V kategorii žáci a studenti obdržel cenu student pelhřimovského gymnázia Miroslav Bašta, který školu reprezentuje v biologických olympiádách. Na otázku, zda jeho zájem o přírodovědu ovlivnilo i jeho bydliště, odpověděl, že spíše ne – sice bydlí blízko městských sadů, ale v paneláku. Zájem o předmět v něm prý podpořili pedagogové, zvláště jeho současná učitelka Kateřina Vopelková.

Ve sportovní kategorii zvítězila křehká dívka s tvrdým sportem – žákyně ZŠ Osvobození Dominika Hronová je už potřetí mistryní České republiky v taekwondu, v roce 2012 se stala nejlepším sportovcem Vysočiny do patnácti let.

Dívka, která se zároveň dobře učí ve škole, při děkování zmínila i svého trenéra Petra Lacka – nejen za dobré výsledky, ale i za to, že ji „pomáhá přenést přes prohry".

V kategorii firem a podnikatelů cenu získal vedoucí projekčního Studia A Karel Kupec. Za více než dvacet let podnikání si Kupec v Pelhřimově a okolí nejvíce cení takzvaného Rimowa City, kde se mohl nejvíc realizovat.

„Pelhřimov se z provinčního města rozvinul do dnešní dynamiky, kdy je nádherný k žití po všech stránkách. A jsem rád, že u toho přímo i nepřímo můžu být," řekl Kupec.

Cenu za mimořádné zásluhy o město získal první polistopadový starosta města Jan Tomášek. Současný starosta Leopold Bambula mu poděkoval za to, že položil dobré základy starostování ve městě.

Z osobností Pelhřimova, které stálo za to si po roce 1989 připomínat, Tomášek v první řadě jmenoval děkana Františka Bernarda Vaňka. Poděkoval svým pokračovatelům a všem politikům adresoval přání, aby se víc drželi masarykovského hesla: „Demokracie se staví na mravnosti."

Kromě těchto jmen, která z nominací zvolili zastupitelé, ještě přibyla dvě ocenění. Parlament dětí a mládeže tak vyzdvihl učitelku, výchovnou poradkyni a zástupkyni ředitele Střední průmyslové školy a středního odborného učiliště Marcelu Křížkovou. Navrhla jí Amy Dietrichová.

Druhá doprovodná cena, Křesadlo, má za cíl zviditelnit dobrovolníky. Letošní oceněnou je Eva Říhová, která se ve sdružení Hodina H mj. věnuje mládeži a seniorům, stojí třeba za akcemi Region tančí nebo Ať žije sídliště. Svého hesla „nerada mluvím, radši dělám" se držela i při svém stručném děkování.

Tichý metal

Večer byl tradičně doplněn o prezentaci toho, co se v Pelhřimově loni událo a vybudovalo, a také o kulturní vystoupení. Kristýna Pavlů a Kamila Svárovská ze Základní umělecké školy Pelhřimov, které se v recitaci dostaly až do celostátního finále, přednesly Pohádku o X. Tandem 2MS tvořený Hanou Minářů a Jakubem Markem s kytarou zazpíval píseň Dřevěná, s níž zabodoval i na Portě, a přidal skladbu vztahující se k uzavření Denní vinárny.

Na pódiu se objevila i metalová formace Revolt – a aby příliš nepoplašila publikum, zvolila jednu ze svých „měkčích" písní, navíc v netradičně akustickém provedení.

V neformální části večera pak přítomným k tanci a poslechu osvědčené šlágry i méně známé písně hrála formace Martin Vaverka & friends.