Vývoz na východ se u nich buď na čas zcela zastavil, nebo přinejmenším částečně snížil.

Do původního objemu dodávek se vrací většinou jen pozvolna a postupně. „Na přelomu roku jsme uzavřeli kontrakt s ukrajinským partnerem na dodávky našeho piva. Odeslali jsme však pouze dva kamiony. Následujících pět měsíců to nebyl už ani jeden. Odběratel na Ukrajině nám to vysvětlil tak, že tamní lidé mají momentálně jiné starosti, a tak do restaurací prý nechodí," uvedl vedoucí obchodního oddělení havlíčkobrodského pivovaru Rebel Petr Sysel.

Konflikt na Ukrajině způsobil problémy i dalším firmám na Havlíčkobrodsku, situaci jim příliš neusnadnily ani výroky některých českých politiků, převážně na adresu Ruska.

Politikům chybí diplomacie

„Některé projevy našich politiků nám hodně zkomplikovaly život. Slováci se chovali v tomto případě více diplomaticky s ohledem na dobré politicko-ekonomické zájmy. V našem případě se krize odrazila ve vývozu na Ukrajinu i do Ruska, kde tamní vláda vyzvala své firmy, aby neinvestovaly ani ve Spojených státech, ani v Evropské unii, a přikláněly se převážně k domácím zdrojům," podotkl ředitel oddělení zahraničního obchodu Nate Chotěboř Jaromír Hart s tím, že ztráty způsobené ukrajinským konfliktem se snaží kompenzovat v jiných zemích.

Největší problém přitom firmy nevidí ani tak v politice Ruska, ale spíše ve způsobu vlády na Ukrajině. Neboť, jak prý zástupci firem slyšeli, nejhorším problémem je vleklá, dlouholetá a neregulovaná korupce na Ukrajině, a také způsob, jakým provádí svou revoluci. Tato země zažívá totální morální, politický i vojenský bankrot.

Co bude dál?

Finanční ztrátu, kterou ukrajinská krize firmám na Havlíčkobrodsku způsobila, nedokáže jejich vedení přesně odhadnout. Podle Sysla se však v případě brodského pivovaru pohybuje v řádu statisíců a další vývoj lze navíc jen těžko předjímat.

„V západní části země, tedy v oblastech kolem Lvova a Užhorodu, panuje podle informací od našeho obchodního partnera v podstatě mírový stav a dodávky se zde už vrátily na původní hranici. Na druhou stranu se nám do proruské části v okolí Doněcku nepodařilo obnovit vývoz vůbec. Vše závisí především na politické situaci, ale snad dojde v blízké době ke zlepšení," doufá Sysel. „Hovořit na toto téma dneska, je předčasné. Uvidíme, jaká bude situace tak za dva až tři měsíce," sdělil Luboš Vaněk, obchodní zástupce skláren ve Světlé nad Sázavou. Problémy se situací na Ukrajině nemají jen firmy na Havlíčkobrodsku.

Už teď to pociťuje významný zaměstnavatel na Třebíčsku, společnost Tedom. Druhá v pořadí je společnost z Třebíče TTS , která na Ukrajině staví kotelny na biomasu v Červonogradu. Většina ostatních firem čeká, jak se situace vyvine dál.

Jan Štrobl