Na druhém nádvoří zámku jsou vystaveny fotografie žirovnického rodáka Ondřeje Koudelky, který se tomuto uměleckému směru věnuje už několik let.
Na fotografiích jsou zachyceny skulptury a objekty nenápadně zasazené do přírody tak, aby nenarušily ráz prostředí, spíše ho doplnily. Stavebním materiálem je kámen, voda, dřevo a půda.

„Jedná se o jednoduché formy. Žádné složité stavby. Spíše mají působit na vnímání člověka. Je to hold přírodě,“ řekl k výstavě autor Ondřej Koudelka.

Některé objekty na člověka působí jako pohanské modly z dávných dob, nebo vstupní brány do jiných světů. Díky přírodnímu materiálu podléhají objekty času. To je také jedním z důvodů, proč je autor zachytil na fotografie. „Některé vyfocené objekty dnes už vlastně neexistují,“ dodal Koudelka. Ty, které díky svému anorganickému materiálu odolaly, mají své souřadnice, které je možné nalézt podle GPS. Každý, kdo navštíví výstavu, může tyto souřadnice získat.

„Na výstavě je na mě uveden email. Kdo mi napíše o souřadnice, dám mu je,“ doplnil Koudelka. Kdo se tak rozhodne, může spatřit například kamenné oko, nebo dřevěné kruhové objekty, podobající se vejci postavené z klestí a klacků, které ležely v okolí.

Výstava s názvem Ze–mě–art potrvá na žirovnickém zámku do konce října. „Výstavu zakončí endisáž. Ta bude doplněna o živé vystoupení bubeníků,“ dodal závěrem Ondřej Koudelka.