O tradiční přehlídce pelhřimovských rocko-vých kapel, která se uskuteč-
ní tuto sobotu, pověděl ředi-
tel Kulturního zařízení města Pelhřimov Martin Ecler.

V sobotu čeká všechny milovníky rockové hudby v Pelhřimově Rocksession 2015. Co je to za akci a jak vlastně vznikla?
Tato akce už je tradiční, vznikla před spoustou let a víceméně je to takový svátek pelhřimovských rockerských muzikantů. Je to nejen festival, ale také setkání. Místní kapely se na něj připravují, chtějí se předvést, setkají se 
se svými kamarády, zhodnotí se navzájem a zahrají si na velkém pódiu, takže pro kapely je to i nějakým způsobem zajímavé. V historii jsme měli různé verze těchto Rocksessionů. Jeden ročník tu byla spousta kapel, ale měly málo času na hraní a někdy jsme měli zase třeba zajímavé hosty z rockového světa. V současné době jsme od toho opustili, teď spíše vybíráme kapely, které hrají nejlépe ve městě. Loni vystoupila kapela Saved Terminal, což jsou muzikanti z různých kapel, kteří dali dohromady zajímavé těleso. Pro letošek jsme jim dali zase prostor, protože loni to byla bomba.

Po kolikáté už toto setkání 
v Pelhřimově pořádáte a jaké má Rocksession kořeny?
Pokolikáté Rocksession pořádáme, už si nevzpomenu, ale pamatuji si, že jsem na něm hrál už někdy v devadesátých letech. Je to už spousta let. Odhaduji, že kořeny Rocksessionu sahají až někam do minulého tisíciletí.

Čím bude letošní ročník jiný?
Lidé poslední dobou chodí všude méně, takže jsme už 
v loňském roce přemýšleli, jak to udělat, aby se sešli nejen muzikanti a zahráli si na velkém pódiu, ale také aby přišli i lidé. V jejich namotivování nám hodně pomohl pelhřimovský pivovar, který nás významně zasponzoroval, a my jsme si tak mohli dovolit výrazně snížit cenu za pivo. A to je na rockových festivalech dost nevídané. Další novin-
ku jsme loni připravili pro ty, kteří přišli půl hodiny před akcí, a nemuseli tak platit vstupné. Na loňský ročník jsme tedy prodloužili časy kapelám, akci jsme směrovali pouze pro místní kapely, zlevnili jsme tedy pivo, udělali jsme vstup zdarma pro ty, kteří přijdou včas, a udělali jsme soutěž. Osvědčilo se to, a tak jsme u toho i zůstali.

Jaké kapely roztančí návštěvníky pelhřimovského Máje tuto sobotu?
Letos bude hrát šest kapel. Nově se představí mladí kluci ze skupiny Základní vzdělání, které jsem viděl hrát v létě a na ně se těším moc. V tom-
hle městě je totiž strašně moc rokových kapel, které dělají vlastní muziku. Není to zvykem, protože kapely hrají spíš přejaté písničky. A já to mám rád, protože když tu muziku děláte, tak to je úžasný rituál a něco nového vzniká.

Na co byste návštěvníky nalákal? Co pro ně bude, kromě jedinečného hudebního zážitku, 
na akci připraveno?
Návštěvníky lákáme samozřejmě nejen na muziku, ale i na dobré pelhřimovské pivo Poutník dvanáctku, které letos získalo titul nejlepšího piva v republice. Přijít mohou třeba i ti, kteří chtějí posedět se svými přáteli a chtějí tak strávit příjemný sobotní večer.

Jaká byla minulý rok návštěvnost a kolik nadšenců očekáváte letos?
Loni jsme měli zaplněný sál, a čekáme, že letos to bude taky tak. Tato akce není o tom, kolik na ní vyděláme, ale spíš aby byla pěkná zábava a muzikanti si zde užili svůj svátek.

Chodí na Rocksession častěji lidé z Pelhřimova, nebo i z dalekého okolí?
Řekl bych, že tato akce je spíše lokální. My sice propagaci máme a propagace kapel také frčí naplno, ale Rock-session je spíše setkání místních. Když ale přijedou lidé 
z okolí, tak budeme jedině rádi, protože pelhřimovské kapely mají co nabídnout a hrají dobře.

Kapely

Antheom
Extreme
The revolt
365
Základní vzdělání
Saved Terminal
Festival začíná ve 20 hodin