Během tohoto měsíce totiž na Onšovsku už dvakrát hořelo a podle hasičů to zřejmě nebyla náhoda, ale promyšlený čin žháře. „Lidé události řeší, baví se o tom, kdo koho v dotyčnou dobu viděl nebo jak k požárům mohlo dojít. Mají obavu, aby činnost nepřešla na obydlené stavby. Je to pro nás výjimečná situace," řekla starostka Onšova Bohumila Urbánková. „Nedávné případy požárů lidem znepříjemňují život, ale bohužel se s tím nedá nic dělat. Pokud ohně někdo zapaluje úmyslně, tak je to s odpuštěním pěkný pitomec. My se nebojíme, objekty máme dobře zabezpečené," pronesl ředitel Domova důchodců 
v Onšově Václav Jaroš.

Poprvé čtyři jednotky hasičů zasahovaly 6. listopadu odpoledne u požáru na opuštěném statku v místní části Onšova, Chlovech. Tam vyšetřování jednoznačně prokázalo, že požár někdo úmyslně založil. Další případ se stal uplynulý pátek v noci, kdy přímo v Onšově shořela stodola. „Proč začala stodola hořet, vyšetřujeme. Nejpravděpodobnější varianta je ale ta, že požár někdo založil úmyslně," informoval vyšetřovatel pelhřimovských hasičů Radim Vondrák.

Včasným zásahem zabránili šíření ohně

Stejně jako u prvního požáru, i u tohoto zasahovali profesionální hasiči z Pelhřimova 
a dobrovolní z Košetic, Onšova a Senožat. Navíc u plamenů, které zachvátily stodolu 
o rozměrech 30 krát 12 metrů, hrozilo, že se rozšíří na okolní budovy.

„Hasiči rozšíření požáru naštěstí zabránili a ještě před půlnocí požár lokalizovali. Dále rozebrali požárem zasažené konstrukce objektu a dohasili jednotlivá ohniska hoření," popsala mluvčí krajských hasičů Petra Musilová.

A právě nedaleko ohněm zasažené stodoly se nachází i areál zemědělského družstva, jehož majitelem je Agropodnik Košetice. „O případech, které se v Onšově staly, víme. I přesto, že máme všechny naše areály oplocené, tedy i ten v Onšově, kde se nachází například třídírna brambor či různé sklady, tak obavy máme. Areál je rozlehlý a není v našich silách ho jiným způsobem zabezpečit," nechal se slyšet předseda Agrodružstva Košetice Zdeněk Duffek.

Deník oslovil některé místní obyvatele s dotazem, jak celou situaci vnímají. Ti se ale k problematice nechtěli vyjadřovat kvůli citlivosti tématu a z obav o vlastní majetek. „Zaplaťpámbů se jednalo o neobydlené budovy a nikomu se nic nestalo, ale nechci být jmenována. Bojím se. Pamatuji si, že tu před lety poměrně často hořely stohy slámy. Od té doby se tu ale naštěstí nic moc nestalo," přemítala jedna z tamních obyvatelek.

Žháře dopadli

Zda v okolí Onšova řádí žhář, který si libuje v úmyslném zakládání ohně, určí vyšetřovatelé. Jedno je však jasné už nyní. Na Pelhřimovsku nejsou lidé, kteří úmyslně a vědomě založí požár, žádnými nováčky.

Během uplynulých let se policistům podařilo objasnit několik požárů – například v Babíně, Těmicích nebo v Lukavci, které měli na svědomí právě žháři.