Jednou z takových obcí je Bohdalín, který má 170 obyvatel. „Zastupitelů máme sedm, jeden během volebního období zemřel, takže jsme pak pokračovali v šesti lidech. Fungovali jsme naprosto bez problému. Nyní jsme přibrali další tři lidi, které jsme přesvědčili, aby se na vedení obce podíleli. Na kandidátce tak máme devět lidí, z toho dva vypadnou. Starostu a místostarostu pak zvolí zastupitelstvo. Popravdě jsme měli problém seskládat i jednu kandidátku. Je to nevděčná práce a na vesnicích o ni má málokdo zájem,“ uvedl místostarosta Bohdalína Zdeněk Semorád.

ONLINE VOLEBNÍ REPORTÁŽ ZDE

Nezájem je právě podle politologa z brněnské Masarykovy univerzity Lubomíra Kopečka jednou z hlavních příčin, proč v menších obcích často nevznikne více než jedna kandidátní listina. „Ve většině případů je zkrátka počet lidí, kteří chtějí kandidovat, malý. Pak lze poskládat jen jednu kandidátku. Dalším častým důvodem bývá, že má-li obec po několik volebních období úspěšného starostu, jenž vede kandidátku, obsazující většinu nebo všechny mandáty, případní konkurenti jsou ke kandidatuře demotivovaní,“ sdělil Kopeček.

Kompletní informace o komunálních volbách najdete zde, stačí kliknout.Kompletní informace o komunálních volbách najdete zde, stačí kliknout.Zdroj: DeníkTřetím důvodem je fakt, že v některých obcích si místní domlouvají funkce ještě před podáním kandidátek. „V důsledku to omezuje soutěživost. Není konkurence a potenciální kandidáti nekandidují,“ dodal odborník.

Kdo chce být starostou v Bohdalíně? Podívejte se na kompletní kandidátky ZDE

Roli pak může hrát i velikost vesnice. Například Vysoká Lhota patří se šestnácti obyvateli mezi nejmenší obce v republice. Poskládat více než jednu kandidátku je tam takřka nemožné. „Ke komunálním volbám se, jako k jakýmkoli jiným, samozřejmě chystám. Z mého pohledu jsou to volby vždy velmi důležité, protože úzce ovlivňují děním v místě, ve kterém žiji. Je škoda, že se tyto volby v minulosti setkávaly spíše s nezájmem voličů. Věřím, že tomu letos bude jinak,“ uvedl například třicetiletý Matěj Hráček.

- Na Pelhřimovsku se nachází 120 obcí.
- V pětatřiceti z nich postavili jen jednu kandidátku.
- Nejčastějším důvodem je nedostatek zájmu.
- Dalším velikost vesnice. Například Vysoká Lhota nemá ani dvacet obyvatel.