Cožpak o to, dorty se při podobných příležitostech oslavencům obyčejně dávají. Sladká pozornost určená známému pelhřimovskému rodákovi, který shodou okolností vyrůstal v cukrárně, ale vážila dvaasedmdesát kilogramů a zdobilo ji symbolických 85 umělcových fotografií.

Cukrářům z pelhřimovské Adélky nechal „dortík“ pořádně zabrat. „Když pominu přípravu, stáli jsme nad tím dobrých šest hodin. A to jsme ještě dostali fotografie na jedlém papíře připravené z tiskárny,“ zavzpomínala na výrobu obřího díla cukrářka Věra Bartáková s tím, že nejtěžší bylo právě rozmístit snímky tak, aby se na korpus do jediné vměstnaly.

Při pečení a dozdobení této metr a půl dlouhé a pětapadesát centimetrů široké cukrovinky, která se okamžitě uvelebila v české rekordní databance, se prostřídalo pět lidí.

Sehraný tým pelhřimovských cukrářů již má s méně obvyklými výrobky poměrně bohaté zkušenosti. Dokáže uplést čtyřmetrovou vánočku, rovněž zákuskovou „desítku“ z jejich dílny musel přepravit na místo určení náklaďák. „Je to trochu jiná práce než všední pečení. Vyžaduje to především spoustu trpělivosti a také umu, aby se nám třeba jednotlivá různorodá patra nesmíchala dohromady,“ vysvětlila Bartáková.

A odměna? Ta chutnala i v tomto případě sladce. „Pan Lipský nás nechal pozdravovat s tím, že z dortu nezbyl ani kousek,“ usmála se cukrářka.

Doporučujeme: Přečtěte si rozhovor ..... Lubomír Lipský: Beru život tak, jak jde

Praha, Pelhřimov - Uprostřed kolegů na jevišti Městských divadel pražských, v jejichž angažmá je téměř šedesát let, oslaví hned třikrát své pětaosmdesáté narozeniny televizní, filmový a divadelní herec Lubomír Lipský.

pokračování:
pelhrimovsky.denik.cz/kultura_region/pe_lipsky20080416.html