Ta spadá pod Agrofert Holding podnikatele Andreje Babiše, který ovládá většinu potravinářského průmyslu v zemi.

Jako o příčině tohoto kroku se mezi místními spekulovalo o dluzích, které Rynagro mělo. Například účetní uzávěrka z dubna loňského roku skutečně vykázala ztrátu před zdaněním 3,49 milionu korun, ale odborníci říkají, že to je běžná praxe, a ani částka vzhledem k velikosti podniku není žádnou tragédií a důvodem k radikální změně.

Také asistentka vedení firmy Agrofert Holding Lenka Roudnická odmítá, že by za získáním majoritních akcií stály nevyřešené závazky. „Rynagro je dlouholetým obchodním partnerem společnosti ZZN Pelhřimov, která má vůči Rynagru běžné pohledávky z obchodního styku, a ty nebyly důvodem pro majetkový vstup ZZN Pelhřimov do Rynagra," uvedla Roudnická.

Končící předseda představenstva Rynagra Zdeněk Maděra se k situaci nechtěl vyjádřit s tím, že případné otázky je třeba směřovat na akcionáře.

Lidé v Rynárci se zajímají o to, zda se teď v Rynagru bude něco měnit. Ředitel ZZN Pelhřimov Zdeněk Kubiska ale všechny uklidňuje, že Rynagro zůstane nadále samostatnou právnickou osobou a nikdo nemusí mít obavu, že by snad přestalo existovat.

„Chceme Rynagro vhodně začlenit do stávající struktury dceřiných společností ZZN Pelhřimov a dál udržet klasickou rostlinnou a živočišnou výrobu. Standardně dojde nejdříve k získání informací o stavu hospodaření společnosti, ale zatím nemám dostatek těchto informací, takže se blíže nemohu vyjádřit k opatřením, která si případná racionalizace vyžádá," vysvětlil Kubiska.

Rynagro je už asi osmý zemědělský podnik v Česku, kde ZZN Pelhřimov získalo většinový podíl. Někteří kritici se nemohou smířit s tím, že Andrej Babiš prostřednictvím svých firem ovládá většinu českého zemědělství a potravinářství.

Naopak jiní realisticky podotýkají, že silná Babišova firma umí mnohem lépe snížit náklady, pohybovat se na trzích, vysoutěžit ceny a stabilizovat chod zejména menších a kolísajících podniků. 

Menšinovým vlastníkem akcií Rynagra zůstává společnost Agroshares,  která má stejného jednatele jako investor chystané bioplynové stanice v Libkově Vodě, firma Bohemen Grondfonds.

Společnost Agroshares vstoupila do Rynagra roku 2008 a její jednatel Pierre-Phillippe Möller tehdy na valné hromadě avizoval připravenost navýšit svůj podíl v Rynagru. Většinu akcií ale nikdy nezískal.

Ředitel ZZN Pelhřimov Zdeněk Kubiska k tématu libkovodské stanice podotýká, že ZZN Pelhřimov nemá bližší informace o projektu bioplynky společnosti Bohemen Grondfonds a že ZZN Pelhřimov ani Rynagro v budoucnosti s podporou takového projektu nepočítá.

Maso a uzeniny

Rynagro se podle svých webových stránek kromě chovu skotu a pěstování základních obilovin a krmných plodin věnuje i výrobě technických plodin a osiv a pěstování trav na semeno.

Dále se zabývá výrobou masa a uzenin, které prodává ve specializovaných prodejnách v Pelhřimově, Kamenici nad Lipou, Rynárci, Čelistné a Mezné. Další aktivitou podniku je i měření emisí osobních i nákladních aut. 

Jan Mazanec