Oheň řádil naposledy v lese v katastru obce Zboží na Havlíčkobrodsku, kde v pondělí způsobil škodu za 250 tisíc korun. „Požářiště bylo rozdělené na tři hasební úseky. Hasiči na likvidaci požáru nasadili několik vodních proudů. Před půl dvanáctou dopoledne se zasahujícím jednotkám podařilo dostat požár pod kontrolu,“ uvedla mluvčí vysočinských hasičů Petra Musilová.

Ještě více práce pak měli hasiči o víkendu. Vyjíždět museli k šesti desítkám požárů. „Při požárech a ani při jejich likvidaci se nikdo nezranil. Majetková škoda předběžně činí téměř 470 tisíc korun. Hasiči svými zásahy uchránili majetek za bezmála osm milionů korun. Nejčastěji bojovali s požáry na Jihlavsku, Havlíčkobrodsku a Žďársku,“ doplnila Musilová.

Většina požárů vznikla kvůli kombinaci sucha, větrného počasí a lidské neopatrnosti. Hasiči proto zveřejnili apel, aby lidé byli opatrní při jakékoli manipulaci s ohněm, jeho rozdělávání, brali v potaz povětrnostní podmínky, nepoužívali vysoce hořlavé látky. „"Velmi častou chybou je i to, že je ohniště příliš velké a ani po celém dni neshoří úplně. K rozšíření požáru z nedostatečně uhašeného ohniště může však dojít i po několika dnech. Známé jsou i případy, kdy se tomu tak stalo po čtrnácti dnech po ukončení pálení,“ upozornil vyšetřovatel požárů Radek Šimka.

Požár se šíří nejčastěji dvěma způsoby. Prvním jsou poryvy větru, které vedou k rozletu žhavých uhlíků a následnému rozhoření suchého travního porostu nebo hrabanky. Druhým způsobem, jak se může požár rozšířit, je skryté hlubinné hoření v podzemí, kde se nachází například rašelina nebo vrstvy hlubokého humusu. „V této podzemní vrstvě se požár může postupně šířit z ohniště i do okolí několika desítek metrů,“ doplnil Šimka.