

Středa

25. července 2007

Telč

Pro širokou veřejnost jsou naopak určena promítání od 18.00 a od 20.00. Vstup pro všechny návštěvníky je zcela ZDARMA.

Pohádky v Kinematovlaku České televize 2007

Boháč a chudák

Pohádka na motivy K. J. Erbena o dvou bratrech, věrné Bídě a ukrytém Štěstí.

Hrají: J. Bohdalová, J. Prachař, M. Slaný, V. Postránecký, J. Hrušínský a další.

Kamera: P. Polák.

Scénář a režie: Z. Zelenka

Děj této trikově náročné, situační pohádkové komedie vystavěl režisér Zelenka, který je zároveň autorem scénáře, na motivy stejnojmenné pohádky K. J. Erbena, takže po Nesmrtelné tetě je to již podruhé, co se nechal při psaní scénáře inspirovat tímto klasikem.

Původní Erbenův text, který svým rozsahem nepřesáhl půl stránky, posloužil Zelenkovi pouze jako inspirační zdroj k napsání dějově bohatého příběhu o dvou bratrech, z nichž jeden žije v přepychu, neboť mu k bohatství dopomohlo Štěstí, a druhý živoří v naprosté chudobě, protože ho miluje Bída a ta z lásky k němu nechce připustit, aby zbohatl a nechal si tak svůj život zkomplikovat starostmi o majetek. Avšak nejen boj s Bídou a povýšenost, plynoucí z vlastnictví velkého majetku, jsou hlavními motivy této půvabné komedie, která je určena dětem bez rozdílu věku. Významnou roli v tomto místy i velice napínavém příběhu má touha po lásce, hledání životního štěstí a neméně důležitým motivem je zde i motiv odpuštění viny ve jménu trvalejších hodnot, mezi které lze v tomto případě zařadit vztah dvou bratrů. Tak jako v Nesmrtelné tetě i zde tedy slouží Zelenkovi pohádkový příběh nejen k zábavné podívané, ale zejména k jistému podobenství, ve kterém lze nalézt motivy vlastně veskrze současné.


Jak už je u Zelenky zvykem, scénář je napsán tak, aby poskytl prostor pro výjimečné herecké výkony, v tomto případě zejména pro představitele obou bratrů a pro herečku, která bude ztvárňovat vděčnou roli Bídy. Po náročných a obsáhlých hereckých zkouškách obsadil režisér do rolí bratrů Jakuba Prachaře a novou tvář, která se před kamerou ještě neobjevila - mladého herce Michala Slaného, člena činohry Národního divadla a adepta na cenu Thálie v roce 2003. Dalšími novými tvářemi budou studentka 1. ročníku pražské konzervatoře Marika Šoposká a Markéta Coufalová, která studuje DAMU. Tak jako tomu bylo u Nesmrtelné tety, kdy Zdeněk Zelenka napsal roli Závisti na tělo Jiřině Bohdalové, i zde napsal roli Bídy přímo pro tuto herečku. V dalších rolích uvidí diváci ještě Václava Postráneckého, který ztvární roli bodrého řezníka Čvančary, a v neposlední řadě Jana Hrušínského, kterého režisér obsadil do role popleteného hraběte Oto Pintoffa. Do rolí průhledných, vzduchem poletujících postaviček, které symbolizují štěstí obou bratrů, obsadil režisér herečky Jitku Schneiderovou a Andreu Elsnerovou.

Poslední kouzlo

Pohádková komedie o Tatranském a Vltavském království.

Hrají: J. Lábus, Y. Blanarovičová, L. Vondráčková, M. Zelenka, J. Čvančarová, J. Teplý a další.

Scénář: J. Bednář.

Režie: O. Kepka

Pohádková komedie plná písniček, to je žánr, který má u diváků a divaček - malých i velkých - úspěch téměř zaručený. Autor Jiří Bednář situoval svůj rozmarný pohádkový příběh do dvou království, Tatranského a Vltavského. Královští rodiče prvního z nich mají syna na ženění, druzí zase dceru ve věku, kdy princezny nejvíce zajímá výběr urozeného ženicha a to nejlépe na nějakém honosném bálu. Princeznu Lidušku ovšem baví na celém světě jedna jediná věc - a tou jsou její miláčci, poštovní holubi. Věnuje jim všechen svůj čas a jediný muž, se kterým komunikuje, samozřejmě pomocí holubí pošty, je neznámý kolega chovatel. Ale ani princ Vranko se k tomu, aby se oženil a usedl na trůn, nijak nemá… No a ještě ke všemu se do důvtipných manévrů, kterými se snaží Liduška a Vranko zmařit jakékoliv svatební úsilí svých rodičů, zamotá i dvojice kouzelná - čaroděj Čaro a bosorka Boska. Kromě písniček a vtipných peripetií neobvyklého milostného příběhu zaujme pohádka Poslední kouzlo zejména starší diváky určitě i tím, že je přiměje aby s nostalgií zavzpomínali na dobu, kdy Tatranské a Vltavské království byly jedinou společnou říší.

V roli princezny Lidušky si zahraje a zapívá Lucie Vondráčková, v roli prince Vranka zase Michal Zelenka. V dalších zpívajících postavách - čaroděje Čara a bosorky Bosky - se představí Jiří Lábus a Yvetta Blanarovičová. Role královských rodičů ztvární Zlata Adamovská, Pavel Zedníček, Simona Postlerová a Václav Vydra, roli komorné Aničky Jitka Čvančarová a sluhy Janka Jan Teplý mladší.

Hudbu k příběhu i písním napsal Emil Viklický, choreografii měl na starosti Ivan Krob, hlavním kameramanem byl Josef Špelda, kostýmy navrhl Jarmila Konečná, architektem byl Drahoslav Nikodém. Režisér Ondřej Kepka pohádku natáčel mj. na Kokořínsku a na Berounce.

Trampoty vodníka Jakoubka

Humorná pohádka o osudech posledního vodníka na Třeboňsku.

Hrají: J. Korn, T. Pauhofová, Z. Kajnarová, J. Abrhám, V. Jílek, M. Táborský, V. Javorský a další.

Napsal: J. Chalupa.

Kamera: J. Fándli.

Režie: Vít Olmer.

Trampoty vodníka Jakoubka je pohádka o osudech posledního vodníka žijícího na Třeboňsku. Právě vodník Jakoubek se musí kvůli jednomu nemoudrému knížecímu rozhodnutí ze svého domova odstěhovat. Dozví se to jeho syn Tonda a rozhodne se, že to tak nenechá. Což ovšem není pro obyčejného venkovského chasníka zrovna snadný úkol. A aby to už vůbec nebylo jednoduché vmísí se nám do děje ještě pan kníže osobně, princezna Aneta, její nápadník urozený vikomt z dalekých krajů a taky napůl tulačka a napůl zlodějka Vendula. Pohádka, v níž téměř absentují kouzla a čáry, akcentuje humor a moudrost, zatímco zlo tu zastupuje zejména lidská hloupost.

Pohádku napsal Jiří Chalupa v dramaturgii Evy Vondrové, kameramanem je Juraj Fándli a režisérem Vít Olmer. Natáčela se ve studiu na Kavčích horách, ale také ve Slavonicích, na zámku Březnice a samozřejmě i na Třeboňsku. V roli vodníka Jakoubka diváci uvidí Jiřího Korna, zatímco v ostatních rolích Josefa Abraháma, Táňu Pauhofovou, Zuzanu Kajnarovou, Václava Jílka, Miroslava Táborského, Vladimíra Javorského, Oldřicha Víznera a další.

www.ceskatelevize.cza www.cd.cz

Kromě hlavního promítacího vagonu je vlak doplněn o doprovodný výstavní a salónní vůz. V doprovodném výstavním voze je nainstalována výstava s tématikou železnice, kterou pro návštěvníky průběžně upravujeme vždy podle místa pobytu

Zpět na článek: Do Pelhřimova přichází víkend ve znamení filmu