Předchozí
1 z 5
Další

Název nejnovější knížky o kapříkovi Metlíkovi se k této době dokonale

Spisovatel Jan Opatřil je původně ze Žďáru nad Sázavou. Menší město postupem času vyměnil za větší. Z rušného Brna ale před nedávnem opět utekl do klidu. Zabydlel se v jednom z vysočinských městysů. „Teď bydlím v Jimramově,“ potvrzuje spisovatel, který pro dětské čtenáře „stvořil“ pohádkovou postavičku - kapříka Metlíka.

Foto 1Zdroj: Deník / Helena Zelená Křížová

„Původně jsem ty příběhy psal sám pro sebe. Stvořil jsem si v nich takový svůj čistý, pohádkový svět. Pak jsem si uvědomil, že by se to mohlo líbit dětem,“ popisuje počátky své spisovatelské dráhy Jan Opatřil.

Foto 2Zdroj: Deník / Helena Zelená Křížová

Po první knížce následovala další a pak ještě dvě. „A před nedávnem vyšla pátá kniha o kapříkovi Metlíkovi. Jmenuje se Kapřík Metlík a naděje. Hodí se to k této době, ale ve chvíli, kdy jsem knížku psal, jsem ještě netušil, že to takhle dopadne. V knížce hledá Metlík své rodiče. A žije v naději, že je najde. Název se ale hodí i k nedávné koronavirové panice. Každý si v něm může najít to svoje,“ usmívá se spisovatel.

Foto 3Zdroj: Deník / Helena Zelená Křížová

Koronavirová pandemie se málem podepsala i na vydání nejnovějšího příběhu kapříka Metlíka. „Kdyby nebyla, vyšla by knížka hladce a bez jakýchkoliv „porodních bolestí“. Takhle to bylo složité, protože mi chyběly peníze. Počítal jsem s šedesáti jarními besedami a ty z velké části odpadly. Byl jsem bez příjmů,“ popisuje spisovatel.

Foto 4Zdroj: Deník / Helena Zelená Křížová

Nakonec ale všechno skončilo happyendem. „Pomohli mi fanoušci, kteří si knížku předobjednali a zaplatili dopředu. Ty peníze jsem potom použil na její vydání,“ vysvětluje Jan Opatřil.

Foto 5Zdroj: Deník / Helena Zelená Křížová