Sám festival sice v Pelhřimově začne až příští pondělí, ale jeho předzvěstí budou už od úterý dvě výstavy. První z nich představí velkoplošné snímky přední české fotografky Alžběty Jungrové, která zachycuje potíže s nedostatkem vody v Etiopii. Její výstava s názvem Voda nad zlato bude umístěna v průchodu hotelu Slávie, vernisáž má být v úterý v 15.30 hodin.

Od úterý bude pak v přízemí gymnázia k vidění i druhá expozice, a to Příběhy bezpráví. Ta přináší deset velkoplošných stylizovaných fotek s příběhy lidí z regionu, kteří byli perzekvováni komunistickým režimem. Téma si vybralo samo gymnázium, výstava bude přístupná po domluvě se školou. Obě výstavy potrvají do konce festivalu.

Ten začne školními projekcemi 18. března, promítání filmů pro širší veřejnost pak proběhne koncem týdne.

Besedy s tvůrci

Většina z celkem deseti filmů se promítne ve Slávii, pouze slavnostní zahájení v pátek 22. března se bude konat v kině Vesmír, spolu s promítáním asi největšího taháku festivalu. Tím bude dokument Olgy Sommerové Věra 68, který zachycuje slavnou českou gymnastku Věru Čáslavskou.
„Zkoušíme dojednat přímo přítomnost paní Sommerové," uvedla organizátorka festivalu Hana Konvalinková. Kdo už účast na zahájení slíbil, je herec a architekt David Vávra, který je spolu s agenturou Dobrý den a místostarostou Pelhřimova Tomášem Dufkem patronem festivalu.

Festival je podle pořadatelů cenný právě besedami s tvůrci nebo protagonisty snímků. Při loňském festivalu v Počátkách  se v tamním kině mj. strhla dlouhá diskuse po filmu o nezaměstnanosti.

Do Pelhřimova má letos zavítat mj. romský muzikant Vojtěch Lavička, o kterém natočila časosběrný dokument Helena Třeštíková. Ten se promítne v sobotu 23. března.

Dalším, kdo slíbil účast, je režisér Vít Klusák, spoluautor dokumentu o „tykadlovém" řidiči Romanu Smetanovi, na který přijde řada v neděli 24. března.
Mezi hosty nejsou jen celostátně známé osobnosti, ale třeba po filmu Ztracené řeky o přetížených podzemních stokách vystoupí zástupkyně ekologického sdružení Arnika Jana Vitnerová z Horní Cerekve.

Letošní téma festivalu – toleranci – zřejmě nejpřesněji bude reprezentovat dokument Na divokém severu režiséra Davida Vondráčka, který mapuje rozjitřenou situaci na Šluknovsku o soužití Romů s většinovou společností.

„Jsme překvapeni, kam se situace, která začala nepokoji na Šluknovsku, dokázala vyvinout. Diskriminační zákony jako dočasný zákaz pobytu nebo tón některých prezidentských kampaní jsou pokračováním Šluknova," tvrdí celostátní organizátorka festivalu Hana Kulhánková.