Hradozámecká noc

KDY: sobota
KDE: památky na Vysočině
ZA KOLIK: různé podle akce
Památky na Vysočině se s prázdninami tradičně rozloučí v sobotu večer Hradozámeckou nocí, do které se letos zapojí pět památkových objektů. Na zámku Jaroměřice nad Rokytnou se návštěvníci potkají s Bílou paní, hrad Orlík nad Humpolcem ovládnou upíři. Na hradě Roštejn budou moci zhlédnout pod širým nebem film Poslední aristokratka i vystoupat do hradní věže nebo si volně prohlédnout hradní ochozy, kapli a botanický sál. V rytmu swingu si zatančí na zámku v Náměšti nad Oslavou. Při setkání vodníků v Zahrádce čekají zájemce speciální kostýmované prohlídky, dílny a workshopy, promítání dokumentů nebo ohňové představení.

Prolnutí času – noční prohlídky na zámku v Jaroměřicích nad Rokytnou
Na zámku v Jaroměřicích nad Rokytnou se během sobotní noční prohlídky návštěvníci společně s Bílou paní dostanou z období gotiky do první poloviny 18. století. Seznámí se nejenom s dobou svých předků, ale poznají také život na barokních Jaroměřicích. Noční prohlídky začínají mezi sedmou a desátou večer, nutná je rezervace na telefonech 568 440 237, 724 730 852. Jednotné vstupné je 150 korun.

Noční prohlídky a swingový koncert na zámku v Náměšti nad Oslavou
Zámek v Náměšti nabídne prohlídky reprezentačních prostor. Začínají mezi šestou a desátou večer vždy v celou. Od osmi zahraje swingový orchestr z Třeště v čele se šoumenem a všestranným umělcem Petrem Píšou. Vstupné je 130 korun

Orlík nad Humpolcem hostí Netopýří noc 
Na hradě Orlík nad Humpolcem se již v pátek od sedmi hodin večer uskuteční Netopýří noc. Setkání s tajuplnými nočními savci zprostředkují odborníci z České společnosti pro ochranu netopýrů. „Od sedmi večer čekají na zřícenině hradu na děti i jejich doprovod soutěže a hry s netopýří tematikou. Následnou přednášku s promítáním o životě a ochraně netopýrů doprovodí ukázka ochočených handicapovaných netopýrů. Nejvytrvalejší návštěvníci se mohou těšit rovněž na závěrečné setkání s netopýřími obyvateli hradu a okolních lesů – připraveno je sledování lovících netopýrů pomocí ultrazvukového detektoru i jejich odchyt do sítí,“ láká na bohatý program Eva Cepáková z pořádající společnosti. „Netopýří noc se na hrad Orlík nad Humpolcem vrací po delší době a jsme moc rádi, že můžeme dětem i dospělým opět přiblížit život našich pozoruhodných hradních obyvatel,“ dodal kastelán hradu a předseda Sdružení Zelené srdce Pavel Koubek.

V sobotu Orlík nabídne noční hranou prohlídku Tajemný hrad nad Humpolcem. Vstupné je 50 korun. Nutná rezervace na e-mailu: kastelan@hrad-orlik.

Roštejn zve letní kino a prohlídky
Na roštejnském nádvoří začne kolem čtvrt na devět letní kino s populární českou komedií Poslední aristokratka. Hrad bude k prohlídce jedné z tras a návštěvě hradní věže otevřen od sedmi večer. Vstupné plné 120 korun.

Kostel sv. Víta v Zahrádce přivítá vodníky
Nezvyklé hosty bude mít v sobotu mezi šestou a desátou večer kostel sv. Víta v Zahrádce u Ledče nad Sázavou „Večer má tentokrát podtitul Setkání vodníků v Zahrádce. Na účastníky, kteří přijdou ve vodnickém kostýmu, čeká speciální program s překvapením. Kostýmované prohlídky kostela nabídneme v šest a v sedm večer a otevřené budou i tvořivé dílny pro všechny generace. Po setmění promítneme kolem osmé večer pořady o Zahrádce, premiéru bude mít dokument o loňském pořízení nového zvonu. Ve čtvrt na deset program zakončí vytrubování z věže a krátké ohňové představení,“ uvedl Jan Čihák za Spolek Přátelé Zahrádky. Vstupné je dobrovolné, výtěžek podpoří obnovu kostela. (vlt)

TIPY Z PELHŘIMOVSKA

Pelhřimovská pouť 
KDY: pátek - neděle
KDE: Pelhřimov, radnice
ZA KOLIK: sobotní zábava 50 korun
S koncem prázdnin se již tradičně každoročně pojí pouťové veselí. Od pátku do neděle si milovníci houpaček, autíček, kolotočů a dalších pouťových atrakcí mohou užít tradiční pouť v Pelhřimově. V sobotu na prostranství před kulturním domem Máj zahraje skupina Wajt, začátek v 19 hodin. Vstupné 50 korun. 

Pouťová prodejní výstava 
KDY: sobota a neděle 8.00 - 16.00
KDE: Pelhřimov, radnice
ZA KOLIK: vstupné dobrovolné

Český zahrádkářský svaz Pelhřimov zve na pouťovou prodejní výstavu do přízemí pelhřimovské radnice. Výstava se uskuteční v sobotu a v neděli od 8 do 16 hodin. Vystavovat a prodávat se budou květiny, ovoce, zeleninu, bylinky, květinové vazby, perníčky i drobné ruční práce. 

Bezva léto ve Stromovce
KDY: sobota od 10.00 
KDE: Humpolec
ZA KOLIK: vstup volný

Rozloučení s létem v parku Stromovka přinese bohatý program pro děti i dospělé. Návštěvníci se mohou těšit na koncerty, divadla, žongléry, workshopy nebo různorodé atrakce pro děti. Občerstvení bude s podzimní tematikou – polévky, bramboráky, topinky a mnohé další.

Promenádní koncert
KDY: neděle od 10.00
KDE: Pelhřimov, u KD Máj
ZA KOLIK: zdarma

Poslední z řady Promenádních koncertů v rámci Pelhřimovského kulturního léta se koná tuto neděli na prostranství u kulturního domu Máj od deseti hodin dopoledne. Vystoupí na něm kapela Bohemia.

DALŠÍ TIPY

Žďársko

Zaklončení sezony na Šiklově mlýně
KDY: sobota a neděle
KDE: Zvole nad  Pernštejnem, Šiklův mlýn
ZA KOLIK: vstupné sobota 310, neděle 260 korun

Slavnostní zakončení letní sezóny 2020 s medailonky herců, závěrečnou noční ohňovou show a ohňostrojem se koná tento víkend v Šiklově mlýně.V sobotu program zahájí od 10 hodin. Během dne se návštěvníci mohou těšit na akční divadlo, westernovou show, od půl deváté večer vypukne ohňová show. V neděli budou pokračovat programové vstupy na náměstí, soutěže, ukázky westernových dovedností, animační programy, akční divadlo do 15 hodin.

Třebíčsko

Pouť v Koněšíně  
KDY: pátek až neděle
KDE: Koněšín
ZA KOLIK: vstupné na pátek 350 korun

Tradiční Bartolomějskou pouť se koná tento víkend v Koněšíně. Návštěvníci se mohou těšit na páteční zábavu, během které vystoupí Pokáč a skupina Jelen. Dále zahraje kapela Top Secret a ukáže se i Bend Yak Pes. Vstupné na pátek je 350 korun. S hudbou prožijí i sobotní večer hned po stavění máje a fotbalovém utkání. V neděli se bude konat slavnostní mše, tancování stárků v krojích a oslavování vesnice.

Jihlavsko

Pouťové odpoledne 
KDY: neděle od 15.00
KDE: Brtnice u Jihlavy
ZA KOLIK: 100 korun

Tradiční pouťové nedělní odpoledne bude patřit od tří hodin odpoledne v Klášterní zahradě v Brtnici u Jihlavy tradičně dechové hudbě. S místní Vysočankou Jiřího Vorlíčka zde zahraje moravská dechovka Gloria Zdeňka Gurského. Vystoupí také brtnické mažoretky Pomněnky. Vstupné 100 korun, do 18 let je vstupné zdarma.

Havlíčkobrodsko

Hradišťan
KDY: pátek od 19.00
KDE: Přibyslav
ZA KOLIK: vstupné v předprodeji na IC Přibyslav

Slavný Hradišťan s kapelníkem Jiřím Pavlicou vystoupí v pátek od 19 hodin v kostele Narození sv. Jana Křtitele v Přibyslavi. „Hradišťan & Jiří Pavlica je ojedinělé hudební seskupení s vysokou uměleckou i interpretační úrovní, nezvykle širokým žánrovým záběrem a netradičním repertoárem, jehož silným inspiračním zdrojem byla zejména v počátcích jeho existence lidová tradice,“ lákali pořadatelé.