Známé české přísloví říká: „Devatero řemesel, desátá…“, nebo slýcháme: „ To je ale renesanční člověk!“ O umělci, o kterém bude řeč v následujících řádcích, spíše platí to druhé.

Zdeněk Jizera Vonásek, původem šperkař, ale také kostýmní výtvarník, scénograf, spisovatel, fotograf, grafik a především malíř, zahájil v prostorách Státního úřadu pro jadernou bezpečnost na Senovážném náměstí v Praze svou výstavu grafických listů (provedených technikou suché jehly) a obrazů.

V komorním prostředí je k vidění kolem padesáti prací. Grafické listy zavedou návštěvníka do koloritu zahrad, zákoutí, ulic a uliček hlavního města, obrazy nezapřou malířovu inspiraci divadelním prostředím,voní z nich „šminky“, hýří barvami, dominují zlato, červená, siena a příjemná modrá. Sytosti a neobvyklé jasnosti barev dosahuje Zdeněk Vonásek kombinací oleje a akrylových barev. V té nekonečné barevné záplavě diváka upoutají oči, tváře, neobvyklé tvary.

Všem obrazům je společná poetičnost, prchavý okamžik zaujetí. Těžko říct, který z vystavovaných exponátů je ten nej, ale přesto za všechny jmenujme alespoň dva obrazy s názvy Ikaros a Burka.

Zdeněk Jizera Vonásek překvapil, zaujal, potěšil. Výstava s prostým názvem Obrazy potrvá ve Státním úřadu pro jadernou bezpečnost na Senovážném náměstí v Praze do 2. dubna. Rozhodně stojí za vidění.

Lenka Rancová