Cesta do minulosti v želivském klášteře


KDY: neděle od 12.00 a pondělí od 14.00
KDE: želiv, klášter
ZA KOLIK: neděle zdarma, pondělí 150 korun

Zažít historii na vlastní kůži budou moci zájemci v želivském klášteře na Pelhřimovsku. Den otevřených dveří doplněný hranými prohlídkami se koná tento víkend. Příchozí se přenesou do dávných časů a zažijí významné události kláštera na vlastní kůži.
Organizátoři slibují pohodovou atmosféru v nádherném prostředí kláštera. „Žádnou novinku sice letos nemáme připravenou, ale návštěvníci zde budou moci načerpat novou energii v této složité době, “uvedl za organizátory Michal Hájek.
Lidé mohou nakoupit zboží na stáncích, ale pořadatelé mysleli i na rodiny s dětmi. Nejmenší účastníci akce se mohou těšit na soutěžní stanoviště a pobaví je průvodci v dobových kostýmech. Zájemce čeká každou hodinu prohlídka kláštera, pivovaru a kostela Narození Panny Marie. Kromě klidu nabízejí pořadatelé i pěnivý mok. „Na své si přijde milovník klidu a historie, která ho hned po příjezdu obklopí. Ale potěšíme i milovníky piva! Želiv má totiž i svůj minipivovar, který navazuje na tradici výroby klášterního piva. Zájemci si je budou moci i zakoupit,“ slíbil Hájek.

Výstava Andělé a my
Výstava plná andělů je k vidění do 29. září


Doplnil, že v kulturním programu vystoupí mladý muzikálový zpěvák Lukáš Mazač. Návštěvníci zde najdou i poučení ohledně historie odívání, čeká je totiž ukázka dobového oblečení. Samotná prohlídka kláštera je zavede i do klášterní lazebny či hotelových pokojů.
O prodlouženém víkendu vyrazí s rodinou na výlet i Andrea Kopečková. „Podobné akce na památkách máme moc rádi a Želiv si rozhodně nenecháme ujít. Kdo ví, jestli to není na dlouho poslední výprava za kulturou,“ poznamenala Kopečková.
Pokud se vydá do želivského kláštera až v pondělí, může se těšit na hrané prohlídky. Průvodci přiblíží zábavnou formou historii kláštera od založení až po obnovu slavným barokním architektem Santinim. Je nutné si vstupenky zarezervovat. Zájemci mohou využít e-mail centrum@zeliv.eu nebo telefon 725 448 291.

Vokální soubor 4TET
4TET míří do Brodu. Roušky s sebou, vzkazují organizátoři

TIPY Z PELHŘIMOVSKA

Výstava Sklářství na Kamenicku
KDY: denně kromě pondělí, do 20. listopadu
KDE: Kamenice nad Lipou
ZA KOLIK: běžné vstupné

Proniknout do tajů historie sklářství mohou návštěvníci v Kamenici nad Lipou. Uvidí výstavu nazvanou Sklářství na Kamenicku. Vychází z výzkumů soukromého badatele Petra Valeše. K vidění jsou i výrobky nejznámější zdejší sklárny ve Včelničce a ukázky autorského skla Pavla Hlavy. Výstava je přístupná v otevírací době muzea na zámku v Kamenici nad Lipou do 20. listopadu.

Cesta samuraje
KDY: pátek od 20.00
KDE: 8smička, Humpolec
ZA KOLIK: 18 korun

Poslední pátek v měsíci patří v 8smičce filmovým projekcím. Diváci se díky snímkům seznamují s mistry filmařského oboru. Nyní to bude Jim Jarmusch, jehož tvorba ovlivnila 80. léta i první dekádu tohoto století. Uvidí snímek Ghost Dog – Cesta samuraje.

Židé v Kamenici
KDY: pátek od 16.00
KDE: Kamenice nad Lipou

K páté komentované procházce po Kamenici s názvem Židé v Kamenici nad Lipou se mohou zájemci připojit v pátek odpoledne. Sraz je ve čtyři hodiny před oddělením pro dospělé Městské knihovny, průvodcem bude Petr Valeš.

Zázračný komplex
KDY: úterý od 17.00
KDE: knihovna, Pelhřimov
ZA KOLIK: zdarma

Přednášku a cvičení s názvem Zázračný komplex zaměřené na a uzdravení páteře a kloubů s Irenou Veroňkovou mohou lidé navštívit v úterý v pelhřimovské knihovně. Zájemce čeká jogové cvičení na páteř a klouby ruského léčitele Borise Tichanovského. Vyzkouší si také Wimhofovo dýchání, které ovlivňuje léčbu stresu a depresí, snižuje bolesti a únavu.

DALŠÍ TIPY

Jihlavsko

Burza na letišti v Jihlavě
KDY: neděle od 7.00
KDE: letiště Jihlava
ZA KOLIK: 50 korun

Tradici veřejné burzy na letišti v Jihlavě obnovuje v neděli spolek Fajro, zájemci mohou přijít prodávat či nakupovat na největší prodejní plochu na Vysočině. Vstupenky jsou slosovatelné, děti za vstup neplatí. 

Nablýskaní brouci v Telči
KDY: sobota, od 9.00 do 11.00
KDE: náměstí Zachriáše z Hradce, Telč
ZA KOLIK: zdarma

Na náměstí Zachariáše z Hradce v Telči se uskuteční tuto sobotu mezinárodní sraz vozů Volkswagen Beetle a New Beetle. Nablýskaní „brouci“zaplní náměstí od devíti do jedenácti hodin dopoledne. Téma letošního srazu je western. Příznivci těchto automobilů se mohou těšit na tématické kostýmy a nazdobená auta. Součástí akce bude vyhodnocení nejlepších kostýmů i aut.

Havlíčkobrodsko

Stamicovy Slavnosti 
KDY: pátek od 19.00
KDE: Stará radnice, Havlíčkův Brod
ZA KOLIK: 150 korun

Závěrečný koncert devatenáctého ročníku hudebního festivalu Stamicovy slavnosti je připravený na pátek v sále Staré radnice v Havlíčkově Brodě. Od sedmi hodin vystoupí smíšený pěvecký sbor Jasoň pod vedením Jany Lstibůrkové s programem Sborová tvorba napříč staletími. Vstupné na místě je 150 korun.

Zleva staniční sestra Renáta Exnerová, náměstek hejtmana Pavel Franěk, ředitelka domova Hana Hlaváčková, zdravotní sestra Ludmila Cicková a náměstkyně ministryně práce a sociálních věcí Zuzana Jentschke Stőcklová.
Obětavost zaměstnanců břevnického domova důchodců ocenili i na ministerstu

Žďársko

Den české státnosti
KDY: sobota od 8.00
KDE: Nové Město na Moravě
ZA KOLIK: zdarma

Svatováclavské slavnosti se konají v sobotu na Vratislavově náměstí v Novém Městě. Program začne od devíti hodin vystoupením Venkovské kapely. Postupně od dvou hodin vystoupí Perfect Fifth, Žďárský swingový orchestr a Tata band. V šest hodin je naplánované předávání ocenění významným osobnostem města a poté vystoupí Anna K. 

Třebíčsko

Koncert Heleny Vondráčkové
KDY: sobota od 19.00
KDE: Moravské Budějovice
ZA KOLIK: od 490 korun 

Legenda české populární hudby Helena Vondráčková letos vyráží na další česko-slovenské turné. Během něj vystoupí v sobotu v Moravských Budějovicích. A jako hosty si na turné pozvala taneční skupinu Tap Academy Prague a také Olgu Lounovou.