Nejvíce zapamatovaných číslic v konstantě pí
František Košňar z Lubné u Poličky dokázal zpaměti napsat celkem 2009 čísel následujících za desetinnou čárkou v tzv. Ludolfově čísle (π) a to bez jediné chyby! Na tento fenomenální výkon mu stačilo 34:21 min, i s kontrolou, během které ale rekordman neopravil ani jediné číslo, 45:45 min.
Rekordu bylo dosaženo 12. června 2009 v rámci 19. ročníku mezinárodního festivalu Pelhřimov – město rekordů.

Nejvíc vlněných bambulí s čepičkami ušitými jediným člověkem
Zaměstnanci a obyvatelé Domova pro seniory Sociálního centra města Světlá nad Sázavou vytvořili u příležitosti konání loňského festivalu Pelhřimov – město rekordů 248,3 m dlouhého hada složeného z 3 150 vlněných bambulí. Nyní představili stejný počet vlastnoručně vyrobených bambulí, které jsou navíc opatřeny stejným počtem čepiček, které všechny ušila paní Eliška Moravcová. Slavnostního vyhlášení rekordu se účastní i herečka Květa Fialová – patronka rekordu.

Základní škola Hlávkova, Aš představuje na pelhřimovském náměstí svůj rekord:

Nejdelší řetězec z papírových postaviček
Základní škola Hlávkova, Aš zorganizovala akci, v jejímž průběhu žáci školy vystříhali a vybarvili 8 000 papírových postaviček. Postavičky vystřižené podle jednotné šablony velikosti A5 byly očíslovány, spojeny za ruce pomocí sešívačky a poté zavěšeny na provázek. Celková délka řady, která takto v průběhu 6 hodin vznikla, činila 979 metrů.
Rekordu bylo dosaženo u příležitosti 15. výročí vzniku vlastivědného kroužku.

Na náměstí je rovněž vystaven největší klobouk v ČR a rekordní kšandy. Program oficiálně začíná ve 13 hodin a poběží až na noční přestávku téměř nonstop až do sobotní půlnoci.

Miroslav Marek