Hartvíkovický Oktoberfest

KDY: pátek od 18.00 a sobota od 14.00
KDE: Hartvíkovice, sportovní areál
ZA KOLIK: pátek 200 korun, sobota 250 korun dvoudenní 400 korun

Hudba, tradiční bavorské kroje, pivo z tupláku a německé speciality slibuje Oktoberfest v Hartvíkovicích. Dějištěm obdoby bavorského festivalu je sportovní areál Vzákoutí, kde si lidé užijí ochutnávky piva i další program.
Druhý ročník festivalu začíná v pátek od šesti hodin. Návštěvníci se mohou těšit na pivní soutěže a večerní zábavu s kapelou LOL. V sobotu se areál otevře od dvou hodin odpoledne, o hodinu později začne hudební program. Zahraje dechovka i kapela Q-Styl, která zakončí večer taneční zábavou. Po oba dva dny nebude chybět milá obsluha v krojích.
Festival je letos dvoudenní. „Oproti loňskému ročníku jsme přidali jeden den navíc. Důvodem je velký zájem návštěvníků. Po oba dva dny slavnost zahájíme naražením klasického dřevěného soudku. Určitě to přidá na atmosféře akce,“ míní organizátor Jaromír Zezula.


Podle něj se mnozí návštěvníci na festival těší celý rok. „Po prvním ročníku jsme zaznamenali značný ohlas. Celý rok nám lidé říkají, jak se těší, až si v Hartvíkovicích opět dají pivo z tupláku a ochutnají nějakou tu specialitu. Příjemně také všechny překvapila obsluha v krojích. Celá akce je totiž jako jedna z mála podobných, co se u nás pořádají, s obsluhou. Má to svoje kouzlo a návštěvníci navíc nemusí trávit dlouhý čas ve frontách,“ prozradil Zezula.
Pivo v tuplácích doplní německé speciality. „Přidali jsme taky více lokálních pivovarů. Letos máme na čepu osm druhů piva. Bavorský preclík je samozřejmostí, dále nabídneme třeba klobásku se zelím a typické pečené vepřové koleno,“ vypočítal Zezula.
Kromě pivních soutěží připravili pořadatelé i další zábavu pro příchozí. „Návštěvníci si budou moci vyzkoušet třeba beerpong nebo pivní loutkohru, k dispozici bude i fotokoutek. Pro nejmenší bude přichystaný skákací hrad. Nebude chybět ani hudební produkce. V pátek nás bude bavit brněnská LOL Party kapela, v sobotu pak naši staří známí Q-Style,“ dodal Zezula.


Spousta milovníků piva už blížící se víkend netrpělivě vyhlíží. „Řadu akcí pořadatelé v posledních dnech zrušili kvůli koronaviru, čekali jsme napjatě s kamarády, jak to dopadne v Hartvíkovicích. Okoberfest známe pouze z vyprávění. Těšíme se na výborné pivo a dobrou muziku,“ nechal se slyšet František Nedoma.
Hartvíkovický Oktoberfest našel inspiraci v mnichovském pivním festival. Trvá většinou šestnáct dní a obvykle končí v první říjnovou neděli. Návštěvníci tam každoročně vypijí zhruba sedm milionů tupláků piva.
Historie Okoberfestu sahá až do roku 1810. Slavnost tehdy souvisela ,se svatbou korunního prince Ludvíka Bavorského s Terezou Sasko-Hildeburgskou.
Na podobné akce lidé chodí v tradičním bavorském oblečení, kterými jsou u mužů lederhose a u žen dirndl. Stejně tomu bude i v Hartvíkovicích.

TIPY Z PELHŘIMOVSKA

Letecké setkání
KDY: sobota od 10.00
KDE: Kejžlice u Lipnice
ZA KOLIK: vstupné dobrovolné

Kdo rád obdivuje vzdušné stroje nebo je dokonce řídí, může se těšit na inspirativní setkání. Letečtí nadšenci pořádají už popáté v Kejžlicích u Lipnice setkání všech přátel letectví v sobotu od deseti hodin. Kromě možnosti obdivovat různé letecké stroje nebo si vychutnat vyhlídkový let, bude možné užít si hudbu i občerstvení. Kdo má možnost, může na akci přímo přiletět. 

Eč a Vladivojna La Chia
KDY: pátek od 20.00
KDE: Divadlo Za komínem, Humpolec
ZA KOLIK: 200 korun v předprodeji, 250 korun na místě

Na hudební lahůdky se mohou těšit v pátek večer lidé v Humpolci. Skupina Eč, která vznikla po konci pelhřimovské kapely NPP, zahraje na koncertě repertoár složený z různých hudebních žánrů. Členy skupiny na cestě napříč hudebními směry podpoří také známá česká hudebnice Vladivojna La Chia, která uvede své autorské písně.

Prohlídky hradu Kámen
KDY: sobota a neděle od 10.30, 12.30, 14.30
KDE: Hrad Kámen
ZA KOLIK: dospělí 20 korun, děti a studenti zdarma

Zabavit děti na klasických prohlídkách hradů a zámků je většinou složité. Průvodci na hradě Kámen mají ale na tento víkend připravené prohlídky bez nekonečných přednášek plných letopočtů a vyjmenovávání majitelů hradu. Děti se budou moci do prohlídek dokonce aktivně zapojit a na konci dostanou i drobnou odměnu. Kapacita prohlídek je ale omezená, je nutné si místa předem rezervovat. Zájemci mohou volat na telefonní čísla 565 426 609 nebo 721 846, 931.

Dernisáž Skla
KDY: neděle od 14.00
KDE: 8smička – zóna pro umění, Humpolec
ZA KOLIK: vstup na prohlídku je zahrnutý ve vstupném a činí 8 korun

Příznivci sklářské tvorby mají poslední možnost navštívit výstavu nazvanou Bylo nebylo nebylo bylo v humpolecké 8smičce. V neděli odpoledne se zde koná originální “dernisáž“. Organizátoři mají pro návštěvníky připravenou komentovanou prohlídku doplněnou i zákulisními informacemi o kurátorech a vzniku výstavy. Kapacita prohlídky je ale omezená, místo si musí zájemci předem zarezervovat na e-mailové adrese info@8smička.cz.

DALŠÍ TIPY

Havlíčkobrodsko

Otevřená huť v Tasicích
KDY: sobota i neděle od 10.00
KDE: Tasice
ZA KOLIK: 80 nebo 45 korun
Návštěvníci tasické hutě mohou o víkendu nahlédnout pod ruce sklářského výtvarníka Zdeňka Kunce, který všem zájemcům předvede ukázkovou výrobu skla. Po oba dva dny v každou celou hodinu začne prohlídka sklárny. V neděli ve tři hodiny se pak mohou zájemci zúčastnit vernisáže výstavy Když dva dělají totéž. Zjistí zajímavosti o různých technikách zpracování skla. Vstupné je osmdesát korun, snížené pro děti, mládež a důchodce za pětačtyřicet korun.

Žďársko

Faraónský běh na Zelenou horu
KDY: sobota od 13.00
KDE: Žďár nad Sázavou, Zelená hora
ZA KOLIK: startovné 30 korun

Milovníci aktivního pohybu se mohou zapojit do Faraónského běhu. Cílem je v co nejkratším čase vyběhnout osmdesát schodů na Zelenou horu ve Žďáře nad Sázavou. Soutěž je rozdělená dle věkových kategorií. Vítěz s nejnižším časem získá na rok putovní pohár. Sraz je v jednu hodinu pod prvním schodem, účastníci zaplatí startovné třicet korun. 

Třebíčsko

Sokol Open
KDY: sobota od 10.00
KDE: Moravské Budějovice
ZA KOLIK: zdarma

Tradiční zahájení nové sezóny se koná v sobotu na nádvoří sokolovny v Moravských Budějovicích. Od deseti do jedné hodiny je připravený program pro děti i dospělé, turnaje a soutěže. Následně se děti mohou těšit na promítání filmu v kinosále.

Jihlavsko

111 let MHD v Jihlavě
KDY: sobota od 8.30 a neděle
KDE: Jihlava
ZA KOLIK: zdarma

Po oba víkendové dny je připravený bohatý program, jako je například prohlídka starých i nových vozů MHD nebo jízdy retrolinkami. Zájemci mohou využít jízdu městskou hromadnou dopravou zdarma. V sobotu od půl deváté bude na náměstí připravený doprovodný program, odpoledne čeká na zájemce velkolepý konvoj historických vozidel. Pojede směrem na Hlavní nádraží a zpět.