„Josef Klíma u nás bude mít premiéru. Ještě nikdy v naší knihovně nevystupoval. Velmi se na něj těšíme a jsme zvědaví, jestli je stejný jako v televizi," nechala se slyšet vedoucí pelhřimovské knihovny Iva Rajdlová. Ta dodala, že knihovnu už nejméně čtyřikrát se svým programem navštívil publicista Stanislav Motl. „Příště bychom rádi pozvali dalšího známého českého novináře, a sice Janka Kroupu. Tyto návštěvy knihovna pořádá z grantů, a proto jsou pro návštěvníky zcela zdarma," přiblížila dále Iva Rajdlová.

Píše i knihy

Josef Klíma je právem považován za zakladatele české investigativní žurnalistiky. Je autorem stovek televizních reportáží, desítek knih a filmových scénářů. Získal mimo jiné jedno z nejvyšších profesních ocenění, cenu Filmové a televizní akademie Elsa, za scénář Svědomí Denisy Klánové.

Klíma asistoval také u založení týdeníku Reflex, kde byl po dobu dvou let i vedoucím reportérů. V roce 1999 vydal CD s názvem Na vlastní uši.

A právě do Pelhřimova přijede povídat o investigativní novinářské praxi, nejzajímavějších kauzách, Kajínkovi nebo o pobytu v buddhistickém klášteře v Thajsku. „Myslím si, že zájem o besedu s Josefem Klímou bude velký. Je to známý člověk, který hodně dokázal. Navíc ho lidé znají z televize," podotkla vedoucí knihovny s tím, že 
k větší návštěvnosti bezesporu přispěje i nulové vstupné.

Kapacita hudebního oddělení je 80 až 90 míst. Program bude trvat zhruba hodinu 
a půl. Po jeho skončení je  naplánovaná také autogramiáda. Klíma mimo jiné napsal cestopis Pět misek bez dna anebo úvahy a eseje Život reportéra.

Alexandra Knapová