Milana Miksu z Pelhřimova čekají ještě dva roky studia na uměleckoprůmyslové škole ve Světlé nad Sázavou, poté by se rád uplatnil v kamenosochařské firmě. „Zkusil bych taky zařídit si svoje pracoviště doma, kde bych dělal čistě svou tvorbu,“ svěřil se mladý sochař a přiznal, že svých děl zatím moc nemá.
„Jeden můj nápad se ale zalíbil lidem z Čáslavi. Přijel jsem tam tedy na sympozium, kde jsem sochu zhotovoval. Vystavena bude v tamějším parku,“ dodal Milan Miksa, který se orientuje spíše na abstraktní umění.
„Tvořím každou sochu tak, aby na první pohled byla něčím zajímavá a zaujala i lidi s uplně jiným pohledem na svět, než mám já. Zkrátka každá osobnost si tam najde něco svého. Chci, aby se nad tím člověk pozastavil a popřemýšlel, co to vlastně je,“ podotkl ke své tvorbě umělec.
Nadaná kreslířka
Studovat a zdokonalovat se jak dlouho to jen půjde, má v úmyslu Anette Bröcklová z Pelhřimova, která odmaturovala před rokem na uměleckoprůmyslové škole sklářské v Novém Boru a od září nastupuje na vyšší odbornou školu do Světlé nad Sázavou.
„Hodlám částečně pokračovat ve svém oboru, ale učivo je tu více zaměřeno na ekonomiku, marketing a management či umění komunikace. Absolventi jsou pak do budoucna vybaveni nejen svým talentem, ale dokážou se pohybovat v podnikání a získají reklamní a komunikační dovednosti,“ vypověděla dívka, která se však chce dostat na Vysokou školu uměleckoprůmyslovou do Prahy.
Ve své tvorbě se Anette Bröcklová hlásí k renesančním umělcům. „Mezi mé oblíbené patří Rafael Santi, dále pak Michelangelo Buonarroti a samozřejmě Leonardo da Vinci,“ odvolala se na mistry kreslířka, jejímž snem je cestovat za uměním a mít vlastní ateliér, kde by podle svých slov znovu a znovu ztrácela pojem o čase a mohla se zcela odevzdat své tvorbě.
Nejvíce se všestranně nadaná umělkyně věnuje kresbě. Její obrazy znázorňují krásu ženských křivek a vůbec lidského těla, kreslí také portréty. „Pracuji s tužkou, aquarellovými pastelkami, někdy i s uhlem,“ vyjmenovala oblíbené výtvarné potřeby.
Před pěti lety vystavovala Anette spolu se svou mamkou Ivou Langhammerovou a tetou Marcelou Langhammerovou v Muzeu dr. Aleše Hrdličky v Humpolci. „Dříve jsme pravidelně pořádali výstavy mladých amatérských výtvarníků, kteří se ozvali na inzerát. Poslední asi dva roky jsme však tyto výstavy neuskutečnili, protože máme sály obsazené umělci, kteří se nám sami hlásí,“ přiblížila situaci pracovnice muzea Dagmar Kluchová s tím, že výtvory mladých umělců znovu rádi vystaví, jakmile se sály uvolní.
K dispozici jsou dva. Jeden menší na Horním náměstí a jeden větší sloužící zároveň jako koncertní sál na Dolním náměstí. Expozice jsou tu celoročně a střídají se vždy po měsíci. „Snažíme se, aby byly výstavy pestré, takže tu svá díla předvedou malíři, fotografové či například skláři. Právě nyní tu máme papírové modely hradů a zámků České republiky,“ doplnila Kluchová.
Dominika Dufková