Akce, jejíž program byl zahájen tradičně již předfestivalovými zápisy do České knihy rekordů, proběhla podle předem stanoveného harmonogramu a bez žádného zranění rekordmanů.

PÁTEK 13. ČERVNA 2008


Největší houpací kůň v ČR
MVDr. Jiří Návara z Tábora vyrobil zcela funkčního houpacího koně obřích rozměrů s výškou 226 cm a délkou těla 134 cm. Kůň, který je maskotem budoucího rekordmanova penziónu, který nedaleko Tábora ponese příznačné jméno „Houpací kůň“, je určen především pro pohoupání dospělých, čemuž odpovídá i nosnost koně, která činí více než 300 kg.


Nejdelší série dálkových pochodů k lékaři
Jan Klíma z Třeště dokázal v průběhu let 2002 – 2008 celkem dvacetkrát absolvovat pochod směřující k pravidelné lékařské kontrole na II. interní klinice Všeobecné fakultní nemocnice a 1. lékařské fakulty UK v Praze. V rámci těchto pochodů probíhajících na trase mezi městy Třešť – Pelhřimov – Vlašim – Jílové – Praha rekordman ušel celkem 3 473 km, přičemž v 17 případech se jednalo o pochod z místa jeho bydliště do Prahy, dvakrát směřoval navíc z Prahy zpět až do Pelhřimova na festival rekordů a kuriozit a jedenkrát se jednalo o celých 300 km až zpátky do Třeště.

Údaj bude do České databanky rekordů Agentury Dobrý den zaznamenán při příležitosti konání mezinárodního festivalu Pelhřimov – město rekordů 14. června 2008 v rámci završení rekordmanova jubilejního 20. pochodu.


VIDEO: Přehraj ZDE Fotbalové driblování s Rubikovou kostkou, pukem, antiperlí, hlavičkování ragbyovým míčem
Jiří Kremser dokázal udělat v nepřetržité řadě za sebou při fotbalovém driblování nohama 141 doteků Rubikovou kostkou, 25 doteků hokejovým pukem, 144 doteků antiperlí, aniž by mu předměty jedinkrát při pokusu spadly na zem. Dále udělal v časovém limitu 1 minuty 135 hlaviček ragbyovým míčem, aniž by mu přitom jedinkrát spadl na zem.

Maratón fotbalového driblování
Jiří Kremser absolvoval u příležitosti konání 18. ročníku festivalu Pelhřimov – město rekordů fotbalový maratón, v rámci kterého dokázal v průběhu 3 dní celkem 18 hodin driblovat fotbalovým míčem a řadou dalších rekvizit.

Vzpírání 50 kg činky jednoruč trhem
Radomír Wolf z Olomouce dokázal zdvihnout nad hlavu trhem jednou rukou 50 kg vážící činku celkem 26krát za sebou, a to bez dotyku se zemí a v čase 1:08 min. Tímto výkonem překonal sto let starý rakousko-uherský rekord Gustava Frištenského, který byl nejen zápasníkem světové úrovně, ale rovněž vynikajícím vzpěračem. Jeho výkon čítal 14 opakování bez dotyku se zemí. Radomíra Wolfa, který je členem klubu Gambare Olomouc, sledoval při pokusu Antidopingový výbor ČR a na základě testu potvrdil, že rekordman dosáhl svého výkonu bez použití jakýchkoli podpůrných prostředků.

VIDEO - klikni Nejdelší had z vlněných bambulí
Zaměstnanci a obyvatelé Domova pro seniory Sociálního centra města Světlá nad Sázavou vytvořili 248,3 m dlouhého hada složeného z 3 149 vlněných bambulí, jejichž spojování trvalo 2:15 hod, přičemž výroba všech bambulí probíhala celý půlrok. Slavnostního vyhlášení rekordu by se zúčastnila i herečka Květa Fialová – patronka rekordu.

VIDEO - klikni Točení největším počtem gymnastických obručí současně
Eva Launová z Pávova dokázala roztočit na svém těle 20 gymnastických obručí najednou, přičemž doba jejich točení byla 4,65 sec. Vnitřní průměr obručí „hula hop“, které se točily na těle mezi podpažím a koleny, byl 77 cm.

Nejdelší vzdálenost ujetá elektromobilem na jedno nabití
Na pelhřimovském náměstí se představil rekordman Jaromír Vegr, který vytvořil tento rekord:

S autem Peugeot 106 elektric dokázal ujet vzdálenost dlouhou 180,3 km. Cesta vedla z Českých Budějovic do Pelhřimova a přes Humpolec zpět do Pelhřimova. Při pokusu, který proběhl v rámci Dne bez aut bylo použito 27 vodou chlazených baterií SAFT, které se dají nabíječkou EPRONA nabít za 1 hodinu. Rekordu bylo dosaženo ve dnech 20. – 21. září 2007 v rámci programu Dne bez aut v Pelhřimově.

Driblování fotbalového míče bradou
Mnohonásobný světový rekordman Jan Skorkovský z Prahy předvedl poprvé v ČR ojedinělý žonglérský kousek, když dokázal udělat ve stoje 52 odrazů fotbalového míče bradou a spodní čelistí, a to v čase 23,46 sec.

Rychlokarikatury s pohledem do budoucnosti
Karikaturista Lubomír Vaněk dokázal nakreslit v čase 14:42 min 10 portrétů návštěvníků festivalu Pelhřimov – město rekordů, přičemž se jedná o tzv. pohled do budoucnosti, tedy o karikatury vystihující podobu portrétovaných ve stáří.

Vytrvalostní hra tenisového míčku o zeď
Roman Ošťádal vydržel hrát tenisové údery o zeď ze vzdálenosti pouhých 20 cm po dobu 54,92 sec. Během této doby udělal 103 úderů.

Nejvíc sešlápnutých dvoulitrových PET lahví v jedné popelnici
Tříčlenný tým EKO-KOMU a tříčlenný tým Agentury Dobrý den dosáhly stejného výsledku, když dokázaly v časovém limitu 15 minut sešlápnout a umístit do popelnice o objemu 110 litrů rekordní počet 138 dvoulitrových PET lahví. Nesešlápnutých se do popelnice vešlo pouhých 31 PET lahví.

Půlhodinovka kliků (senioři nad 60 let)
Téměř dvaašedesátiletý Zdeněk Sadílek z Prahy dokázal udělat v časovém limitu 30 minut 939 klasických kliků.

Nejrychleji snědený dort
Jedlík Kamil Hamerský z Víru snědl klasický krémový dort s piškotovým korpusem inspirovaný reklamní kampaní Hypernova vážící 1 492 gramů za 9:46,65 min.

Největší krumpáč
Na základě zadání Města Třešť byl vyroben ruční pracovní nástroj - krumpáč o délce násady 3050 mm, přičemž jeho kovová část je dlouhá 1357 mm. Dřevěnou násadu vyrobili truhlářští učňové Střední odborné školy a odborného učiliště v Třešti - obor výroba nábytku - pod vedením Františka Krause a kovovou část vyrobili v třešťské kovárně Na Vyhlídce pánové Adam Třešňák a Petr Píša. Hmotnost nástroje je 35 kg.

Muž s nejdelšími vlasy
Václavu Soukupovi z Dolní Cerekve (39 let) byla dnes oficiálně naměřena délka vlasů 103 cm.

Žonglování s motorovými pilami
Milan Roskopf z Bratislavy dokázal udělat 65 nadhozů při žonglování se dvěma medicinbaly a jednou nastartovanou motorovou pilou. Dále udělal 32 nadhozů při žonglování se dvěma nastartovanými motorovými pilami a jedním medicinbalem a do třetice udělal 21 nadhozů při žonglování se třemi nastartovanými motorovými pilami. Každá z pil vážila 3,6 kg a medicinbal 0,922 kg.

Nejvíc lidí s přírodními motivy namalovanými na těle
Hana Hornychová z Kladna pomalovala v průběhu 3 hodin a 30 minut pětačtyřiceti návštěvníkům festivalu Pelhřimov – město rekordů různé části těl přírodními motivy.

Nejvíc vajíček oloupaných fotbalovým driblováním
Jan Skorkovský dokázal fotbalovým driblováním v průběhu 3 minut postupně u 7 vařených vajíček odstranit nejprve skořápku, poté i bílek a se žloutkem udělat 5 fotbalových doteků, aniž by mu v průběhu pokusu žonglovaný předmět spadl na zem.

Galavečer kuriozit - VIDEO - sestřih z galavečera ZDE

Nejvíc vajíček oloupaných fotbalovým driblováním
Jan Skorkovský dokázal fotbalovým driblováním v průběhu 3 minut postupně u 7 vařených vajíček odstranit nejprve skořápku, poté i bílek a se žloutkem udělat 5 fotbalových doteků, aniž by mu v průběhu pokusu žonglovaný předmět spadl na zem.

VIDEO - klikni Žonglování hořícími koulemi
Zdeněk Bradáč ze Zásady vydržel žonglovat třemi koulemi vážícími 110 gramů napuštěnými lampovým olejem 10,40 s. Při pokusu učinil celkem 32 nadhozů a použil rukavice z kevlaru. Stejný pokus následně opakoval také se čtyřmi hořícími koulemi, přičemž zvládl celkem 11 nadhozů a vydržel žonglovat 3,38 s.

SOBOTA 14. ČERVNA 2008 - sestřih z celého dne: ZDE


Největší kolekce historických objektů slepených ze špejlí
Ladislav Novák z Myšence u Protivína vytvořil ze špejlí přesné repliky těchto historických objektů: Hluboká, Karlštejn, Křivoklát, Kost, Zvíkov, Staroměstská radnice a Eiffelova věž. Všechny stavby jsou zmenšeninou originálů v měřítku 1: 125.

Detaily unikátních staveb:

Hluboká – 2500 špejlí – 30 kanagonů – 18 měsíců – výška 40 cm – max délka 110 cm;

Karlštejn – 1200 špejlí – 10 kanagonů – 12 měsíců – výška 58 cm – max délka 66 cm;

Kost – 800 špejlí – 8 kanagonů – 10 měsíců – výška 40 cm – max délka 61 cm;

Křivoklát – 900 špejlí – 9 kanagonů – 11 měsíců – výška 35 cm – max délka 90 cm;

Staroměstská radnice – 500 špejlí – 6 kanagonů – 6 měsíců.


Nejdelší série dálkových pochodů k lékaři

Jan Klíma z Třeště dokázal v průběhu let 2002 – 2008 celkem dvacetkrát absolvovat pochod směřující k pravidelné lékařské kontrole na II. interní klinice Všeobecné fakultní nemocnice a 1. lékařské fakulty UK v Praze. V rámci těchto pochodů probíhajících na trase mezi městy Třešť – Pelhřimov – Vlašim – Jílové – Praha rekordman ušel celkem 3 473 km, přičemž v 17 případech se jednalo o pochod z místa jeho bydliště do Prahy, dvakrát směřoval navíc z Prahy zpět až do Pelhřimova na festival rekordů a kuriozit a jedenkrát se jednalo o celých 300 km až zpátky do Třeště.

Údaj byl do České databanky rekordů Agentury Dobrý den zaznamenán při příležitosti konání mezinárodního festivalu Pelhřimov – město rekordů 14. června 2008 v rámci završení rekordmanova jubilejního 20. pochodu.


Nejvyšší jízdní kolo

Tomáš Jelínek z Hradce Králové zhotovil funkční jízdní kolo vysoké od země k řídítkům 2,74 m. Kuriózní bicykl má vzdálenost mezi středy kol 3,26 m, 20-ti palcová kola a sedačka je ve výšce 2,17 m.


Nejdelší had z papírových korálků
Žáci 9. B ZŠ Kuldova 38 Brno sestavili z vlastnoručně vyrobených papírových korálků obřího hada o délce 317,43 m. Korálky různých velikostí žáci vyráběli průběžně po celý školní rok.


Drcení plechových konzerv
René „Golem“ Richter dokázal během jedné minuty rozdrtit rukama 14 plechových konzerv s fazolemi Heinz. Výška konzervy s průměrem 7,5 cm a se samootevíratelným víkem byla 10,5 cm.


Obří tužka
ZŠ T. G. Masaryka Litomyšl iniciovala výrobu rekordní tužky o délce 570 cm a průměru 22 cm.


Zvednutí břemena malíčkem
René „Golem Richter“ dokázal zvednout břemeno představující 91,38 kg živé váhy ze země do vzpřímené polohy, a to pouze malíčkem.

Nejvíce zapamatovaných číslic v konstantě π
Jiří Pilecký z Budína u Dobříše dokázal zpaměti napsat celkem 420 čísel následujících za desetinnou čárkou v tzv. Ludolfově čísle (π) s jednou jedinou chybou – zaměnil 7. a 8. číslo.

Muž - netopýr
Jan Kovář z Českých Budějovic vypil za 18,32 s půllitr piva, přičemž byl zavěšen na dřevěné fošně za nárty hlavou dolů.

Rychlostní pití půllitru piva
Václav Pelikán z Včelákova dokázal vypít půl litru 10° piva v čase 2,30 sec. Jan Kalaš z Prahy totéž zvládl za 2,34 sec.

Pití piva ve stoji na hlavě
Václav Pelikán z Včelákova dokázal vypít ve stoji na hlavě (s oporou nohou) třetinku 10° piva za 9,91 sec.

Rychlostní rovnání balíčku mariášových karet
Zdeněk Bradáč ze Zásady dokázal srovnat všech 32 mariášových karet z náhodně zamíchaného balíčku podle barev a hodnot v čase 34,13 s. Na začátku pokusu byly karty 10krát po čtyřech sejmutích zamíchány, a následně do požadovaného pořadí dle barev (zelí, kule, srdce a žaludy) a hodnot (sedmička až eso) srovnány.

Tažení auta krejčovskými nůžkami zapřenými o blánu mezi prsty (Video v sestřihu ze soboty-dne)
Fakír Petr Fiedor dokázal odtáhnout automobil Toyota Land Cruiser 200 o hmotnosti 2 795 kg do vzdálenosti 29,1 m pouze za pomoci rozevřených krejčovských nůžek, které rekordman svíral blánou mezi dvěma prsty.


VIDEO přehrajte ZDE Nejdelší grilovací klobása
Malokapacitní jatka Mořkov vyrobila obří grilovací klobásu o délce 101,1 m a průměru 28 – 30 mm, a to za 48 minut. Výsledná klobása byla následně rozdána návštěvníkům 18. ročníku mezinárodního festivalu Pelhřimov – město rekordů.

Karikatura jedním tahem
Lubomír Vaněk nakreslil vzhůru nohama karikaturu – autoportrét, přičemž fix se ani jednou nezvedl z papíru. Doba kreslení činila 5:31 min.

Mluvení pozpátku
Eva Fišerová z Prahy dokázala za 4:22 min pozpátku odříkat předčítaný text s názvem „Honza a Černá princezna“ o celkovém počtu 996 písmen.

Vanda Dubská (původní držitelka rekordu) soupeřku posléze překonala, když totéž dokázala za 4:01,92 min.

Největší pralinka
Firma TRILIT vyrobila obří pralinku o průměru 50 cm a hmotnosti 80 kg. Výroba probíhala tak, že do formy bylo nalito 15 kg mléčné čokolády, z čehož vznikla po otáčení a chlazení čokoládová koule o síle stěny 25 mm. Ta byla poté naplněna oříškovým nugátem a nakonec byla celá pralinka obalena mléčnou čokoládou a mandlemi. Proces výroby trval 2 dny. Množství surovin by stačilo na 4 490 ks běžných pralinek.

Rodinné fotbalové mužstvo s největším počtem hráčů se shodným příjmením
Na pelhřimovském náměstí se v rámci letošního festivalu představil fotbalový tým ČÁPOVA JEDENÁCTKA, který je složen výhradně z příslušníků jedné rodiny Čápů. Na soupisce pro nedávné utkání proti ELKO Krucemburk, které skončilo remízou 3:3, bylo zapsáno celkem 15 fotbalistů stejného jména (Čáp), kteří všichni v průběhu utkání aktivně zasáhli do hry.

Zápas, v němž nastoupil iniciátor akce František Čáp z Chotěboře a jeho syn Michal Čáp, bratr Petr Čáp se syny Petrem Čápem a Markem Čápem, druhý bratr Zdeněk Čáp se syny Zdeňkem Čápem, Janem Čápem a Lukášem Čápem, bratranec Jaromír Čáp se synem Michalem Čápem (všichni z Vepříkova), druhý bratranec Vladimír Čáp se synem Lukášem Čápem (ze Žlebů), dva synové dalšího bratrance z Golčova Jeníkova: Patrik Čáp a David Čáp a syn sestřenice z Jarošova: Jakub Čáp, se uskutečnil 1. června 2008 ve Starém Ransku.

Rychlostní pojídání kuřete
Fakír Petr Fiedor snědl v čase 14:24,75 min půlku pečeného kuřete o hmotnosti 410 g, a to včetně kostí.

Rychlostní plnění 10 jelit
Petr Lukáš naplnil klasickým ručním způsobem 10 jelit v čase 2:45,78 min.

Rychlostní pojídání klobásy
Kamil Hamerský snědl klobásu o délce 1 m a hmotnosti 626 g za 2:20,22 min.

Největší vtip
Vydavatel Ivan Rillich a kreslíř Zdeněk Hofman jsou autory tzv. PIDIFRKŮ, tj. kreslených pohlednic znázorňujících turisticky zajímavá místa České republiky. Těchto na sebe navazujících kreseb vzniklo celkem 250, přičemž jejich zvětšeniny velikosti A4 byly v rámci 18. ročníku mezinárodního festivalu Pelhřimov – město rekordů složeny v jeden celek, tzv. ÓBRFRK, o celkové ploše 16 m2. Na obraze lze vysledovat celkem 4 178 postav, 1 592 domů, 14 379 oken, 2 324 zvířat, 922 hub, 35 vozidel, 134 lodí, 496 lahví, 284 sklenic, 7 ministrů, 109 pohádkových postav, 88 kol, 35 pivoilů (čerpacích stanic)…


Rychlostní výroba korálkových andělíčků postiženou autorkou
Miluše Hrnčířová z Hněvic zvládá i se svým postižením (pouze tři prsty, a to na jediné ruce) ruční výrobu miniaturních hraček z korálků. Tři ploché andělíčky o výšce 31 mm zhotovené z 80 korálků o průměru 1 mm vyrobila za 31 minut. Trojrozměrnou postavu anděla o výšce 43 mm a se suknicí o průměru 24 cm z 260 korálků vyrobila za 50 minut.

Hodinová plavecká štafeta zdravotně postižených dětí
9 zdravotně postižených členů SK Vodomílek Jihlava pod vedením Václava Havla se zúčastnilo hodinové plavecké štafety, při níž zúčastnění uplavali po různě dlouhých úsecích celkem 1 935 m.

Nejrychleji vytvořený komiks
Mirek Vostrý nakreslil během 5 hodin celkem 20 černobílých vtipů na téma „Mirek Vostrý - kreslíř na festivalu rekordů“, čímž vytvořil obrázkovou sérii motivovanou mezinárodním festivalem Pelhřimov – město rekordů. Spolupořadatelem pokusu byl „Pikant.cz - nejostřejší internetový bulvár“.

Silové přerážení pálených střešních tašek
Robert Klimeš dokázal úderem předloktím jedné ruky přerazit neprodleně po sobě celkem 40 pálených střešních tašek o síle 1 cm. Tašky byly vyskládány ve čtyřech sloupcích – dvakrát po dvanácti a dvakrát po třinácti kusech, přičemž proklady mezi jednotlivými přeráženými taškami byly vysoké 1,5 cm.

Mrtvý tah ve dvou lidech
Jakub Smejkal z Rynárce a Petr Mrkvica z Trutnova vzepřeli společně mrtvým tahem činku vážící 480 kg.

Sedm akrobatických pozic ve výdrži na kůlu
Pavel Kalina z Plzně jako první občan České republiky zvládl a na veřejnosti prezentoval prvky tradiční indické akrobacie na kůlu. Na 252 cm vysokém samostojném nářadí předvedl celkem sedm různých akrobatických pozic s výdrží.

Vyřezání notového záznamu do melounů
David Beran z Prahy a Lukáš Trnka z Prahy dokázali vyřezat do 12 vodních melounů notový záznam skladby Když svatí pochodují. Skladba byla poté dle těchto not přehrána hudebníkem Markem Kubešem na trumpetu.

Zdolávání obrubníků na parakolech
Miroslav Vacek z Tábora sestrojil speciální parakola, která umožňují tělesně postiženým snadné najetí na vyvýšené povrchy. Se svým parakolem ovládaným nohama, které je zkonstruováno tak, že před sebou tlačí invalidní vozík, dokázal přejet 21 cm vysokou překážku, přičemž před sebou tlačil vozík s 51 kg vážící osobou. S parakolem ovládaným rukama dokázal přejet 18 cm vysokou vyvýšeninu. S oběma popisovanými stroji zdolal 10krát 34 m dlouhý okruh a absolvoval tím v obou pokusech 10krát nájezd a sjezd na 13 cm vysoký obrubník. S parakolem, které před sebou tlačilo invalidní vozík s 51 kg vážící osobou, zdolal těchto 340 m za 5:32 min a s parakolem ovládaným rukama za 9:01 min.


VIDEO - PŘIPRAVUJE SE - Nejrychleji rozdaný obří dort
Pekárna Adélka Pelhřimov vyrobila Hypernova Maxidort o rozměrech 60 x 160 cm tvořený piškotovým korpusem, prokládaný ovocem a zakysanou smetanou, zdobený marcipánem a vážící 90 kg. Dort vyzdobený na motivy reklamní kampaně Hypernovy s přeškrtnutými čísly byl po rozkrájení na 900 stogramových porcí rozdán návštěvníkům festivalu Pelhřimov – město rekordů v čase 8:23 minut.

VIDEO - ZDE Kompletní zhotovení vlněného svetru „Ze zad na záda“

Tým ve složení Daniela Linhartová, Mgr. Alena Rádlová, Jana Stupková, Ing. Marie Zemanová, Anna Tůmová, Ines Šťovíčková, Jana Kiedroňová a střihač Antonín Zeman dokázal za 8 hodin 48 minut a 29 vteřin kompletně zhotovit svetr z ovčí vlny. Celý výhradně ruční proces započal střihač ručním ostříháním vlny z ovce, přičemž hned jak byla vlna k dispozici začaly přadleny příst na ručních kolovrátkách. Příze se ská ze dvou pramenů. Po následném upletení jednotlivých částí svetru podle přesně stanoveného postupu byly k sobě všechny díly sešity prošitým stehem. Druhý tým ve složení Ing. Miroslava Marešová, Eva Uxová, Iveta Zastoupilová, Daniela Linhartová ml., Jana Stupková ml., Jitka Knězů, Mgr. Jana Klevcovová a střihač Milan Slunečko to zvládl za 9 hodin 43 minut 42 sekund.

VIDEO-klikni Vybubnovaná karikatura
Lubomír Vaněk dokázal paličkami, na jejíchž koncích byly umístěny psací hroty, nejen společně s hudební skupinou vybubnovávat melodii právě hrané písně, ale zároveň takto vytvořit v průběhu 4:42 min portrét Mony Lisy.

Nejmenší malovaná slepičí vejce
Jarmila Brhlíková předala do expozice Muzea rekordů a kuriozit miniaturní slepičí vejce pomalovaná motivy lidové krajky, květin a teplického zámku. Velikost čtyř neobvyklých vajíček se pohybuje od 3,5 do 3,8 cm.

24 hodin recitace autorské poezie
Skupina 22 ve složení Ing. Oto Bárta, Mgr. Ivan Bartoš, Mgr. Jiří Kabele, Mgr. Luboš Rákosník a Mgr. Radek Šafařík, všichni z Českých Budějovic, absolvovala čtyřiadvacetihodinový nepřetržitý maratón v přednesu poezie. Jednalo se výhradně o vlastní tvorbu členů skupiny, přičemž pro zpestření průběhu pokusu byl občas zařazen i přednes vícehlasý.


GALAVEČER REKORDMAN ROKU … VIDEOZÁZNAM… ZDE

Nejvíc otevřených lahví šampaňského vína useknutím hrdla za 1 minutu

Milan Průcha z Františkových Lázní, český velvyslanec Řádu rytířů vína Champagne, dokázal v časovém limitu jedné minuty useknout šavlí hrdlo 56 lahví vína Champagne P. Brugnon o objemu 0,75 l.

Rekordu bylo dosaženo 14. června 2008 na mezinárodním festivalu Pelhřimov – město rekordů.


Mimořádné uznání IN MEMORIAM :

Šlechtitel a chovatel slepic Ing. Emil Bartes z Hrádku u Pacova (rekordní snáška slepic)

Mistr E. Bartes dosáhl ve své činnosti těchto úctyhodných výsledků: Jeho slepice č. 53/07 plemene ISA Brown, číslo kroužku 19723, dosáhla rekordní nepřetržité snášky, a to počtem 208 vajec za 208 dní (21. 4. 2007 - 14. 11. 2007). Slepice č. 3/01 plemene Moravia černá dosáhla za svůj život celkového počtu 1 291 snesených vajec. Pan Emil Bartes dosáhl v průběhu svého života i řady dalších chovatelských úspěchů a vynikl rovněž v oboru šlechtění brambor (zapsán v historicky první České knize rekordů). Článek o Emilu Bartesovi čtěte ZDE