Průvod nápaditých maškarád, jejichž součástí byla mimo jiné také opičí maska s ocasem dlouhým přes patnáct metrů, vyrazil i s koňmi úderem půl třetí od kulturního domu Máj.

Hlavní program pelhřimovského masopustu však odstartoval na tamním Masarykově náměstí. Pobavit se, podpořit tradici, udělat si před ostatními tak trochu reklamu anebo i sami ze sebe legraci přišly desítky nadšenců do centra Pelhřimova již pošestnácté v novodobé historii tohoto obyčeje.

Děti v maskách si mohly pochutnat na koblížcích a bonbónech, pro dospěláky v převlecích pak měli organizátoři akce připravený zabijačkový prejt nebo polévku „prdelačku“ zdarma. „Máme tu masky různorodé a pro masopust tradiční. Jsou tu tedy magické masky, jako je čert a čarodějnice, jsou tu masky takové, které trochu připomínají to, co lidé kdysi dělali, hospodařili a chovali dobytek. Také tu jsou masky, které zpodobňovaly to, co mělo přinášet plodnost do stavení a do hospodářství, a to byl především medvěd,“ vyjmenoval některé masky Miroslav Marek z Agentury Dobrý den, která se na organizaci pelhřimovského masopustu podílí.

Účastníci akce si také společně připomněli 30. výročí zavření a následného zbourání hostince Na Růžku (nebo také U Bučků). Milovníci zlatavého moku se tak v blízkosti kašny na pelhřimovském náměstí mohli posilnit pivem za 2 koruny 50 haléřů, tedy za stejný obnos jako před třiceti lety.

Protože byly padesátihaléřové mince mezitím zrušeny, museli si tentokrát hosté dávat buď sudý počet piv, nebo automaticky nechávat spropitné. „Výtěžek půjde Oblastní charitě Pelhřimov. Ale protože je cena opravdu symbolická, nečekáme, že se vybere výraznější obnos peněz,“ prozradil Miroslav Marek.

Na zaplněném pelhřimovském náměstí také zvolili nejsympatičtější, nejtradičnější, nejhezčí a nejlepší dětskou masku.

Úterní veselici na náměstí doplnila kapela Božejáci.