Přijímání dalších lidí nevylučuje největší zaměstnavatel v okrese – pelhřimovský Agrostroj. „Koncem loňského roku jsme dokončili halu B3 na výrobu svařenců a v ní mají pracovat lasery, ohraňovací lisy, obráběcí centra či svařovací roboty," uvedl obchodní ředitel firmy Jaroslav Habáň. Podle něj jsou na halu navázány nové projekty, které slibují i práci pro další lidi.

Agrostroj přijímal nové zaměstnance už loni na podzim. „Máme zájem hlavně o lidi, kteří ovládají CNC technologie," dodal Habáň. Další tradiční zaměstnavatel, pelhřimovské Spojené kartáčovny, otevřel novou halu před rokem. „Letos plánujeme hlavně investice do nových plastikářských a kartáčnických technologií, řádově půjde asi o 40 milionů korun," uvedl generální ředitel kartáčoven Jiří Zbrojka.

Velké stavební plány i na letošek mají dvě mladší společnosti, které sídlí v pelhřimovské průmyslové zóně Lhotka. Před pár dny začal Conteg, který se loni pochlubil testovacím centrem, stavět novou výrobní halu o rozloze sedm tisíc metrů čtverečních.

Jak uvedl výkonný ředitel Contegu Vít Voláček, stavba za asi 160 milionů korun 
vybavená nejmodernějšími technologiemi má být hotová do konce letošního roku.

„I když tlačíme na zvyšování efektivity a automatizaci, šance na vznik nových míst tu je. Nejvyšší potenciál vidíme ve výzkumných a vývojových pracovnících," dodal Vít Voláček.

K podobně obřím investicím se rozmáchla rovněž společnost Rimowa, která loni dokončila novou halu na výrobu kufrů a také budovu pro subdodavatele. Letos pokračuje ve výstavbě takzvaného Rimowa city, které zahrne výrobní, skladovací, ale i administrativní budovy.

Část areálu má být hotova už v dubnu. Jak potvrdil manažer firmy Rimowa Vladimír Kozler, podnik chce společně se sesterskou společností Liwa jen do staveb, mimo technologie, investovat asi 210 milionů korun.

S velkými investicemi letos počítají v Pacovských strojírnách. V uplynulém období firma vložila značné peníze do oprav nemovitostí. Jednalo se o rekonstrukci střech a bočních stěn horní výrobní haly, kdy byl kladen důraz na energetickou úsporu. Současně pokračovalo rozšiřování strojního vybavení. „V následujících dvou letech plánujeme rozsáhlé investice opět do strojního vybavení a oprav nemovitostí za dvacet milionů korun," vyjmenoval výrobní ředitel Pacovských strojíren Marek Plášil.

Významnou investiční položku představuje také pořízení informačního systému, který přispěje i k lepšímu plánování a řízení výroby. Zároveň bude pokračovat modernizace haly na výrobu venkovního osvětlení ze slabších nerezových materiálů. Pacovské strojírny v současné době zaměstnávají přibližně 210 lidí.

„V letošním roce plánujeme nábor dalších patnácti zaměstnanců, kteří budou zařazeni jako výrobní dělníci, technologové a konstruktéři. Vzhledem k odchodům některých zaměstnanců do důchodu se uvolní další pracovní místa," nastínil Plášil.

V humpolecké firmě MHA, která vznikla v roce 1992 jako reklamní a grafické studio a jíž patří Fabrika hotel, letos pracují na rozšíření areálu.
„Zvětší se o polovinu sousedního objektu, kde byl sklad náhradních dílů. Vliv na pracovní místa to bude mít jen minimální. Hledáme dva nebo tři velmi kvalifikované a vzdělané zaměstnance. Do Fabrika hotelu navíc letos přibudou dvě nová pracovní místa," uvedla asistentka jednatele společnosti Markéta Nováková.

Firma Pampus Automotive v Kamenici nad Lipou vloni dokončila stavbu nové haly.

Letos se počítá s doděláním přístavku u haly, který poslouží jako sklad materiálu. „Také chystáme úpravu areálu okolo haly, aby vypadal pěkně a reprezentativně," uvedla externí marketingová pracovnice Pampusu Automotive Eva Petrášová.

Situace se letos zásadním způsobem nezmění v Dřevozpracujícím družstvu Lukavec (DDL). „Postavení nového provozu neplánujeme a předpokládám, že zůstane stabilní i počet zaměstnanců. Je sice možné, že během roku například dvacet lidí propustíme nebo naopak přijmeme, ale to se vždy odvíjí od aktuální situace trhu," přilblížil vedoucí personálního oddělení DDL Michael Strnad.

reportéři Deníku