Každoročně dochází v průběhu jara a léta ke vzniku požárů a to jak při slizni sena, tak také při provádění žňových prací. Tyto požáry mají celou řadu příčin. Mezi nejčastější příčiny však patří nedbalostní jednání osob, ale také technický stav používaných strojů. Některé stroje a zařízení, které na pole vyjíždějí neodpovídají požadovaným technickým předpisům.

Především starší traktory, které nemají ve výfukovém systému zabudován lapač jisker představují zvýšené nebezpečí vzniku požáru. Při teplém a slunném počasí stačí opravdu jen velmi málo (v takovýchto podmínkách je jiskra dostatečným iniciačním zdrojem pro zapálení sena nebo slámy).

Nebezpečnou činností je nejen samotná senoseč, ale především skladování usušeného sena. Pokud seno není dostatečně suché, může během poměrně krátké doby po naskladnění dojít k jeho samovznícení. Doba potřebná pro samovznícení sena je závislá na tom, kolik vlhkosti seno obsahuje. Proto je nezbytně nutné provádět pravidelné každodenní měření teplot uskladněného sena a při zvýšení teploty je třeba naskladněné seno přeložit.

Požáry také vznikají při práci sklízecích strojů přímo na poli. Technická závada, závada na elektroinstalaci nebo mechanická závada na stroji pak mohou způsobit požár.

Obrovské riziko představuje nedbalostní jednání nejen občanů, ale také pracovníků, kteří se na sklizni podílejí. Jedná se příkladně o odhozené nedopalky cigaret – a to jak přímo na polích, tak také ve skladech sena, slámy nebo uskladněného obilí.


Výběr z loňských událostí

Dne 22. července 2007 v 15:27 hod byl na Krajské operační a informační středisko Hasičského záchranného sboru kraje Vysočina ohlášen požár lisu na poli nedaleko obce Knínice na Jihlavsku. Na místo události bylo vysláno pět jednotek profesionálních a dobrovolných hasičů. Požár napáchal na lisu na slámu škodu ve výši 50 000,- Kč. Plameny pohltily také obilí na ploše 100 x 100 m. Při požáru nebyl nikdo zraněn. Na místě události zasahovaly jednotky profesionálních hasičů z Telče a Jemnice a jednotky dobrovolných hasičů z Nové Říše Želetavy a obce Knínice. Příčinou požáru byla technická závada.


Dne 16. srpna 2007 v 09:25 hod. byl na Krajské informační a operační středisko Hasičského záchranného sboru kraje Vysočina ohlášen požár stohu a ocelokolny v obci Babice na Havlíčkobrodsku. Na místo byly vyslány jednotky profesionálních hasičů ze stanice Světlá nad Sázavou, Havlíčkův Brod, Ledeč nad Sázavou a jednotky dobrovolných hasičů z obce Světlá nad Sázavou, Dolní Město, Havlíčkův Brod – Perknov, Habry a Kejžlice. Na místo byli povoláni i pracovníci společnosti EON, a.s., kteří zajistili odpojení elektrického proudu v dané lokalitě.

Vyhlášen byl II. poplachový stupeň. Kromě hašení prováděly jednotky i ochlazování okolních budov, aby zabránily rozšíření požáru. Při požáru došlo k vážnému popálení jedné osoby, která byla následně vrtulníkem transportována do nemocnice. V průběhu zásahu musel jeden příslušník a jeden z dobrovolných hasičů vyhledat lékařskou pomoc – důvodem byl kolaps z vysokých teplot a nadýchání se zplodinami. Škoda, vzniklá požárem, byla předběžně vyčíslena na 1.300.000 Kč. Uchráněny byly hodnoty ve výši 1.000.000 Kč. Příčinou požáru bylo nedbalostní jednání při svařování.

Petra Musilová
tisková mluvčí
HZS kraje Vysočina