Pelhřimov se letního kina dočká v rámci Filmového léta 2014 až v srpnu, a to přesněji od 2. do 4. srpna, kdy sem přijede Kinematograf bratří Čadíků. Letní kino na náměstí nabídne filmy jako Martin a Venuše, Revival, Příběh Kmotra nebo známé Postřižiny. „Vstupné bude dobrovolné, lidé by si jen měli přinést něco k sezení, nebo využijí jednu z laviček na náměstí," nabádá vedoucí odboru školství, kultury a tělovýchovy Městského úřadu Pelhřimov Bohumil Kovanda.

V zámecké zahradě

Čadíci dorazí i s Letním kinem Čáslavský už tradičně také do Pacova, kde se promítá v zámecké zahradě. „Pan Čáslavský k nám zavítá už 15. července a zdrží se tu do 19. července. Kinematograf bratří Čadíků můžete navštívit na pacovském zámku od 29. července do 1. srpna," vysvětluje Petra Volfová z Informačního centra Zámku Pacov. Patnáctého července pacovské letní kino zahájí film Vejška, ale promítat se budou i Samotáři, Něžné vlny nebo Babovřesky. „Začátek je vždy po setmění, ale nejdříve ve 21.25 hodin," upozorňuje Hana Vlčková z Informačního centra Pacov.

V Želivě se fanoušci filmů pod hvězdami dočkají 29. července. Po setmění Letní kino Čáslavský uvede v areálu želivského Hotelu Na Kocandě film Mafiánovi. „Výběr filmů je omezený právě kvůli tomu, že teď je trend filmy digitalizovat. Digitalizované filmy pro promítání v letních kinech nejsou vhodné, pro tento druh promítání se používají kinofilmy vyrobené z celuloidu," vysvětluje majitel Hotelu Na Kocandě v Želivě Pavel Mička.

V Černovicích nepromítají Čadíci ani Čáslavský, ale čtyři muži, kteří si říkají Broken Bones Gentlemen a zasazují se o pozvednutí kultury právě v Černovicích a okolí. Jejich snahu podporuje i místní starosta Jan Brožek. „S okolními starosty jsme jim dali nějaké peníze, protože se nám jejich činnost líbí," vypráví potěšeně starosta.

„Všichni máme své zaměstnání a činnost pro Broken Bones Gentlemen je čistě volnočasová. Pořádáme projekce sportovních událostí, letní kino, v plánu jsou i menší koncerty, ale nejde bohužel vše naráz," vysvětluje Matěj Holub z Broken Bones Gentlemen. Své letní kino pojmenovali BBg Cinema a bude promítat v několika obcích mikroregionu Svidník. Filmy organizované Broken Bones Gentlemen můžete navštívit od 22 hodin v průběhu prázdnin hned v několika obcích, třeba v Dobré Vodě, Hojovicích, Černovicích a v dalších.

Do letního kina se letos nově dá zajít i v Humpolci. Promítání pod hvězdnou oblohou tu od června pořádá Kustom Klub Bohemia při Motorkářském Doupěti. O prázdninových měsících je pak v plánu každou středu od dvaadvaceti hodin.

Tereza Konířová, Aneta Slavíková

Letní promítání na Pelhřimovsku
Pelhřimov: 2. 8. – Revival, Příběh Kmotra; 3. 8. – Kandidát, Martin a Venuše; 4. 8. – Postřižiny, Donšajni
Pacov: 15. 7. – Vejška; 16. 7. – Cesta do pravěku; 17. 7. – Samotáři; 18. 7. – Slavnosti sněženek; 19. 7. – Bathory; 29. 7. – Martin a Venuše; 30. 7. – Babovřesky; 31. 7. – Příběh kmotra; 1. 8. – Něžné vlny
Želiv: 29. 7. – Mafiánovi; 30. 7. – Vejška; 31. 7. – Samotáři; 1. 8. – Croodsovi; 2. 8. – Angelika; 3. 8. – Rivalové
Mikroregion Svidník: 5. 7. – Dobrá Voda – Rivalové; 18. 7. – Hojovice – Colette; 19. 7. – Křeč – Revival; 25. 7. – Černovice – Hořící keř; 2. 8. – Lidmaň – Okresní přebor; 16. 8. – Obrataň – 50/50; 
30. 8. – Věžná – Rychle a zběsile 6