Textař si do Pelhřimova minulý týden přijel pro certifikát od Agentury Dobrý den, který si vysloužil vytvořením českého rekordu. Je nejplodnějším autorem písní věnovaných obcím České republiky.

„Jaroslav Hájek je autorem 32 dechových skladeb pojmenovaných po konkrétních českých městech a vesnicích," říká o rekordmanovi údaj z České databanky rekordů Agentury Dobrý den Pelhřimov.

Kromě měst a obcí na Pelhřimovsku má svou píseň od Jaroslava Hájka také například Jihlava, Batelov, Jindřichův Hradec, Dolní Cerekev a spousta dalších. 
Ve výčtu nechybí samozřejmě ani Kaliště. Píseň Kališťská polka má přitom mezi všemi zvláštní postaveni.
Její zrod souvisí s jihočeskou dechovkou Babouci, která se nejen v Kalištích těšila velké popularitě. „V roce 1986 jsme založili Klub Babouků Kaliště. Byl to první klub Babouků v republice. Předsedkyní byla zvolena Anna Družkovská a já jsem přijal funkci tajemníka," začal své vyprávění Jaroslav Hájek.

V té době vznikl nápad napsat pro Kaliště polku. „Text měl psát tehdejší ředitel českobudějovického rozhlasu Josef Havlík. Já jsem mu měl dodat základní údaje. To jsem udělal, ale protože byl Josef Havlík stále časově zaneprázdněn, tak jsem v listopadu roku 1987 text napsal sám. Bylo to poprvé v životě, nikdy dříve jsem žádné verše nepsal," přiblížil začátky své textařské kariéry. Jak dodal, poslal text tehdejšímu kapelníkovi Babouků Václavu Rožboudovi. Ten napsal základní melodii a hudební skladatel Jiří Drobílek Kališťskou polku instrumentoval. Babouci ji v českobudějovickém rozhlase nahráli 6. října 1988.

Jaroslav Hájek netvoří pouze písničky věnované obcím. Ve svých textech, kterých je už více než tři sta, se snaží zpracovávat současné náměty. Je toho názoru, že staromilské texty od dechovky totiž odrazují mladé lidi.
Písně kališťského textaře znají například příznivci kapel jako Golčovanka, Božejáci nebo Černovická dechovka.