Skládka druhotné dřevní suroviny v Nové Cerekvi začala hořet v neděli 7. ledna. Hotovo měli hasiči o jedenáct dní později. „S rozsáhlým požárem skládky druhotné dřevní suroviny v Nové Cerekvi bojovali hasiči od neděle 7. ledna. Zcela zlikvidovat požár se jim podařilo ve čtvrtek 18. ledna odpoledne,“ potvrdila mluvčí vysočinských hasičů Petra Musilová.

Na místě události zasahovaly desítky kusů techniky a ve směnách se u požáru prostřídaly stovky hasičů. „Místo události hasiči ve čtvrtek předali zástupcům společnosti SILVA CZ, s.r.o. Společnost zabezpečí celkové vyskladnění druhotné dřevní suroviny z areálu za účasti jednotky podnikových hasičů společnosti Kronospan,“ informovala Musilová.

Obyvatelé Nové Cerekve tak měli v minulých dnech od vedení městyse doporučeno nevětrat. „Záleželo na směru větru. Když šel vítr někam pryč, tak to bylo dobrý. Ke konci minulého týdne šel kouř ale přímo na školu, a to už jsme na sobě pociťovali, že nám není dobře. Pálili nás oči, bylo nám špatně od žaludku a někteří z nás i kašlali. Bylo to opravdu hodně nepříjemné,“ popsala nedávnou situaci v Nové Cerekvi učitelka Eva Hovorková, které vyučuje v novocerekvické základní škole. 

Nepříjemný kouř ale otravoval i obyvatelé okolních obcí. „Nepříjemný zápach byl ale cítit i v okolních vsích. Řekla bych, že nejvíc to odnášeli v Čížkově. Navíc si ale také myslím, že dobrý dopad na přírodu mít tento požár rozhodně nebude,“ řekla Hovorková. 

Od čtvrtečního odpoledne už ale tamní obyvatelé mohou okna otevírat. „Všem se nám samozřejmě moc ulevilo. Mě osobně po těch jedenácti dnech trvání požáru spadl kámen ze srdce. Ve čtvrtek byl zásah ukončen, takže z místa, kde dřevní odpad hořel, už žádný kouř nestoupá,“ informoval starosta Nové Cerekve Zdeněk Rajdlík. Dodal také, že ale ještě nějaký čas zabere likvidace a odvoz materiálu ze skladových ploch. 

Od čtvrtečního večera už je obnoven i provoz, který byl kvůli požáru u Cerekve omezen. „Komunikace ve směru na Stanovice je zprůjezdněna. V minulých dnech ale byla chvilkami uzavřená i silnice z Nové Cerekve do Čížkova, kde stálo plno kamionů a také tam probíhal zásah,“ přemítal Rajdlík. 

Podle starosty Zdeňka Rajdlíka bude městys záležitosti týkající se požáru s firmou SILVA CZ, s.r.o. ještě řešit. „V příštím týdnu určitě budeme se zástupci firmy řešit věci, které se týkají oprav na cestách a ostatních věcí, které se v rámci zásahu poškodily,“ doplnil Rajdlík. 

Společnost Silva CZ z Nové Cerekve odejde. "Zajistili jsme 24 hodinovou službu v rámci hlídání skladů a materiál jak z pole, tak ze skladů odvezeme v nejkratší době pryč," prozradil jednatel společnosti Silva CZ Vladislav Šarudi. Doplnil také, že sklad a okolí dají do původního stavu. "Areál u nádraží tedy vyklidíme a přestaneme ho provozovat," řekl Šarudi.