Oheň na místě likvidovalo okolo třiceti hasičů. Vyhlášen byl druhý stupeň požárního poplachu. Škoda, kterou oheň napáchal, byla předběžně vyčíslena na částku 50 tisíc korun.

Požár, při kterém nebyl nikdo zraněn, vznikl kvůli neopatrnosti při spalování větví 
a papírových krabic. Ty nedaleko kulturní památky pálil kastelán zámku Vladimír Vlček. Z ohniště odlétly žhavé uhlíky a následně došlo ke vznícení nedaleké šindelové střechy.

Do původní podoby

„Pálil chrastí a požár bohužel vznikl zřejmě od odlétlé jiskry," řekl Deníku Vladimír Vlček. To potvrdil i zástupce vlastníka zámku Vladimír Moškoř: „Správce pálil nedaleko objektu roští. Kvůli silného větru jiskra přelétla na šindelovou střechu a následně na věžičku zámku, která pochází z 30. let 20. století. Ovšem krov je historicky starší, 
z 18. století. Dobrou zprávou je, že máme původní krov i věžičku kompletně zadokumentovanou ve stavu před požárem, takže je budeme schopni opravit do původní podoby," přiblížil majitel.

Požár střechy byl na linku tísňového volání vysočinských hasičů ohlášen pár minut po půl jedenácté dopoledne. Na místo ihned vyjelo sedm jednotek hasičů – profesionální z Pelhřimova a Humpolce a dobrovolní ze Želiva, Košetic, Červené Řečice, Se᠆nožat a Hořepníku.

„Celkem na místě zasahovalo osm cisternových automobilových stříkaček a výšková technika v podobě žebříku a plošiny," uvedla krajská mluvčí hasičů Petra Musilová. Na likvidaci ohně hasiči nasadili několik vodních proudů, zřízena byla dálková doprava vody. Ještě před jedenáctou hodinou se jednotkám podařilo požár lokalizovat.

Hasiči dále rozebrali konstrukce a dohasili jednotlivá ohniska hoření. Úplná likvidace požáru proběhla pár minut po pravém poledni.

„Strašně se nám ulevilo, že nedošlo k většímu požáru. Stačilo, kdyby hasiči přijeli o pár minut déle, a došlo by k daleko větší katastrofě," uzavřel Vladimír Moškoř.

Zámek se má v nejbližší době stát národní kulturní památkou, což by znamenalo větší prestiž i lepší možnosti čerpání dotací. Nezávisle na tom je letos v objektu zavedený nový styl prohlídkových tras „od sklepa až po půdu".

Prohlídky jsou zevrubnější a návštěvníci při nich mohou i přímo sledovat vývoj stavebních prací, které v poslední době donedávna chátrající zámek postupně zkrášlují.