Jenže jako každý rok po zimě, tak i letos někteří lidé vypalují neukázněně trávu, pálí odpad nebo klestí. A to i přesto, že vědí, že plošné vypalování porostů je zakázáno.

Za nelegální vypalování totiž hrozí desetitisícové pokuty. Jen v loňském roce zasahovali hasiči na Pelhřimovsku u dvaceti požárů. „Lidé si mnohdy neuvědomují, že stačí opravdu jen chvilička nepozornosti, slabý poryv větru a z malého ohýnku je rázem velký oheň, který se začne nekontrolovatelně šířit,“ upozornila mluvčí krajských hasičů Petra Musilová.

Letos zatím naposledy hasiči vyjížděli 5. března k požáru trávy v katastru Nové Bukové. Ohněm byla zasažena tráva na ploše 100 x 20 metrů.

Škody u požárů klestí nebo trávy jsou ve většině případů spíše symbolické, i když například u Cetoraze hrál velkou roli včasný příjezd hasičů. Loni tam hořela tráva na ploše 100 x 200 metrů, u požáru zasahovaly čtyři jednotky hasičů. „Majiteli vznikla škoda ve výši 4.500 korun, uchráněny však byly majetkové hodnoty ve výši sto tisíc korun,“ dodala Petra Musilová.

Majetkové škody, které za sebou tyto požáry zanechají, jsou ovšem bezvýznamné oproti ztrátám na životech nebo úrazům, ke kterým při nich každoročně dochází. Navíc oheň za sebou zanechává zkázu i na fauně a flóře.

„Lidé by měli pamatovat na skutečnost, že plošné vypalování trávy a porostů je zakázáno hned několika zákony. Kdo se takovýmto způsobem rozhodne „vyčistit“ svoji zahrádku, může zaplatit i pětadvacetitisícovou pokutu,“ zdůraznil krajský vyšetřovatel požárů Jiří Zelenka.

Ušetří čas i peníze

Pokud budou chtít lidé z rodinných domků, chataři nebo třeba i soukromé firmy ohlásit, že budou pálit klestí, nemusí se už zdržovat hledáním telefonního čísla na operační střediska hasičů. Právě tam totiž museli plánované pálení vždy ohlásit. Nyní stačí najet na webové stránky krajských hasičů a v sekci pálení klestí vyplnit formulář.

„Vyplnění je velmi jednoduché. Elektronický formulář sám občany navádí, co mají vyplnit. Po jeho odeslání se veškeré informace zobrazí na počítači operačního důstojníka,“ řekl Martin Totek, vedoucí Krajského operačního a informačního střediska v Jihlavě.

Několik užitečných rad při pálení

- Ještě před samotným zahájením spalování je nutné zvolit vhodné místo, které bude dostatečně vzdálené od objektů a lesních porostů.
- Ohniště by mělo být ohraničeno například kameny, aby nedošlo k jeho rozšíření. Při silném větru raději oheň vůbec nerozdělávejte.
- K podpalování nikdy nepoužívejte vysoce hořlavé látky – naftu, benzín apod.
- Velmi důležité je také vybavit se dostatečnou zásobou hasebních látek.
- Ohniště nenechávejte ani na okamžik bez dozoru.
- Po ukončení pálení ohniště důkladně uhaste. ⋌Zdroj: HZS Kraje Vysočina