„Na 25. června a 8. července jsme připravili noční prohlídky s tanečním vystoupením skupiny historického tance Calyculus,“ pozvala kulturní referentka Miroslava Pechková. Prohlídky začínají v 18 a ve 20 hodin.

Návštěvníci se mohou těšit i na další neobvyklé zážitky. „Šermířská skupina Jindřich předvede své umění při prohlídkách 22. července a 5. srpna od 20 a 22 hodin,“ uvedla rovněž Pechková.

Průvodci projdou se zájemci ztemnělými zámeckými chodbami i za úplňku, který vychází na 15. července, 13. srpna a 12. září. „Do tmy ale čekat nebudeme, začínáme opět v šest a v osm hodin večer. Mohou se tak přijít podívat i malé děti, které zde přivítají pohádkové a strašidelné postavy,“ navnadila návštěvníky Pechková.

V Telči tradice, na Lipnici premiéra

Na Státním hradě v Lipnici nad Sázavou na Havlíčko〜brodsku se budou letos noční prohlídky konat poprvé, řekl kastelán Marek Hanzlík: „Je to takový pokus. Tím, že je to zřícenina, tak je to pro nás složitější nasvítit, aby se někomu něco nestalo,“ vysvětlil. Lipnický hrad se otevře 8. července ve 20.30. O program se postará skupina historického šermu Sígři.

V Telči se lidé dostanou do ztemnělých zámeckých sálů během srpna v doprovodu dačických divadelníků. „Hraje tady kolem 40 lidí, je to takové divadelní představení,“ přiblížil kastelán Bohumil Norek. Noční prohlídky se na zámku konají už několik let. „Dá se říci, že si to lidé pochvalují. Ale je to dost organizačně náročné,“ podotkl.

Dominika Dufková + ČTK