Již v sobotu se v areálu Horáckého pivovaru na Pávovské ulici v Jihlavě koná festival Horácký bigbeat. Začíná ve dvě odpoledne a končí v deset večer. „Jedním z taháků celého programu kromě hudebních vystoupení je autogramiáda legend Dukly. Přijedou Neveselý, Chalupa, Válek, Ščerban, Vlk, Melenovský a další všem dobře známí hokejisté. Podpisová akce začíná v půl páté a bude trvat hodinu,“ popsal organizátor Miloš Vostrý z Horáckého pivovaru. Návštěvníci se mohou těšit na kapely Hakmak, Ex páni, Major major, Vigo nebo Morava. Pro děti je připravený skákací hrad a aquazorbing. Vstupné je 180 korun.

Na fotbalovém hřišti v Chlístově u Třebíče se chystá šestý ročník multižánrového hudebního festivalu Chlístovský hejk. Po roční pauze se tak zájemci mohou těšit na pořádný nářez. Kromě českých kapel přijedou i slovenské hvězdy. Akce začíná v pátek v půl čtvrté odpoledne a vyvrcholí během soboty. Vystoupí například kapela Krausberry, KoRn SK Revival, X-Core nebo Migrain. Na návštěvníky čeká přátelská atmosféra, výběr vyhlášeného jídla, několik druhů piv, originální kavárna nebo dětský program. Vstupné na oba dny je 450 korun.

Kdo by chtěl spojit hudební prožitek s jídlem, může navštívit některý z připravovaných gastronomických festivalů s burgery. Na náměstí ve Velkém Meziříčí se v sobotu koná druhý ročník Velkomeziříčského Burger beer festu, který nabídne netradiční variace burgerů, kulinářskou show a ochutnávku piv. „K poslechu zahraje Renovace Rock, Four Covers a Accort. Akce začíná v jedenáct hodin dopoledne a vstupné je zdarma,“ uvedl za organizátory Tomáš Hrabálek.

Další festival s burgery začíná dnes v deset ráno v jihlavském City Parku. Lidé si až do neděle budou moci vybírat z pochoutek ve formě plněných žemlí od různých kuchařských mistrů. V nabídce bude i sladká tečka, hranolky a dobré pivo.

PELHŘIMOVSKO

Nová Lesanka z Humpolce
KDY: neděle od 14.00 do 16.00
KDE: Humpolec, park Stromovka
ZA KOLIK:

V neděli v parku Stromovka zahraje kapela Nová Lesanka z Humpolce, která hraje dechovou muziku především z jižních Čech a Moravy. Koncert začne ve dvě hodiny a je součástí Letní Platformy Humpolec.

Charitativní koncert Miroslavy Časarové
KDY: pátek od 19.00
KDE: Lipnice nad Sázavou, hrad Lipnice
ZA KOLIK: 500 korun

V pátek od sedmi hodin se na nádvoří hradu Lipnice nad Sázavou uskuteční charitativní open air koncert Mirky Časarové pro Danečka. Společně s pěvkyní vystoupí celá řada významných hudebních osobností. Například Tomáš Savka, muzikálový zpěvák a držitel Ceny Thálie, rockový zpěvák Jan Toužimský – leader skupiny Arakain a člen divadla Rockopera Praha. Dále se představí sólista Národního divadla v Praze barytonista František Zahradníček nebo skvělý muzikálový zpěvák Jakub Hübner a celá řada dalších výborných pěvců, pěvkyň a instrumentalistů. Veškerý výtěžek ze vstupného bude věnován pětiletému handicapovanému Danečkovi, kterému navíc zemřel tatínek v souvislosti s Covidem – 19.

Ježek v kleci v Humpolci
KDY: pátek od 18.00
KDE: Humpolec, knihovna
ZA KOLIK: zdarma

Knihovna v Humpolci se každoročně připojuje v celostátní události Noc s Andersenem. Tentokrát se nebude v knihovně nocovat, ale všichni milovníci dobrodružství se mohou vydat na napínavou cestu po stopách hlavolamu. Programem totiž připomene 80. výročí knižního vydání Záhady hlavolamu od Jaroslava Foglara. Zapeklité úkoly mohou účastníci plnit od 25. června do 31. srpna. Začátek je v pátek v šest hodin, kdy mohou zájemci zhlédnout film Záhada hlavolamu v průchodu Knihovny Jiřiny Zábranové. Program je zdarma. Omezená kapacita míst, rezervace na telefonech.: 565 533 181 a 727 909 415 nebo v knihovně.

Pouťové posezení s muzikou
KDY: neděle od 15.00
KDE: Kaliště, na návsi

Obec Kaliště u Humpolce zve všechny příznivce hezkých písniček a muziky na tradiční pouťové nedělní vystoupení oblíbené dechové hudby Vysočinka Tomáše Vodrážky, které se uskuteční na návsi, v případě nepříznivého počasí v kulturním domě, od tří hodin odpoledne

DALŠÍ TIPY

Havlíčkobrodsko

Tradiční koncert kapely SSM
KDY: pátek od 19.00
KDE: Světlá nad Sázavou, bar Na terase

Jako každý rok, tak i letos se mohou zájemci těšit na koncert v Baru Na terase s místní kapelou SSM již tento pátek 25. června od sedmi hodin večer. Bar bude otevřený již od pěti hodin.

Výstava obrazů v podkroví knihovny
KDY: od 2. do 31. července
KDE: Chotěboř, knihovna
ZA KOLIK: 20/10 korun

Knihovna Ignáta Herrmanna a Informační centrum Chotěboř zve do podkrovní knihovny na výstavu obrazů pana Bohuslava Jirky „Českomoravská vrchovina a Dalmácie“. Výstava je prodejní a přístupná od 2. do 31. července, v pracovní dny od osmi do deseti a od jedné do tří.

Jihlavsko

Festival Polin
KDY: neděle od 10.00
KDE: Polná, hrad
ZA KOLIK: 

Čtvrtý ročník festivalu židovské kultury Polin si mohou užít v neděli od deseti hodin dopoledne návštěvníci na nádvoří hradu v Polné. Během programu vystoupí například kletzmerové kapely Hachucpa, Létající rabín a Der Šenster Gob, taneční soubor Yocheved a další. Spolek Kuš nabídne výtvarnou dílnu pro děti.

Koncert Filharmonie Gustava Mahlera
KDY: neděle od 19.00
KDE: Jihlava, Dům kultury
ZA KOLIK: 200 a 250 korun

Galakoncert…už je to tady! Milovníci vážné hudby si mohou užít 1. orchestrální koncert Filharmonie Gustava Mahlera spolu s dirigentem Jiřím Jakešem v neděli od sedmi hodin večer v jihlavském Domě kultury. Během programu zazní slavné operní předehry, árie, filmové melodie a další krásná hudba. Vstupné na koncert je 200 a 250 korun.

Piknik na Keťásku
KDY: sobota od 13.00 do 22.00
KDE: Jihlava, park Keťásek pod autobusovým nádražím
ZA KOLIK: zdarma

Setkání všech, kteří rádi sami tvoří a pro kulturu hoří. Spolek Ji.na.k nabízí možnost využít jihlavský park k piknikovému posezení, veselení a vystavování.

Žďársko

Běhej lesy
KDY: sobota od 8.00
KDE: Milovy, Sněžné

Závod Běhej lesy prověří kondici každého závodníka. Na rozhraní Čech a Moravy se poběží v sobotu nejtrailovější závod celého seriálu – Běhej lesy Vysočina. Otevření areálu osady Milovy v obci Sněžné je v osm hodin ráno a první start je v devět hodin. Účastníci se mohou těšit na monument tamního rodáka, jednoho z nejlepších českých horolezců, Radka Jaroše. Dále je čeká běh kolem skal Dráteniček, Malinské skály a po hrázi Milovského rybníka. Závodníci, kteří se rozhodnou zdolat delší trasy, poběží kolem Devíti skal, nejvyššího vrcholu Žďárských vrchů.

Farmářské trhy
KDY: sobota od 8.00 do 11.30
KDE: Žďár nad Sázavou
ZA KOLIK:

Tuto sobotu opět zamíří farmáři do Žďáru. Tradiční trh regionálních potravin tak mohou zájemci navštívit na náměstí Republiky v čase od osmi do půl dvanácté.

Tvořivý zámek
KDY: sobota od 10.00 do 11.30
KDE: Žďár nad Sázavou, zámek
ZA KOLIK: 110 korun za dítě

Zámecké lektorky připravily pro děti pravidelný dopolední sobotní ateliér na téma Zámecký rybník, ve kterém se děti seznámí s přírodou a životem na žďárském zámku a v jeho okolí a budou tvořit, hrát si a bavit se. Ze starého rozbitého květináče a přírodnin si děti vyrobí žabí úkryt, který mohou umístit doma na zahradě nebo v blízkosti vodního toku.

Třebíčsko

Happy run
KDY: sobota od 14.00
KDE: Valeč

Šestý ročník charitativního běhu Happy run se koná v sobotu ve Valči od dvou odpoledne. Tentokrát účastníci poběží pro Honzíka. Závodní trasy jsou dlouhé  šest a dvanáct kilometrů, dětská závodní trasa má jeden a půl kilometru a rodinná nezávodní trasa je jeden a půl kilometru dlouhá. Na rodinnou trasu je opět možnost registrace až na místě. Během dne je připravený bohatý program pro děti.

Otevření větrného mlýna
KDY: pátek od 10.00 do 17.00
KDE: Třebíč, Borovinský kopec
ZA KOLIK: vstupné dospělí 40 korun, snížené 20 korun

Větrný mlýn v Třebíči bude zpřístupněný zájemcům od pátku 25. června. Otevřený bude denně mimo pondělí od deseti do pěti hodin do konce června, během letních prázdnin o hodinu déle. Větrné kolo se točí vždy první neděli v měsíci od dvou do půl třetí.

Dva životy – Dvě kultury – Dvě země
KDY: sobota od 17.00
KDE: Budkov, nová hasičská zbrojnice

Putovní výstava věnovaná komunitě řeckých emigrantů v českých zemích a jejich potomkům vrací do Budkova příběhy řeckých dětí, které si v sobě nesou Dva životy – Dvě kultury – Dvě země. Vernisáž výstavy se koná v sobotu od pěti hodin v Budkově. Po ní bude následovat půlhodinový dokumentární film. Výstava bude přístupna denně v odpoledních a podvečerních hodinách do neděle 4. července.

Jižní Morava


Ignis Brunensis
KDY: sobota od 22.30
KDE: Brno, hrad Špilberk

Letní světová přehlídka ohňostrojů IGNIS BRUNENSIS v Brně začíná. Nad brněnským hradem Špilberk mohou lidé sledovat světelné divadlo na obloze, a to až do září. Čtyři mezinárodní umělecké a soutěžní ohňostroje jsou plánované na sobotu 26. června, 3. července, 7. srpna a 14. srpna. Začátky ohňostrojů jsou vždy v půl jedenácté večer.

Historická slavnost
KDY: pátek a sobota
KDE: Bučovice na Vyškovsku

Do tvrdých bojů třicetileté války se o víkendu vrátí diváci historické podívané v Bučovicích na Vyškovsku. Páteční a sobotní program totiž inspirovalo dobývání bučovického zámku v roce 1645. Slavnost začne v pátek v devět večer pochodňovým průvodem. Pestrý historický program začne po deváté ráno na jarmarku i ve válečném ležení. Hlavní bitevní ukázka vypukne ve čtyři odpoledne.

Co se chystá

Hračkohraní
KDY: 14. – 18. července
KDE: Kamenice nad Lipou

Na kamenickém zámku vypukne od 14. do 18. července patnáctý ročník Hračkobraní. Návštěvníkům nabídne každý den od deseti do pěti hodin odpoledne výstavy hraček historických i současných, přehlídku hračkářské tvorby na zámeckém nádvoří, tvůrčí dílny v zahradě, dětskou hernu a dílnu, loutková i činoherní pohádková divadelní představení a další.

4 Tenoři
KDY: 7. července od 20.30
KDE: Jaroměřice nad Rokytnou
ZA KOLIK: vstupné od 390 korun

Poprvé na zámku v Jaroměřicích nad Rokytnou vystoupí 4 Tenoři ve složení Marian Vojtko, Pavel Vítek, Jan Kříž a Michael Bragagnolo, Unique Quartet a doprovodní hudebníci ve středu 7. července od půl deváté na nádvoří zámku. Zazní hity z filmů a muzikálů, navíc si lidé užijí i písně Karla Svobody a hity Mně sílu dáš nebo Už z hor zní zvon. Vstupné je 390, 490, 590, 690 korun.