„Letošní rok jsme na kulturu vyhradili osm miliónů dvě stě tisíc korun, z čehož sedm milionů půjde na provoz městského informačního střediska, které zastřešuje kino, knihovnu a muzeum,“ informoval humpolecký místostarosta Roman Brzoň. Město má dotační režim, v rámci kterého mohou požádat o podporu další subjekty jako například ochotníci či loutkové divadlo.

„Pro další drobné žadatele o příspěvky například na pořádání koncertů máme vyhrazeno 150 tisíc korun,“ dodal Brzoň. Situace v menších městech nahrává spíše masové kultuře. Zatímco Všechnopártička Karla Šípa s Josefem Náhlovským kino spolehlivě vyprodá, koncert jazzového velikána v místním klubu většinu obyvatel příliš nevzrušuje.

Drobná podpora je

Pořadatel koncertů, Lukáš Loskot, proto bude i letos žádat o příspěvek. „Loni jsem dotaci dostal. Musí se vyplnit formulář, kde uvedete, kolik chcete přispět a o jaký druh akcí se jedná. Také jsem doložil kolik koncertů jsem pořádal už předtím. Na základě toho jsem dostal 20 tisíc korun,“ řekl Loskot s tím, že dotaci velmi vítá. I tak ale hradí kolem padesáti procent nákladů na akce ze svého.

„Na malém městě lidé nejsou ochotni zaplatit vyšší vstupné, které by náklady na kapely pokrylo,“ dodal Loskot.

Dobrý jazz či blues pořádá mimo jiné také Ivana Vítů z pelhřimovské Kavárny Tygřík. „Město žádám o příspěvek pravidelně, pokryje to sice zhruba jen pětinu nákladů na naše akce, ale každý příspěvek je dobrý,“ uvedla kavárnice. Město Pelhřimov pro drobné žadatele o příspěvky letos vyčlenilo dvě stě tisíc. Na kulturu dává celkem zhruba 16 milionů ročně. Nejvíce spolkne provoz kina, divadla, knihovny a Kulturního domu Máj.

V Pacově se pořadatelé koncertů podpory nedočkají. „Zajímavé koncerty dotuji ze svého, nebo pořádám populární technoparty, které mi prodělky částečně kompenzují,“ popsal situaci Jaroš, v jehož klubu nedávno vystoupili například hudebníci z Konga.