Zásadní uklidňující informace na začátek zní: potíže s dosažením a udržením potřebné erekce může někdy zažívat i ten, kdo netrpí erektilní dysfunkcí způsobenou některou ze zdravotních příčin. „Nesmíme zapomínat, že ztopoření penisu je fyziologickou reakcí na sexuální vzrušení. A pokud je toto vzrušení něčím narušeno či znemožněno, logicky to ovlivňuje také erekci,“ vysvětluje na úvod Marek Broul, primář Sexuologického oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem a urolog Urologického oddělení nemocnice Litoměřice.

Masturbace je zdraví prospěšná:

| Video: Youtube

Lékař dodává, že chvilkově narušit schopnost erekce může fyzická únava i jakákoliv forma psychického vypětí, jako jsou stres z práce, partnerské neshody, obavy z nedostatečného výkonu, nervozita nebo stud.

Tyto situace obvykle nevyžadují okamžitý zásah lékaře. Pokud nejsou dlouhodobé nebo se neopakují s vysokou frekvencí, muž si může pomoci i sám bez pilulek. Ovšem také platí, že pilulky někdy mohou být v podobných případech užitečným krátkodobým řešením.

Kamarádům se to také neříká

Že se jedná o téma citlivé pro značnou část mužské populace, vyplývá také z nedávného průzkumu: 22 procent respondentů uvedlo, že je pro ně těžké mluvit s partnerkou o svých fyzických překážkách v sexu, jako jsou potíže s erekcí nebo bolest. Komunikace s partnerkou je přitom klíčová. Ta často netuší, co může být příčinou problému, když se muž mlčky stáhne do sebe.

A ačkoliv se říká, že chlap se spíš svěří kamarádům u piva než vlastní ženě, tak více než polovina dotázaných přiznala, že hovořit o poruchách erekce s přáteli je také nesnadné.

Příliš promyšlený sex

close MUDr. Marek Broul, Ph.D., MBA, FECSM, primář Sexuologického oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem a urolog Urologického oddělení nemocnice Litoměřice. info Zdroj: se svolením Marka Broula zoom_in MUDr. Marek Broul, Ph.D., MBA, FECSM, primář Sexuologického oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem a urolog Urologického oddělení nemocnice Litoměřice „Potíže s erekcí psychogenního původu vidíme nejčastěji u mladých mužů – dejme tomu ve věku 18 až 30 let. Mají běžně ranní erekce, masturbace taky není problém. Ale pokud se ještě nesžili s novou partnerkou, na začátku selhávají, neboť nad tím moc přemýšlí,“ říká doktor Marek Broul.

Mladým mužům pak může stačit psychologický rozhovor, který je povzbudí k tomu, otevřeně si s partnerkou promluvit o své nervozitě, čímž se uvolní. Nebo jim lékař předepíše třeba jedno balení léků, ty postupně vyberou a vrátí se jim jistota, že erekce funguje. Dál už pak léky nepotřebují.

„Poruchy organického původu jsou nejčastější u padesátníků a starších, bývá to způsobeno hlavně úbytkem testosteronu, a to vyžaduje zase jiné léky,“ doplňuje sexuolog.


Nahrává se anketa ...

 

Testosteron, nebo raději dieta a pohyb?

Právě úbytku testosteronu připisuje své potíže stále více mužů po třicítce nebo čtyřicítce, kteří mají načtené informace o příznacích. Stěžují si na ztrátu libida a únavu: Že přijdou z práce, složí se na gauč a jsou hotoví. A podezírají z toho právě úbytek tohoto mužského hormonu.

S Pavlou Matějů otevřeně o sexuálních tabu, touhách a problémech - více ZDE

„Je prostě takový trend – hlídat testosteron a svalovat na pokles jeho hladiny různé problémy. Přitom u mnoha mužů je na vině nefungující erekce spíš nezdravý životní styl. Jenže někdo je prostě líný od přírody a jeho testosteron je přesto v pořádku. Hladina testosteronu se musí pečlivě vyšetřit, a pokud je opravdu nízká, není problém léčba náhradou hormonu. Ale pokud je hladina hormonu v normě, člověk by se měl zamyslet i nad tím, jak jí, spí, zda se hýbe, zda nemá nadváhu,“ nabádá doktor Broul.

Podle lékaře přichází určitá věková hranice, kdy opravdu mužům dochází testosteron, okolo padesátky. A je důležité, jak tuto situaci jedinec individuálně vnímá. Pro někoho nejde o problém, na obtíž to však může být mužům aktivním nejen sexuálně, ale třeba i ve sportu.

„Pak je samozřejmě potřeba testosteron dodat. Do ordinací chodí i mladí kluci žadonit o doplnění hormonu, protože ho užívá kamarád, rostou mu svaly a oni by chtěli taky… ale to opravdu není důvod k léčbě,“ směje se doktor Broul.

Někdy to bez prášků nejde

Pokud jste typ tvrďáka, který už ve dveřích ordinace haleká, že nechce žádné prášky, měli byste vědět, že v některých situacích se bez nich neobejdete. A to se týká i mladších mužů.

Poruchy erekce mohou kromě možného úbytku testosteronu provázet i hypertenzi či jiné kardiovaskulární potíže, také cukrovku, obezitu, užívání některých léků, nebo dokonce návykových látek, včetně společensky tolerovaného alkoholu a kouření.

Příčinu nefungující erekce by měl správně vždy stanovit lékař a Marek Broul povzbuzuje muže, aby se nestyděli vyhledat sexuologa, když je něco trápí.

„Je škoda, když začne chlap řešit problém s erekcí až třeba po pěti letech. A pak utrácí za různé léčitele, či kupuje nefunkční nebo nebezpečné padělky Viagry na internetu. Přitom stačí třeba dvě vyšetření a naprosté většině mužů máme co nabídnout. Hlavně ať se vyhnou kupování jakýchkoliv pilulek s neznámým původem a složením,“ varuje odborník.

close Sexuální tabu info Zdroj: Shutterstock zoom_in K lepší erekci mohou přispět i správně využité sexuální pomůcky

Sexshopy nabízejí užitečné pomůcky

Vhodným doplňkem léčby, ale také pomocí v situaci, kdy jde o důsledek stresu, mohou být pomůcky volně dostupné v sexshopech.

Co funguje nejlépe? Nejčastěji jde o kombinaci vakuové pumpy, která pomůže dosáhnout potřebného prokrvení penisu, a erekčního kroužku, který pomáhá ztopoření udržet.

Pomůcky je však důležité je používat správně a s ohledem na bezpečnostní pokyny, aby nedošlo k poškození tkáně. O jejich použití by se navíc měli poradit s lékařem kardiaci, lidé s poruchou srážlivosti krve nebo operacích a ozařování v pánevní oblasti.

Nabídka erotických pomůcek se v posledních letech rozrůstá také o produkty, které s erekcí pomáhají jiným způsobem. Většinou spadají do kategorie takzvaných masturbátorů a některé z nich jsou přímo určeny pro použití na pouze částečně ztopořený penis. Ten se totiž do pomůcky nezasouvá, ale volně vkládá, k čemuž není potřebná plná erekce. Vibrace, nebo dokonce i příjemné zahřívání, se pak postarají o vzrušení.

Masturbace je časem pro sebe samotného

Masturbace za pomoci erotické hračky může hodně pomáhat právě mužům, jejichž libido slábne s přibývajícími léty: s postupujícím věkem někteří muži ztrácejí schopnost vzrušení ze samotných představ, ale mohou jej dosahovat pomocí fyzické stimulace.

„Masturbace je také možností, jak strávit určitý čas sám se sebou, v klidu a bez studu zjistit, co vlastně člověk pro vzrušení potřebuje,“ uzavírá sexuolog Marek Broul.