Přednáška s provokativním názvem Ježíšek, Santa Claus & comp. Začíná v 17.45 hodin a navazuje na slavnost rozsvěcení vánočního stromu na Masarykově náměstí, tedy jen pár desítek kroků od přednáškového freskového sálu. „Přednáška bude tak trochu o zmatcích, které se na vánoční tradice nabalily,“ naznačila Miroslava Kvášová, která sebe sama označuje za tradicionalistku.

Za posun ve vánočních tradicích považuje například i to, že se v současnosti zpívají vánoční koledy už na první adventní neděli.

Podle přednášející historičky byl tradiční vánoční postavou českého prostoru vždy Ježíšek. Ten nějakou dobu bojoval s jediným konkurentem, jímž byl Děda Mráz. Ve zmíněném globalizovaném světě mu soupeřů přibylo. „Je to nejen reklamou prosazovaný Santa Claus, ale také bytosti, které si přinášejí lidé z celého světa do svých nových domovů,“ uvedla v pozvánce Miroslava Kvášová.

Realisticky ale očekává, že na přednášku do muzea přijdou lidé, jež nejen že budou nasávat poetiku, kterou spatřují v rozsvěcení vánočního stromu na náměstí, ale ještě předtím stráví nemálo času v nějakém novodobém chrámu konzumu.

Přednášky v muzeu navazující na rozsvěcení vánočních stromů v centru Pelhřimova na první adventní neděli pořádá muzeum už několik let, vstupné do freskového sálu je zdarma.