Návštěvníci při návštěvě městského muzea doposud mohli vidět čtyři stálé expozice historie Pacovska, Pacov a motocyklový sport, Život a dílo básníka Antonína Sovy a Galerii akademického malíře Jana Autengrubera.

V letošním roce se ale počet tématických okruhů rozroste. „Expozice Historie Pacovska bude rozšířena o dámský a pánský tradiční kroj z Horácka. Tématicky pak bude navazovat na národopisný koutek,“ přiblížil první ze změn Lukáš Vlček, starosta Pacova.

Na zmíněnou expozici budou navazovat nové informační koutky se zaměřením na Armádu na Pacovsku, Dějiny Židů v Pacově a Historický vývoj pacovského zámku.

Rozšíření se dočkají i stálé expozice Antonína Sovy. „Budou doplněny o tématiku významných rodáků. Zde bude přiblížen život dalších důležitých osobností Pacovska,“ vysvětlil Vlček s tím, že se jedná například o pacovskou rodačku a první manželku prezidenta ČSSR Gustava Husáka Magdu Husákovou – Lokvencovou nebo tanečníka, choreografa a šéfa baletu Národního divadla Saši Macha.

Nový kabát dostane také galerie Jana Autengrubera. „Bude zde provedena oprava výstavních ploch, aktualizace informací na informačních tabulích či oprava osvětlení,“ vylíčil Lukáš Vlček.

Pacovské muzeum láká kromě stálých expozic i na krátkodobé výstavy. Pro ně je pak připravena investice ve formě nových klipů na obrazy a mobilní výstavní panely.

Všechny zmíněné kroky město chystá uskutečnit během letních prázdnin. „Práce máme v plánu provést na konci léta, předpokládáme v srpnu,“ přemítal Lukáš Vlček. Hotovo by podle odhadů mělo být už v září.

Celkové náklady šplhají k částce 300 tisíc korun. Projekt je pak 115 tisíci dotován Fondem Vysočiny.

Modernizace sice bude rozsáhlá, s celkovým uzavřením prostoru pacovského muzea se ale nepočítá. „Provoz se samozřejmě omezí, budeme se ale snažit provádět práce postupně, tak aby nedošlo k celkovému uzavření muzea,“ zdůraznil Lukáš Vlček.

Poslední znatelnější modernizací si muzeum prošlo v roce 2011. „Stávající expozice Městského muzea Antonína Sovy byly otevřeny 17. listopadu 2011,“ upřesnil starosta. Právě v tento den se oficiálně celé muzeum přestěhovalo z původních prostor v Hronově ulici do nově zrekonstruovaného pacovského zámku.

Své výstavy muzeum v letních měsících přemisťuje i do sousedního bývalého klášterního kostela svatého Václava.