Horácké divadlo uvede v sobotu Moliérova Lakomce. Čtvrtou premiéru současné sezony se souborem nastudoval hostující režisér Zdeněk Černín, jenž je také autorem úpravy překladu Vladimíra Mikeše. Titulní roli Harpagona režisér svěřil Stanislavu Gerstnerovi. Harpagonovu dceru Elišku ztvární Vladimíra Čapková, v roli jeho syna Kleanta se divákům představí Matyáš Procházka.

Podle dramaturgyně Barbory Jandové je Harpagonovo lakomství na jevišti Horáckého divadla více než karikaturou a studií této neřesti spíše ryze současným pragmatismem, úpornou snahou postarat se sám o sebe a uhájit si svůj majetek. Černín ve své koncepci rozvíjí fakt, že po Moliérovi přišla generace, která už nemá dovednosti svých otců a nezná jejich dřinu. „Umí jen natahovat ruku a všech svých výhod vydobytých svými otci chce pouze užívat. To je dost výrazná paralela k dnešku," řekla Jandová. Lakomec podle ní neztratil za téměř 350 let nic na své působivosti.

Kostýmy Ireny Fila Wagnerové podtrhují dramaturgicko-režijní koncepci současné komedie. Kostýmní návrhy vycházejí z inspirací a impulzů dnešní módy a reálných postav. Metaforická scéna výtvarníka Jana Duška má evokovat Harpagonovy úzkosti a obavy zhmotnění jeho obav a strachu o majetek. „Harpagonův prostor je plný chorobných hrozeb a paranoidních představ," podotkla Jandová.

Moliére napsal Lakomce v roce 1668. Ve stejném roce měla hra i premiéru. Klasická komedie však za Moliérova života příliš velký úspěch neměla. Na jevišti Horáckého divadla se za jeho pětasedmdesátiletou historii objevuje poprvé. Premiéra začne na Velké scéně Horáckého divadla v sobotu 22. listopadu v 19 hodin.

JAROSLAV BUČEK (ČTK)