Humpolec se po Žďáru nad Sázavou stane dalším městem v kraji, které se zapojí do japonského projektu PechaKucha (vyslovuje se pečakuča).
Na plánování humpolecké PechaKuchy se podílejí Petr Machek, iniciátor Platformy, a Milan Vaněček ze Svařených sání. „Chtěli jsme lidi seznámit s tím, co zajímavého u nás v regionu je a co by případně mohlo být pro nás inspirativní z jiných míst," nastínil Machek.
PechaKucha vznikla v roce 2003 v Japonsku díky dvěma architektům – Astridu Kleinovi a Marku Dythamovi. Jejich záměrem bylo vytvořit prostor pro prezentaci již uskutečněných projektů z různých oblastí nebo i těch, které si někdo vysnil.
Aby prezentace nebyly nudné, vymysleli tito dva architekti i jejich speciální formát. „Vše se odehrává na jednom místě během jednoho večera. Každá prezentace má dvacet snímků a o každém můžete mluvit jen dvacet vteřin. Proto jsou výstupy svižné. Navíc jsou opravdu pečlivě připravené, jelikož záleží na tom, aby se přednášející vešel do časového limitu, a přitom řekl to podstatné," vysvětlil Machek, v čem spočívá originalita dnes již celosvětově rozšířeného projektu.
Historicky první humpolecká PechaKucha se uskuteční poslední únorový pátek. Všechny večery se budou odehrávat v humpoleckém kině, a to od 20.20 hodin. „Máme ambici na každém večeru představit projekty z minimálně deseti tematických okruhů," podotkl Petr Machek.
Organizátoři ale vymysleli celkem třináct takových okruhů. Jsou jimi: vesnice, která žije, dále cestovatel, regionální zemědělec, kulturní kavárna, organizace a skupiny, historie, péče o památky, umělec, veřejný prostor, nadmístní význam, sociální služby, národnostní menšiny a duchovní téma.
Jak Machek dodal, že v současnosti už mají zhruba vytipováno, kdo by k daným tématům mohl hovořit. „Už jsme některé lidi oslovili a myslím, že asi sedm nám svou účast potvrdilo. K umění by mohl promluvit například umělecký kovář Libor Hurda nebo ilustrátorka Tereza Říčanová. K okruhu kulturní kavárna jsme si zase vyhlédli brodskou kavárnu U notáře," uvedl konkrétní příklady Petr Machek.
O historii by zase mohl povídat archivář ze Státního okresního archivu Pelhřimov Pavel Holub. „Nápad uspořádat v Humpolci takovou akci se mi zamlouvá. Jde o originální myšlenku s neobvyklou formou, která by mohla přispět k popularizaci jednotlivých oborů i Humpolce a širšího okolí a také k nalezení dalších podnětů k bádání," uvažoval o smyslu projektu Holub.
Vzápětí prozradil, čemu by svou prezentaci mohl věnovat. „Přemýšlel jsem o tom, že bych mohl společně se Zdeňkem Škrabánkem hovořit o nedávno vydané kronice Jana Kamarýta a jeho pokračovatelů, která se vztahuje právě k Humpolci v devatenáctém století a na počátku dvacátého století. Spolupracovali jsme na ní s místními gymnazisty," přemítal archivář.
Záměrem humpolecké PechaKuchy je vytvořit společenské večery, které podle názoru jejích organizátorů v Humpolci chybí. Jde o událost, během níž se na jednom místě mohou setkat lidé z Humpolce a okolí, kteří se tak podělí o své nápady a zkušenosti, přičemž mohou inspirovat ostatní. „Tito lidé žijí mezi námi a v podstatě o nich nevíme, což je škoda," upozornil Machek s tím, že by v jednom roce rádi uspořádali alespoň čtyři takové večery.
Jak jeden z pořadatelů humpolecké PechaKuchy dodal, součástí večerů bude i afterparty s koncertem, která se po skončení prezentací uskuteční v klubu kina.