V pondělí jsou po celém kraji od rána slyšet hasičské sirény. Vítr totiž rozfoukává špatně uhašená ohniště po víkendovém pálení klestí a v lesích po celém kraji hoří. Hasiči už odpoledne hlásili jen od rána stovku zásahů u lesních požárů. "Aktuální číslo je 112 pořárů a převládají ty lesní. Za třináct let, co pracuji jako mluvčí vysočinský hasičů nepamatuji, že bychom řešili tolik požárů v jeden den," řekla v pondělí ve čtvrt na pět odpoledne mluvčí hasičů Petra Musilová

Do terénu vyjela všechna technika, kterou měli hasiči k dispozici. "Nevyjíždíme k požárům sami, spoléháme se na dobrovolné jednotky a máme plán plošného pokrytí jednotkami," vysvětlila mluvčí s tím, že se zatím daří řešit všechny požáry.

Opetátoři hasičů nestíhají ani uzavírat události na webovém přehledu a přidávat k nim bližší informace. Vše dopíšou později, nyní na to prostě není čas.

I přes opakované varování hasiče nadále zaměstnávají požáry v lese. Jen za poslední březnovou neděli krajští požárníci zaznamenali osm těchto případů.
Lidé jsou nepoučitelní a hasiče na Vysočině kvůli nim zaměstnávají lesní požáry

V terénu jsou i vyšetřovatelé, kteří budou následně rozdávat pokuty. "Požáry jsou většinou zapříčiněny nedbalostí a neopatrností, protože ohniště nebyla řádně uhašená," prozradila mluvčí, výši sankcí však nechce odhadovat.

Určitě však budou hasiči následně řešit s lesníky, proč se chovali nezodpovědně. "Je to pro nás velké zklamání. My jsme během uplynulých dvou týdnů prosili, aby lidé pálení klestí omezili. Oni se na nás obrací s tím, že chtějí klukům na stanice nosit kávu nebo občerstvení, ale největší pomoc bude ta, že lidé nebudou pálit. Řada lidí neuposlechla," pokrčila rameny Musilová.

Miloš Sedláček z Vysočan na Žďársku byl prvním nakaženým novým typem koronaviru na Vysočině.
Myslel jsem, že mám běžnou chřipku, vzpomíná na Covid-19 první pacient ze Žďáru

Hořelo v lesích ve všech pěti okresech Vysočiny, mimo jiné v katastrech měst Havlíčkův Brod, Žďár nad Sázavou, Bystřice nad Pernštejnem nebo Humpolec. Tři lesní požáry byly během pondělí v Třešti. Pouze na Třebíčsku bylo požárů méně, jinde počty brzy překročily desítku a dále stoupaly.

Lidé jsou nepoučitelní

Požáry v lesích hasiče zaměstnávají už několik týdnů. Největší z nich museli likvidovat o víkendu u Arneštovic. „Hořelo na ploše sto krát padesát metrů, zasahovalo šest jednotek dobrovolných hasičů, škoda je asi sto tisíc korun,“ informovala o zásahu Musilová. Hrabanka hořela o víkendu i jinde. Pálit klestí je však prý potřeba, aby mohlo začít zalesňování.

Ředitel ředitel Hasičského záchranného sboru Kraje Vysočina Jiří Němec přitom už v půlce března žádal občany, aby omezili pálení klestí v lese. "Vítr může velmi lehce rozfoukat i zdánlivě dobře uhašená ohniště,“ uvedl a dodal: "V tuto chvíli potřebujeme soustředit veškeré naše síly a prostředky k zabránění šíření nákazy koronaviru.“