Iva Janžurová vyrůstala a prožívala své mládí v rodinné vilce v žirovnické Smetanově ulici. „Myslím, že základní školu tu paní Janžurová nedokončila. Odstěhovali se dřív. Vilu, kde její rodina bydlela, teď vlastní někdo jiný,“ doplnil Milan Šmíd.

Zhruba před deseti lety měla zmíněná oslavenkyně v Žirovnici besedu a se Stanislavem Remundou tam navíc sehráli rodinné divadelní představení nazvané Vrátíš se ke mně po kolenou.

Muzeum rekordů a kuriozit v Pelhřimově představilo nový exponát - největší kuchyňský nůž v České republice.
VIDEO: Na zvednutí obřího nože jsou potřeba tři chlapi, k vidění je v Pelhřimově

Jinak se známá herečka ve svém rodném městě příliš neukazovala. Proto se někteří Žirovničtí vypravovali v uplynulých letech za ní. „Když to ještě šlo, tak jsme dělali zájezdy a několikrát za rok jsme jezdili do všech možných divadel v Praze. Rádi jsme jezdili právě i na představení paní Janžurové a když hrála, tak jsme jí posílali za město kytičku,“ zavzpomínala Růžena Čadková z Divadelního spolku Žirovnice.

Dodala, že Ivu Janžurovou má jako herečku ráda. „Je velice chytrá, šikovná a je bezvadná komička. Stále má elán. Smekám před ní, co v tom věku všechno zastane,“ řekla režisérka Růžena Čadková.

Iva Janžurová
česká herečka
narodila se do učitelské rodiny 19. května 1941 v Žirovnici
vyrůstala ve vile v tamní Smetanově ulici
absolvovala Pedagogické gymnázium v Českých Budějovicích
vystudovala pražské DAMUhrála v Divadle F. X. Šaldy v Liberci, v Divadle na Vinohradech a v Národním divadle
jejím celoživotním partnerem byl herec a režisér Stanislav Remunda, se kterým má dvě dcery Theodoru a Sabinu Remundovou