Letos se klavírní soutěž zaměřená na dílo významného českého skladatele, kamenického rodáka Vítězslava Nováka a jeho kolegy Oskara Nedbala uskuteční 15. až 17. května. Vystoupení sedmatřiceti pianistů do šestadvaceti let bude opět hodnotit odborná porota složená z předních koncertních klavíristů a ze zkušených klavírních pedagogů.

Soutěžící se utkají ve čtyřech kategoriích – do 12 let, od 13 do 15 let, od 16 do 18 let a od 19 do 26 let. O účast neprojevili zájem jen čeští talenti, ale také žáci a studenti z Německa, Nizozemska, ze Slovenska a z Maďarska. Pianisté si mohou zvolit libovolný program (jeho délka se odvíjí podle kategorie), ale podmínkou je, aby do něj zahrnuli minimálně jednu skladbu od Vítězslava Nováka nebo Oskara Nedbala. Hra zpaměti je samozřejmostí. Vítězové se mohou těšit na věcné ceny.

Klavírní klání pořádá město Kamenice nad Lipou, Mezinárodní společnost Vítězslava Nováka, Mezinárodní společnost Antonína Dvořáka, ZUŠ Kamenice nad Lipou a Správa kulturních zařízení města Kamenice nad Lipou společně s Mezinárodní společností Oskara Nedbala. „Vavříny ze soutěží pomáhají žákům základních uměleckých škol a konzervatoří k vykročení na nesnadnou a tvrdou prací vykoupenou cestu k profesionálním koncertním pódiím ve sféře nekomerční kultury. Věříme, že naše soutěž bude i nadále pomáhat naplnění této myšlenky spolu s pronikáním Novákova bohatého klavírního odkazu mezi pedagogy, mladé pianisty i širší publikum nejen v České republice," řekl starosta Kamenice nad Lipou Ivan Pfaur.

Dodal, že součástí víkendového programu bude také koncert Amerického jara s připomínkou konce druhé světové války. Doprovodný program dále nabídne přednášku Marie Fronkové o literárních inspiracích Vítězslava Nováka a přednášku v němčině v podání Martina Vojtíška.

Kamenický rodák Vítězslav Novák (1870—1949) patří k významným osobnostem české hudební historie. Byl žákem Antonína Dvořáka. Pro klavír napsal řadu děl, která se stala součástí zlatého fondu české klavírní literatury. Táborský rodák Oskar Nedbal (1874—1930) byl violista, člen Českého kvarteta a světoznámý dirigent a skladatel. Spolu s Novákem byl žákem Dvořákovy kompoziční třídy.