Betlémská cesta v Třešti bude letos virtuálně

 
Krásu betlémů starých i několik set let mohou zájemci v předvánočním čase obdivovat i letos. Kvůli koronavirovým opatřením bude ale možné některé betlémy vidět pouze virtuálně. Vydat se ale lidé mohou třeba do znovuotevřených muzeí, kde jsou betlémy ve stálých expozicích.

Kvůli koronaviru letos nebude možné projít betlémskou cestu a navštívit betlémy v rodinách v Třešti na Jihlavsku. Cestu za více než dvě stě let starou tradicí betlémářství ale budou moci zájemci absolvovat alespoň virtuálně na facebookové stránce Betlémská cesta Třešť. Snímky všech sedmnácti betlémů tam postupně vkládá místostarostka Eva Požárová. Přístupná ale bude alespoň výstava betlémů v prostorách Schumpeterova domu. „Jedná se o dvě expozice. V muzeu v patře domu jsou k vidění čtyři betlémy a expozice spolku přátel betlémů je v Schumpeterově domě v přízemí. Betlémy jsou přestavené, mají nový mech. Nové figurky bohužel letos kvůli koronavirovým omezením nevznikly,“ řekla Kateřina Sommerová z infocetra v Třešťi. Od 26. do 31.prosince bude zpřístupněn také betlém v kostele Svaté Kateřiny. Velký třešťský betlém je k vidění nepřetržitě v areálu firmy Podzimek a synové ve výkladu za vrátnicí, kde je volný vstup.

VÁNOČNÍ VÝSTAVA V TŘEBÍČI

Třebíčské muzeum připravilo i letos vánoční výstavu betlémů, která začala 10. prosince v konírně zámku. Tradici má od roku 2013. Letos se kvůli omezením ale musela obejít bez slavnostní vernisáže. „Součástí výstavy jsou betlémy ze sbírek našeho muzea. Upustili jsme od myšlenky výpůjček od rodin, přestože měla být letos výstava zaměřena na autory z Třebíče. Výjimkou je jedna výpůjčka, kterou je velký dřevěný betlém pana Čtveráčka z Číměře. Součástí výstavy bude také velký papírový betlém s figurkami pana Mládka. Návštěvníci uvidí něklik desítek skříňkových betlémů od různých autorů, drobné součásti betlémů a figurek,“ informovala lektorka muzea Eva Novotná. Výstava je plánovaná do 10. ledna.

BETLÉMY ZA OKNY V HUMPOLCI

Humpolecké muzeum připravilo na letošní Vánoce od 28. listopadu výstavu Betlémy za okny.  Po celý adventní mohou lidé vidět betlémy ze sbírek muzea na různých místech ve městě  – hlavní část v oknech muzea na Horním náměstí, další ve výlohách okolních domů, malé betlémky za okny knihovny a dva velké v infocentru. Vytvořila se tak trasa pro procházku za betlémy po Humpolci. Aby nebyla výstava jen pro oči a lidé se také dozvěděli něco o vánočních tradicích, vše doplňují texty s vánoční tematikou umístěné ve venkovní vitríně u muzea. Výstava potrvá do 30. prosince.

Tradiční betlém výtvarníka Františka Vacka mohou lidé navštívit od 28. prosince do Tří králů v bráně Kaplanky v Polné na Jihlavsku.

ŽIVÝ BETLÉM S KOLEDAMI V TELČI

Živý betlém s folklorními soubory Podjavořičan a Kvítek při DDM Telč se v případě uvolnění covidových omezení bude konat ve dnech 19. – 20. prosince v Telči. Komponovaný pořad telčských folklorních souborů vychází z biblického příběhu o Ježíškovi, je sestavený ze staročeských lidových koled, říkadel a tanců.  Podjavořičan zazpívá v sobotu 19. prosince koledy z živého betléma v ulicích Telče. „Pokud uslyšíte zvenčí koledy, vyjděte ven si s námi zazpívat, vánočně se naladit nebo se jen tak zaposlouchejte u okna,“ vybízí členové souboru.

Ve dnech 26. prosince., 28. – 31. prosince bude v kostele Jména Ježíš možná prohlídka kostelního betléma s doprovodem vánoční varhanní hudby v podání mladých varhaníků z Telče a okolí.

Pelhřimovsko

Výstava Josef Paska: Od linie k barvě
KDY: úterý – neděle od 9.00 do 17.00
KDE: Muzeum A. Hrdličky, Humpolec
ZA KOLIK: 40 korun

Ve výstavním sále humpoleckého muzea na Dolním náměstí je znovu přístupná výstava obrazů a grafik havlíčkobrodského rodáka Josefa Pasky. Na plátnech rozehrává fascinující hru tvarů ploch, kde barva je stavebním prvkem celého díla.

DALŠÍ TIPY

Havlíčkobrodsko

Mikuláš ve Ždírci
KDY: sobota od 14.00
KDE: Náměstí u vánočního stromu, Ždírec 

Mikuláš se svojí družinou bude projíždět městem na voze taženém koňmi s několika zastávkami, na kterých dětem rozdá sladkosti. Více informací najdou zájemci na www.kzm-zdirec.cz

Výstava Procházet temným lesem
KDY: do 21. 2. 2021 (muzeum) a do 17. 1. 20201 (galerie)
KDE: Muzeum Vysočiny a Galerie výtvarného umění, Havlíčkův Brod 

Muzeum Vysočiny v Havlíčkově Brodě a Galerie výtvarného umění v Havlíčkově Brodě zvou na výstavu s názvem Procházet temným lesem – obrazy / kresby / fotografie. Jedná se o výjimečnou příležitost vidět společně obrazy, kresby a fotografie tří generací rodiny Škrabánkových. Každou neděli a každou první středu v měsíci vstup zdarma. Kapacita výstavy je 25 návštěvníků.

Žďársko

Adventní trh na náměstí
KDY: sobota a neděle od 8.00 do 12.00
KDE: náměstí Republiky, Žďár nad Sázavou

O víkendu mohou lidé navštívit adventní trhy na náměstí Republiky. Díky omezením na množství stánků budou letos trochu chudší, ale zato bohatší na tradiční řemeslné práce, lokální potraviny nebo vánoční výzdobu.

Jihlavsko

Stříbrný koncert online
KDY: neděle od 19.00
KDE: www.f-gm.cz

V neděli mohou diváci sledovat v přímém přenosu Stříbrný koncert z Domu filharmonie v Jihlavě. Tentokrát zazní díla J.S. Bacha, G. Ph. Telemanna, J.K. Vaňhala, koledy a možná i slavná melodie z filmu. Jako sólisté vystoupí Leoš Černý – viola, Lenka Kuželová – housle a Komorní orchestr Filharmonie Gustava Mahlera Jihlava v čele s Jiřím Jakešem. Slovem provede Vladimír Holeš.

Třebíčsko

III. Adventní koncert online
KDY: 13. – 31. prosince online
KDE: www.zus-mb.cz

Letošní ročník adventních koncertů připravila ZUŠ Moravské Budějovice vzhledem k situaci formou videoprezentace na stránkách školy a na kabelové televizi od 21.do 27. prosince vždy od 18.00.