Málokdo ví, že šerm patří mezi nejstarší olympijské sporty vůbec. Na seznamu sportů figuruje už od prvních novodobých moderních olympijských her v roce 1896. A nikdy ani z tohoto seznamu nevypadl.
Není šerm jako šerm
Hned na úvod, aby bylo jasno. Šermuje se ve třech samostatných disciplínách se třemi různými zbraněmi. Jde o:
- Kord
- Šavle
- Fleret
Všemi zbraněmi dnes šermují muži i ženy, jednotlivé zásahy registruje elektrický přístroj. Platná zásahová plocha je u fleretu trup, u kordu celé tělo a u šavle část těla od pasu nahoru. Fleretem a kordem může šermíř soupeře zasáhnout jen hrotem. U šavle platí zásahy jak hrotem, tak celou čepelí.
„A přestože máme při souboji všichni podobný postoj, jsme oděni do bílé, jde u šermu o tři naprosto rozdílné disciplíny. Takže v případě šavle a fleretu jsem úplný laik. My v kordu jsme trochu takový freestyle,“ popsal Jakub Jurka.
Šerm je zcela bezpečným sportem
Přestože se při šermu používá prastará zbraň, která má na svědomí spoustu lidských životů, jde o zcela bezpečný sport. Stojí za tím speciální kombinéza a ochrana hlavy z kevlaru. To však neznamená, že šerm vůbec nebolí. Špičku kordu, do které v daný okamžik bojovník vloží veškerou energii, prostě může jít na těle hodně cítit. Ale obecně hůře než podlitinou nebo malou rankou to skončit nemůže.
Kdy se šermem začít
Na otázku, kdy se šermem začít, platí odpověď, že ideálně někdy v dětství.
„Ať už začnete v pěti, nebo ve 12, pořád se můžete dostat na vrchol,“ říká Jakub Jurka, jehož k tomuto sportu přivedl dědeček i otec. Oba se v současnosti významně podílejí i na jeho tréninku.
Aby byl šermíř ve svém sportu úspěšný, musí být fyzicky zdatný, hbitý a umět se plně koncentrovat. Zda už pak je postavou menší, či urostlý, zase tolik nezáleží, pokud tomuto faktu úspěšně přizpůsobí svůj styl. Stejně tak to platí o věku. V bojovém prostoru – planši – se může i na vrcholné akci proti sobě klidně postavit pětadvacetiletý mladík a muž ve věku přes 40 let. Vždy záleží na jejich kondici a šermířském umění.
Zápas může klidně skončit do pouhé minuty
Jak Jakub Jurka uvedl, v šermu se na rozdíl od jiných sportů moc švindlovat nedá, přece jen zásahy hlídá elektronický systém a souboj je pod dohledem rozhodčích. Právě ti však mohou jednomu soupeři nadržovat. Třeba když souboj Nizozemce se Středoevropanem posuzuje Belgičan, který ke svému sousedovi bude mít mnohem blíže než třeba ke Slovákovi.
Základní zápas je časován na 3x3 minuty čistého času s tím, že mezi každou třetinou je minutová pauza. Zápas končí poté, že jeden druhému zasadí 15 zásahů.
„Může se stát, že je zápas u konce už během pouhé minuty,“ popsal Jakub Jurka. Opravdové nervy to pak jsou za stavu 14:14.
Jak jsou na tom Češi co se týče šermování?
Jak vypadá trénink špičkových sportovců?
Proč můžete na turnaj cestovat tisíce kilometrů i jen kvůli jedinému zápasu?
Nejen to se dozvíte v "šermířském" videocastu Deník s nadhledem s Jakubem Jurkou. Další díly seriálu Deník s nadhledem najdete ZDE.