Dlouhotrvající sucho a také závady na zemědělských strojích přispívají ke vzniku požárů na Vysočině. Jen ve středu hasiči zasahovali na šestnácti místech Vysočiny. K největšímu požáru došlo u obce Suchá na Jihlavsku. Oheň tam na ploše patnácti hektarů způsobil škodu za 300 tisíc korun.

Hořela také například pole u Obrataně a Lukavce na Pelhřimovsku, les u Dolní Březinky na Havlíčkobrodsku a u Ježené na Jihlavsku, tráva u Želetavy na Třebíčsku nebo u Jabloňova na Žďársku.

Vyprahlá příroda často chytne od jisker a tepla z porouchaných strojů. "Příčinou vzniku požárů bývá nejčastěji technická závada na stroji, nebo cizí těleso, například kámen v žacím ústrojí," uvedla mluvčí hasičů na Vysočině Nikola Pátková.

Celková škoda, kterou středeční požáry způsobily, činí jeden milion korun.

close Český hydrometeorologický ústav rozšířil výstrahu před vysokým nebezpečím požárů na Vysočině info Zdroj: Český hydrometeorologický ústav zoom_in Český hydrometeorologický ústav rozšířil výstrahu před vysokým nebezpečím požárů na Vysočině

Vysoké nebezpečí požárů nově platí podle meteorologů právě na Vysočině a také v Jihomoravském a Olomouckém kraji a na východě Jihočeského a Pardubického kraje. Vyplývá to z informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) na jeho webu.

| Video: Youtube

V polovině července se výstraha ČHMÚ na vysoké nebezpečí požárů týkala celé republiky, déšť poté riziko snížil. Od počátku týdne ale meteorologové výstrahu opět postupně v jednotlivých regionech rozšiřují.

Mnohé kraje s ohledem na počasí zakázaly používání otevřeného ohně v přírodě a na dalších rizikových místech, jako je například okolí stohů slámy.