Přesně to může zažít humpolecké nebo pelhřimovské kino. Obě jsou totiž aktivně přihlášena, jako jediná na Vysočině, do soutěže o slavnostní předpremiéru filmu Alois Nebel.

„Dostal jsem od zástupce distributora filmu nabídku, zda se chceme přihlásit do soutěže. Na nabídku jsem kývnul. Je to výborná příležitost zpropagovat naše kino,“ přiblížil Milan Žáček z humpoleckého kina.

Kina z regionu jsou v první padesátce

Do soutěže je nyní zapojeno 454 kin z celé republiky. Jen padesát je jich však aktivních. Humpolecké kino bylo včera aktuálně na desátém místě soutěže, pelhřimovské na 28. místě. Své kino může každý podpořit na na speciální webové stránce www.vyhrajpremieru.cz.

„Doufáme, že nám lidé pomohou a podpoří právě naše kino,“ oznámila vedoucí kulturních zařízení města Humpolec Marcela Kubíčková. Ta zároveň dodala, že se humpolecké kino do soutěže o slavnostní předpremiéru zapojilo 28. června. „Všem známým jsme rozeslali e–maily, vyvěsili hlasování na webových stránkách města,“ doplnila Kubíčková.

Kino Vesmír v Pelhřimově se do hry zapojilo přibližně týden po Humpolci. „Jsme rádi, že nás naši fanoušci takto podporují. O předpremiéru bychom měli velký zájem. Od roku 1986 se v pelhřimovském kině žádná takto velká akce nekonala. Hositili jsme různé filmové delegace ale, že by se jsme měli slavnostní předpremiéru filmu, tak to nepamatuji,“ zavzpomínal Zdeněk Zieman, vedoucí pelhřimovského kina.

Ani v Humpolci se v minulosti obdobná akce nekonala. „Přijeli k nám v rámci některých filmů herecké delegace, ale předpremiéru filmu jsme od začátku promítání v současném kině neměli. Kino zde bylo tevřeno před osmadvaceti lety,“ upřesnil Milan Žáček.

Hlasování do srpna

Divácké hlasování bude ukončeno 10. srpna. Kino s největším počtem hlasů bude moci 20. září, tedy devět dní před oficiálním uvedením filmu v ostatních českých kinech, přivítat tvůrce filmu, herce, ale i všechny, kteří pro vítězné kino hlasovali. Součástí projekce bude i pravý, nefalšovaný nebelovský raut.

Cena pro vítězné kino je jasná. Zkrátka nepřijdou ani kina umístěná do desátého místa nebo kino s největším počtem získaných hlasů v přepočtu na počet obyvatel. „Oslovili jsme známé, rozeslali e–maily. Šíříme ústní reklamu, snad nám to pomůže,“ uzavřel Zieman.

O filmu Alois Nebel
Filmová adaptace kultovního komiksu Alois Nebel autorů Jaroslava Rudiše a Jaromíra 99 přináší tajemný příběh s atmosférou podobnou filmům jako Scanner Darkly, Sin City nebo Valčík s Bašírem. Pro zachování výtvarného stylu předlohy použil režisér Tomáš Luňák poprvé v české kinematografii rotoskopii, unikátní technologii kombinující hraný a kreslený film. Scény natočené v reálu s herci jsou po jednotlivých filmových okénkách překresleny a animovány. Ve filmu hrají Miroslav Krobot, Tereza Voříšková, Leoš Noha, Alois Švehlík či Karel Roden.
Zdroj: www.aloisnebel.cz