Aby filipojakubská noc proběhla v poklidném duchu a z ohně se ve finále nestal „zlý pán", bylo by dobré, aby se lidé chovali v tuto magickou noc bezpečně.
Základem pro úspěch celé akce je vhodný výběr místa, kde bude ohniště. Toto místo by mělo být bezpečně izolováno od hořlavých materiálů a ohraničeno pruhem širokým nejméně jeden metr.

„Pamatujte na to, že od kraje lesních porostů musí být vzdálenost minimálně 50 metrů, od stohu je nutné dodržet odstup 100 metrů. Úplně zakázáno je rozdělávat oheň ve vysoké trávě a na strništi," upozornil krajský vyšetřovatel příčin vzniku požárů Jiří Zelenka.

Pozor na jiskry

Dostatečná by měla být i vzdálenost od budov, protože právě jiskry odletující z vatry mohou snadno zapálit střechu.

„Oheň zakládejte  jen takový, který jste schopni zvládnout. Pamatujte, že stačí slabý poryv větru a rázem je z malého ohýnku oheň velký, který se snadno vymkne kontrole. Důležité je také sledovat aktuální povětrnostní situaci. Při velkém větru raději nerozdělávejte oheň vůbec," dodal Zelenka. Příjezdové cesty k místu by měly zůstat volné pro případný zásah hasičů.

Zákonná povinnost ohlásit pálení hasičům se vztahuje na právnické a podnikající fyzické osoby. Právě těm za neohlášení pálení hrozí pokuta až do výše 500 tisíc korun.

„Ohlášením pálení předejdete zbytečným výjezdům hasičů k domnělým požárům. Ohlásit pálení je velmi jednoduché, stačí vyplnit formulář na našich webových stránkách," řekl koordinátor krajského operačního a informačního střediska Martin Totek. Nemáte-li přístup k internetu, pak lze pálení ohlásit telefonicky. ⋌(kna)