Předchozí
1 z 6
Další

Marek Štukhejl ze Žďárských vrchů vdechuje starým chaloupkám nový život

Marek Štukhejl bydlí v kouzelné části Žďárských vrchů. Až na samém konci obce Krásné, v chaloupce pod prastarou lípou. „Jsem vyučený truhlář s následnou nástavbou zpracování dřeva, ale nikdy jsem to jako pracovní poměr neměl. Po poznávání jiných krajin a práci v Irsku jsem s kamarádem založil v roce 2006 firmu na novostavby a rekonstrukce lidových chalup. V novostavbách jsme se silně inspirovali historií se záměrem navázat na původní architektonický ráz venkova se zapasováním nároků dnešní životního stylu. Hlavním polem působnosti bylo a je centrum Žďárských vrchů, a tak si za ten čas splnilo přání bydlení na venkově mnoho především Brňanů. Nebo jak říkají místní, Brňáků,“ usmívá se Marek Štukhejl.

Foto 1Zdroj: Deník / Helena Zelená Křížová

„Historicky jsem pro podnikání v oboru lidového stavitelství neměl žádné vlohy, truhlářské řemeslo nebylo správným zacílením následné činnosti. Člověk v cizí krajině pozná fungování vlastního okolí, poněvadž vše vyhodnocuje v konfrontaci. A tak po návratu bylo nejlepším řešením navázat na moji první rekonstruovanou chalupu a začít hájit hodnoty kulturního dědictví v podobě původní venkovské zástavby. Vzniklo to z čiré energie vytvořit nový produkt na zelené louce a vzhledem k nulové praxi a neznalosti specifik oboru byl zpětně hodnocen tento krok odvážným. Pokud se ale člověk do něčeho vloží celým svým umem dělat věci nejlépe jak umí, překoná všechny nástrahy a prosadí se. Jsem tvrdohlavý muž co nesnáší lajdáctví a to mě vede vstříc dobrým výsledkům,“ říká.

Foto 2Zdroj: Deník / Helena Zelená Křížová

Před pěti lety Marek Štukhejl společně vybudovanou firmu z minuty na minutu opustil. „Podnikání pro mě začalo být omezením svobody, sháněním peněz, ztrátou energie vydanou pro byrokracii a neustálou obhajobou důvěry. Činnost na hlavním předmětu podnikání byla zlomkem času,“ vysvětluje. „Téma stavitelství ve mně ovšem nezhaslo a následný čas jsem věnoval opravě své chalupy v Krásném a vybudování kompletního zázemí i pro návštěvníky. A taky námluvám a následné ženitbě se šikovným děvčetem a plození dětí. Pracoval jsem též jako stavební dělník,“ dodává.

Foto 3Zdroj: Deník / Helena Zelená Křížová

Před dvěma lety koupil opuštěnou chalupu v Daňkovicích. „Z ní jsem udělal poutavou perlu vesnice a předal do užívání šťastné rodině. Se ženou Aničkou jsme našli společné průsečíky životem, a tak u nás probíhá seberealizace v činnostech pro které máme oba vlohy. Jsou to hlavně organizace společenských akcí v našem prostoru domácnosti. Vánoční a jarní výstavy, víkend otevřených zahrad, dětská divadla, koncert a hlavně festival,“ popisuje Marek Štukhejl.

Foto 4Zdroj: Deník / Helena Zelená Křížová

Právě zmíněný festival láká ke Štukhejlovým stovky lidí. Slibuje zábavu i poučení pro malé i velké. „Festival je akce v závěru léta a letošní téma je venkovská architektura. Loni byla osvětová akce zaměřena na venkovské zahrady a příští rok bude další téma se kterým jsme osobnostně spjati, a to je jídlo. Smyslem akcí je ukázat lidem možný návod, jak přistoupit k dnešnímu rozháranému životu plnému možností a nástrah. V našem podání je to taková praktická ukázka, jak vytěžit možnosti doby a dbát přitom základních hodnot prověřených generacemi. Máme rozsáhlou zahradu, aneb postarej se o sebe do nejvíce sám a nespoléhej na systém. Máme vkusně opravenou chalupu včetně interiéru, ve které je zřejmý odkaz na hodnoty předků. Na to, co nám zachovali. Rovněž vaření a pečení ze stany mé ženy je ukázkou dědictví našich babiček. Anička má též šicí dílnu. Já jsem mluvka co lidi zabaví,“ říká s úsměvem Marek Štukhejl.

Foto 5Zdroj: Deník / Helena Zelená Křížová

Návštěvníci se u Štukhejlů mohou inspirovat, motivovat a vzdělávat. „Festival venkovské architektury se uskuteční ve dnech 21. a 22. srpna. Je zaměřen na informování laické veřejnosti, jak lze v dnešní době přistoupit k architektuře venkova. Proto v přednáškách vystoupí významní architekti z celé republiky a pojednají o šíři záběru. Připomenou přírodní stavitelství, soběstačné domy, nadčasové a inspirativní domy, historické vztahy a pojítko k lidové architektuře. Součástí festivalu budou i vystavovatelé, jejichž formy podnikání se dotýkají tématu. Celý program si mohou zájemci prohlédnout na našich stránkách www.chalupapodlipou.net,“ informuje Marek Štukhejl. „V pátek máme na dvoře koncert Pokáče a věříme, že on je dostatečným lákadlem proč k nám zavítat i druhý den. Nejvýhodnější vstupenky jsou na dva dny,“ dodává.

Foto 6Zdroj: Deník / Helena Zelená Křížová