Pátek 17. října 11 hodin dopoledne: Celý areál Výstaviště zůstává až do odvolání uzavřen. Vyšetřovací jednotky hasičů na místě s policií prohledávají trosky levého křídla Průmyslového paláce. Na místě jsou také zástupci společnosti Incheba Praha s.r.o., která celý areál provozuje.

Jako nejpravděpodobnější příčina požáru se zatím jeví chyba elektroinstalace. Objevily se však spekulace, že požár mohl zapříčinit výbuch kyslíkové láhve, která se nacházela v jedné z vystavovaných zubařských ordinací. To však mluvčí pražských hasičů Vít Pernica Deníku nepotvrdil. Na místě policisté vyslýchají svědky čtvrtečního požáru.

Studentka Akademie výtvarných umění, jejíž budova se nachází v sousedství Průmyslového paláce, se Deníku svěřila, že požár sledovala spolu se svými spolužáky a nejdříve prý viděli šlehat plameny a teprve potom se ozvala série výbuchů.

Jeden z vystavovatelů výstavy zubařské techniky Pavel Bláha Deníku sdělil, že největší škody zřejmě postihly společnost Dentamed, která vystavovala právě v levém křídle paláce. Lucie Jírové ze společnosti Dentamed potvrdila Deníku, že škody společnosti jsou veliké, v současné době odhadované na osm milion korun.

Ostatní budovy Výstaviště nebyly dle slov mluvčího hasičů poškozeny.

Hasiči dorazili i z okrajových částí Prahy

Po vypuknutí požáru Průmyslového paláce na Výstavišti byla přivolány i jednotky hasičů ze středních Čech a dobrovolní hasiči z Uhříněvse, Dolních Měcholub, Písnice a dalších okrajových částí Prahy. Plameny šlehaly z levého křídla paláce, které se kolem osmé večer zřítilo. Přes plameny bylo možné spatřit už jen trosky obvodového zdiva.

Požár se rozšířil také do přilehlého parku Stromovka, tam však naštěstí hasiči za vydatného přispění deště nebezpečí zažehnali. Největší drama skončilo po dvou hodinách, před půl desátou už z velkého požáru zbývaly jen zbytky plamenů v sutinách levého křídla.

„Na místě máme tři záchranky. Zatím jsme nemuseli nikomu poskytnout zdravotní pomoc,“ infomovala Deník hned po požáru mluvčí pražské záchranné služby Jiřina Ernestová. Nikdo z návštěvníků nebyl naštěstí zraněn, dva hasiči byli s lehčími zraněními ošetřeni.

Příčina zatím nejasná

Jak Deníku potvrdil advokát rodiny Kočkových Josef Lžičař, měla celé křídlo budovy pronajato úklidová firma Jana Kočky, bratra Václava Kočky, který byl nedávno zastřelen v restauraci Monarch. Rodina Václava Kočky v tiskovém prohlášením vydané v pátek 17. října popírá spekulace, že v objektu Průmyslového paláce byly uloženy důležité písemné a jiné materiály související s podnikatelskou činností rodiny.

„Vnímám to jako prohlubující se neštěstí pro rodinu Kočkových, zatím však nikoli jako mstu nebo úmyslné zavinění – to musí prošetřit policie,“ řekl Lžičař. Podle jeho slov postihne neštěstí také dvacet zaměsnanců Kočkovy úklidové firmy, kteří kvůli požáru přijdou o zaměstnání.

„K příčinám požáru se nebudu vyjadřovat. Celou věc převzala policie, která musí nejprve dokončit šetření,“ uvedl mluvčí pražských hasičů Vít Pernica. Také policie zatím odmítá sdělit konkrétní údaje o možné příčině požáru.

Byla slyšet exploze

Návštěvníci nedalekého hudebního festivalu slyšeli v Průmyslovém paláci explozi. „Slyšeli jsme silnou ránu. V tu dobu už ale plameny šlehaly do výše osmdesáti metrů,“ sdělil Deníku jeden z očitých svědků.

Podle odhadu jednoho z vystavovatelů, který měl v paláci také svoji expozici, mohla vybuchnout jedna z kyslíkových lahví, jež byly součástí aktuální expozice zubařského náčiní. Na místo dorazili také chemici, kteří prověřovali únik nebezpečných látek. V budově byly totiž vystaveny amalgámové zubní výplně, ze kterých by mohly unikat rtuťové výpary.

„Škody jsou nevyčíslitelné, mohou zasahovat až do stamilionů. To pojišťovny nikdy nenahradí. Je to tragédie,“ vyjádřil se vystavovatel, který si nepřál být jmenován.

Ještě týž večer svolal pražský primátor krizový štáb Hlavního města Prahy, aby vyhodnotil situaci po požáru. „Město se pokusí uvést poničenou budovu zpět do původního stavu,“ slíbil náměstek primátora Rudolf Blažek.

JAN VÁVRA, JAKUB KRUPKA